Sealyhamský teriér

Sháníte sealyhamského teriéra nebo máte štěňata sealyhamského teriéra na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně sealyhamského teriéra. Foto: Shutterstock
Štěně sealyhamského teriéra. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina III - Teriéři, Sekce 2 - Malí (nízkonozí) teriéři, číslo standardu FCI: 74
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška do 31 cm
Hmotnost v dospělosti psi kolem 9 kg , feny kolem 8,2 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti hrubá, střední délky
Náročnost na výchovu nízká
Povaha přátelská, aktivní, učenlivá

O plemenu

Sealyham je typickým zástupcem nízkonohých teriérů. Lze ho zaměnit s dobře známým westhighlandským bílým teriérem. Jednoduchým, ne však jediným, rozlišovacím znakem jsou uši - u westíka malé, špičaté a vztyčené, u sealyhama větší a nesené podél lící. 

Podobně jako dalším teriérům, také sealyhamovi se v minulosti zkracoval ocas, v dnešní době se ve většině zemí ponechává v přirozené délce. 

Historie

U zrodu sealyham teriérů stál waleský kapitán John Edwards . Ve druhé polovině 19. století se tento vášnivý lovec rozhodl vyšlechtit ostrého norníka převážně bílé barvy. Podobně jako u westhighlandských teriérů, také zde byla preference bílého zbarvení zdůvodněna tím, že bílého psa lovec na první pohled rozezná od zvěře. 

K vytvoření nového loveckého teriéra využil několik typů teriérů (různé zdroje uvádějí dandie dinmont teriéry, foxteriéry a další, dnes již neexistující, plemena). Pro zvýšení bojovnosti, loveckého pudu a síly byli přikříženi také hrubosrstí nízkonozí honiči. 

Svou dnešní podobu však plemeno získalo až v rukou Edwardsových následovníků, kteří se více soustředili na exteriér a nepreferovali příliš ostrou povahu. Díky nim tak vznikl elegantní, kompaktní psík s přiměřeným loveckým pudem, avšak s milou povahou. 

Zpočátku se, s odkazem na zakladatele plemene, používalo označení „Edwardsův teriér“, později se však prosadil dnešní název, odvozený od obce Sealyham v západowaleském Pembrokeshiru.

První chovatelský klub sealyhamských teriérů byl založen roku 1908 a o tři roky později plemeno uznal britský Kennel Club.

V první polovině 20. století se sealyhamové těšili velké oblibě. Mezi jejich chovatele patřili skutečné hvězdy té doby, například slavný režisér Alfred Hitchcock nebo herec Gary Cooper. Sealyhamové tehdy pronikli i do královské rodiny. Zatímco královna Alžběta nedá dopustit na velškorgi, její sestra princezna Margareth si oblíbila právě sealyhamy. 

Svou stopu zanechal sealyham i v Čechách - ve 40. a 50. letech byl jedním z plemen, které použil František Horák pro vyšlechtění českého teriéra

FCI plemeno definitivně uznala roku 1954, v současné době patří mezi méně často chované teriéry.

Povaha

Ačkoliv má stále aktivní lovecký pud, nejčastěji dnes plní roli společenského plemene. 

Má příjemnou, hravou a přátelskou povahu, jako většina teriérů však bývá paličatý a občas trochu náladový. 

Dobře si rozumí i s trochu odrostlejšími dětmi, pro které je výborný kamarád a rád si s nimi hraje. Většina sealyhamů ráda aportuje nebo si hraje na přetahovanou. 

Ke zcela malým dětem se příliš nehodí, respektive je třeba dávat pozor, aby batole sealyhama příliš neobtěžovalo nebo s ním nezacházelo nešetrně. 

Výcvik

Sealyham se dobře hodí pro aktivního chovatele, který již má aspoň základní zkušenosti se psy. 

Výchova musí být důsledná, s jasně danými pravidly. Její důležitou součástí je i socializace a vymezení pozice psa v rodinné hierarchii. Dostane-li příležitost, sealyham se pokusí zaujmout vyšší postavení, než mu náleží. 

Při dobrém vedení je to příjemný a hravý společník, na rekreační úrovni se hodí i pro celou řadu sportů (agility, flyball, pachové práce, frisbee atd.). 

Běžné turistické trasy pro něj nepředstavují problém, trénovaný pes zvládne i náročnější treky. 

Zdraví / nemoci

Sealyham je poměrně odolný psík, dožívající se vysokého věku. 

Z dědičných onemocnění se uvádí zvýšené riziko primární luxace oční čočky (PLL). 

Dlouhý trup na krátkých nožkách je predispozicí k výhřezu meziobratlové ploténky. Ta pak utlačuje míchu, což se projevuje různě závažnými neurologickými příznaky (bolestivost, poruchy citlivosti, hybnosti, koordinace pohybu). Nejtěžší případy mohou skončit trvalým ochrnutím. Čím rychleji je nasazena léčba (medikace, fyzioterapie, operace - dle závažnosti), tím je vyšší šance na uzdravení.

Krmení

Většina chovatelů malých plemen dává stále přednost průmyslově vyráběným krmivům. Vhodně zvolené granule, tu a tam doplněné o masové kapsičky či konzervy, představují solidní standard. 

Výběru produktu však věnujte potřebnou pozornost, případně se poraďte se zkušeným chovatelem. Že granule v ceně okolo 250 Kč/10 kg nemohou obsahovat nic dobrého, je nabíledni. Bohužel, i některá dražší krmiva nejsou svým složením optimální. Najdete-li to pravé krmení, zbytečně jej neměňte.

Pokud dáváte přednost doma připravovanému krmení, lze podávat jak vařené, tak i syrové (BARF). Tento způsob výživy je však vhodný pro pokročilejší chovatele, kteří dokáží sestavit každodenní vyváženou krmnou dávku.

Chovatelské stanice