Ruský toy

Sháníte ruského toy nebo máte štěňata ruského toy na prodej?

Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy
Ruský toy

Základní informace

FCI Skupina IX - Plemena společenská, Sekce 9 - Malí kontinentální španělé a ruský toy, číslo standardu FCI: 352
Alternativní názvy plemene Moskevský toy teriér
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Rusko (SSSR)
Kohoutková výška 22-27 cm
Hmotnost v dospělosti do 3 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká nebo středně dlouhá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha společenská, veselá, otevřená

O plemenu

Ruský toy, nazývaný dříve "moskevský toy teriér", je malé společenské plemeno odvozené od anglického toy teriéra. Vyznačuje se jemně utvářenou kostrou a suchým osvalením, tělesný rámec je kvadratický (délka těla odpovídá kohoutkové výšce).

Má harmonicky stavěné tělo s poměrně malou klínovitou hlavou, tlama musí být kratší než mozkovna. Vyskytuje se ve dvou variantách lišících se délkou srsti - hladkosrstý a dlouhosrstý. Pohlavní dimorfismus je u ruských toy minimální, velikost a vzhled psů a fen se tedy téměř neliší. 

Historie

V posledních desetiletích před socialistickým převratem byl v carském Rusku velmi oblíbeným společenským plemenem anglický toy teriér. Po roce 1917 se však "pes aristokracie a buržoazie" ocitl na pomyslné černé listině (podobný osud potkal třeba lovecké chrty, barzoje). 

V 50. letech 20. století došlo k obnovení zájmu o tyto drobné, energické společníky, avšak počty chovaných čistokrevných jedinců byly naprosto nedostačující pro obnovu chovu. Šlechtitelé proto museli zařadit do chovu i psy bez průkazu původu a došlo dokonce i na křížence. Rozhodující byl pouze odpovídající exteriér, dobrý zdravotní stav a příjemná povaha. 

Začalo se tak formovat plemeno, které více odpovídalo vkusu místních, za to se v mnoha směrech odlišovalo od britského standardu anglických toy teriérů. Brzy tedy bylo jasné, že místo renesance chovu anglických toy teriérů dochází ke vzniku plemene zcela nového.

Na podzim roku 1958 přišlo na svět štěně s delší srstí, především s dlouhými, hedvábnými závěsy na uších a s bohatými praporci na nohou. Lidé byli touto dlouhosrstou varietou nadšeni, zvláště se jejímu upevnění a dalšímu vývoji věnovala moskevská chovatelka Jevgenija Fominišna Žarova. Cíleným výběrem jedinců s delší a dlouhou srstí pak vznikl "moskevský dlouhosrstý toy teriér", který svou popularitou záhy předčil svého hladkosrstého příbuzného. 

Po pádu komunistického režimu začaly snahy o mezinárodní uznání plemene, ke kterému později došlo již pod označením "ruský toy". FCI plemeno uznává v obou variantách osrstění. 

Povaha

Ruský toy je příjemným společenským plemenem. Má veselou povahu a až do vysokého věku zůstává hravým a aktivním psíkem. Snadno se učí povelům i trikům, občas však může projevit jistou svéhlavost. Při důsledném, avšak citlivém vedení je vhodným plemenem i pro začínající chovatele. 

K neznámým lidem je zpočátku nedůvěřivý a déle mu trvá, než si s člověkem vytvoří vztah. Na své rodině velice lpí, vyhledává blízkost majitelů a špatně snáší samotu. 

Většinou dobře vychází s dětmi, je však třeba mít na paměti, že jde o drobného psíka, který se při nešetrné manipulaci snadno poraní. Konflikty s ostatními psy nevyhledává, společnost kamaráda přiměřené velikosti a naturelu mu naopak svědčí a pomáhá zvládat dobu, po kterou je lidská rodina mimo domov. 

Výcvik

Základní poslušnost zvládá tento bystrý smíšek bez problémů, díky přirozené inteligenci a dobré paměti. Výborně reaguje na pozitivní výcvikové metody, naopak nežádoucí chování je potřeba korigovat důsledně, avšak citlivě. Ruský toy je jemný psík, který špatně snáší křik a hrubé zacházení, většinou si vystačíte s přísným tónem hlasu a řízným "fuj" nebo "ne". 

Ačkoliv nepatří mezi zapálené sportovce, na rekreační úrovni se může věnovat agility, flyballu nebo třeba dogdancingu.

Zdraví / nemoci

Ruský toy patří mezi zdravá plemena. Vyskytnout se může luxace pately různého stupně - čéška nesedí ve žlábku dost pevně, což vede k degenerativním změnám v kolenním kloubu a pohybovým obtížím. 

Vyplatí se i pravidelná stomatologická péče, malá plemena mají sklon k tvorbě zubního plaku a kamene. 

Krmení

Výhodou drobných plemen je malá spotřeba krmiva, proto si kvalitní stravu může dovolit opravdu (téměř) každý. Na jídle se nevyplácí šetřit, proto nedejte na líbivé reklamy a výhodné nabídky. U granulí nebo kapsiček si raději prostudujte složení - základ by mělo tvořit čisté maso (nikoliv "ostatní výrobky živočišného původu"), naopak obiloviny by měly být zastoupeny co nejméně. 

Zcela tabu je jakákoliv přidaná sůl, která sice zvyšuje chuťovou atraktivitu potravy, avšak pro psí organismus představuje zbytečnou zátěž.

Chovatelské stanice