Belgický ovčák Malinois

Sháníte belgického ovčáka malinoise nebo máte štěňata belgického ovčáka malinoise na prodej?

Foto: Shutterstock
foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Čtyři varianty belgického ovčáka - hladkosrstý malinois, hrubosrstý laekenois, dlouhosrstý tervueren a dlouhosrstý černý groenendael. Foto: Shutterstock
Štěňata, foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 15
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Belgie
Kohoutková výška 56-66 cm
Hmotnost v dospělosti 20-30 kg
Věk 13-14 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha temperamentní, ostražitá, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Velmi vysoká (Hodnocení 5/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Malinois, lidově také „malina“ nebo „maliňák“ je v současnosti nejznámějším ze čtyř variet belgických ovčáků. Štíhlý, hladkosrstý ovčák v sobě spojuje sílu i rychlost, jeho kvadratické tělo je suché, s tuhým svalstvem a bez gramu zbytečného tuku.  

Dlouhou, ale harmonicky utvářenou hlavu nese vysoko, mozkovna a tlama jsou podobné délky, případně je tlama mírně delší. Pozorně vztyčené uši dodávají tomuto pracovnímu plemeni tak trochu liščí výraz. 

Historie

Ve druhé polovině 19. století začaly v Belgii první snahy o ustanovení řádu a chovatelského systému v nepřeberném množství různých typů ovčáckých psů, kteří se na území vyskytovali. Vedoucí osobností celého procesu byl profesor Veterinárního ústavu v Cureghemu, Adolphe Reul.  

V září 1891 vznikl v Bruselu „Klub belgického ovčáka“ a o dva měsíce později proběhlo v Cureghemu setkání 117. příslušníků tohoto plemene. Ze psů, kteří se účastnili setkání, se začalo formovat ustálené plemeno v několika různých varietách.  

Na jaře následujícího roku byl Klubem vypracován první podrobný plemenný standard, který definoval tři typy ovčáků, lišící se osrstěním. Z dnešního pohledu- hrubosrstý laekenois, dlouhosrstý groenendael a hladkosrstý malinois, druhý dlouhosrstý typ, tervueren, vznikl až později.

Až do první světové války se plemeno dále formovalo, docházelo ke sjednocení jednotlivých typů, ale také k rozporům ohledně variet (jeden čas jich mělo být až šest). Vždy šlo ale pouze o odlišnosti ve zbarvení a typu srsti, v otázkách tělesné stavby, povahy a pracovních vloh plemene byli všichni chovatelé až překvapivě jednotní. 

Povaha

Pokud někdy nějaké plemeno připraví německé ovčáky o titul nejvyhledávanějšího služebního plemene, bude to bezpochyby právě malinois. Jeho pracovní vlohy dokonale odpovídají nárokům moderních ozbrojených složek, což dokládají jeho výborné výsledky jak na soutěžích služebních psů, tak i v praxi.  

Temperamentní a pracovitý malinois je velmi oblíbený také ve sportovní kynologii a mezi záchranáři. Je to všestranný pracovní pes, který nutně potřebuje dostatek fyzické aktivity.

Hlídá ostražitě a na vetřelce reaguje ostře a pohotově, skvělé výsledky mívá také při obraně osob. Ke členům své rodiny bývá přátelský a oddaný, přesto by ale s dětmi neměl zůstávat bez dozoru.

Výcvik

Malinois vyniká inteligencí, snadno se motivuje a rychle se učí. Přesto se nehodí pro začátečníky, kteří mohou mít problém zvládnout jeho temperament.  

Může mít sklon k roztěkanosti a „přemotivovanosti“ (takový pes nesnese chvíli nečinnosti, pomáhá si pak stereotypním chováním, štěkotem nebo ničením věcí), proto potřebuje dostatečnou socializaci a klidně vedenou, důslednou výchovu. Malinois je citlivý pes a hrubé zacházení nebo nejistý, ukřičený výcvik na jeho povaze napáchají obrovské škody.  

Vedle služební kynologie a záchranářských prací se výborně hodí pro obedience, mondioring, pachové práce, případně canicross, bikejöring, agility.

Zdraví / nemoci

Vedle dysplazie kyčelních a loketních kloubů, které se nevyhýbají snad žádnému většímu plemeni byl u malinoise zaznamenán zvýšený výskyt spondylózy (srůstání obratlů) a osteochonrózy (onemocnění chrupavky). Hrozit mohou také onemocnění očí - PRA (progresivní retinální atrofie) a zákaly.

Krmení

Psi většího vzrůstu mají v období růstu vysoké nároky na kvalitu stravy. Uškodit může nejen nedostatek živin, ale i (v dobré víře podávaná) přemíra doplňků stravy.  

Vedle suchých krmiv (granulí) podává stále více majitelů svým psům BARF, tedy tepelně neupravené maso s přílohou. Tento způsob krmení představuje návrat k potravě jeho divokých předků, aby však psovi prospíval, je zapotřebí nastudovat potřebné informace o výživě a také dbát na každodenní pečlivou přípravou krmné dávky. 

Chovatelské stanice

Zobrazit další chov. stanice

Články - Belgický ovčák Malinois

Belgický ovčák – malinois

Belgický ovčák – malinois

Belgický ovčák – malinois

Rozdíl mezi pasteveckými a ovčáckými plemeny je výrazný. A to nejen ve vzhledu, ve velikosti, hbitosti, často i postavení uší, ale také v poslušnosti,...

Belgický ovčák - Malinois a Československý vlčák

Belgický ovčák - Malinois a Československý vlčák

Belgický ovčák - Malinois a Československý vlčák

Pozn.red.: Před časem jsme začali ve Fauně otiskovat seriál článků o jednotlivých plemenech psů od autorky Evy Nohelové. Domníváme se, že zkušenosti o pov...

Malinois

Malinois

Malinois

Již před r. 1890 byl belgický ovčák (bez rozdělení variant) pracovně využíván. Od r. 1891 prof. Reul začal se systematickým chovem.......

Úspěšní belgičtí ovčáci

Úspěšní belgičtí ovčáci

Úspěšní belgičtí ovčáci

Ve výstavní sezóně 1999 splnilo několik dalších jedinců plemene belgický ovčák podmínky k udělení titulu Šampion ČR nebo Junioršampion ČR. A proká......

Úspěšní belgičtí ovčáci

Úspěšní belgičtí ovčáci

Úspěšní belgičtí ovčáci

I ve výstavní sezóně 1998 splnilo několik jedinců plemene Belgický ovčák podmínky k udělení titulu Šampion ČR nebo Junioršampion ČR. Pro tyto dva titu...

Osudné Kimovo pátrání

Osudné Kimovo pátrání

Osudné Kimovo pátrání

Policejní kynologové by mohli vyprávět bezpočet příběhů s dobrým koncem. Zvláště hezky se poslouchá povídání o pátrání po zatoulaných lidech, při kter...

Přehlídka psů proti zločinu

Přehlídka psů proti zločinu

Přehlídka psů proti zločinu

O celnících je známo, že hájí zájmy občanů naší země v podobě ochrany domácího trhu, a to nejen formou výběru cla, ale také dohledem nad dováženým zbo...