Francouzský honič

Sháníte francouzského honiče nebo máte štěňata francouzského honiče na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.1 Velcí honiči, Číslo standardu FCI: 219(trikolorní), 220(bílo-černý), 316(bílo-oranžový)
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 60-72 cm (drobné odchylky u jednotlivých plemen)
Hmotnost v dospělosti okolo 33 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, pracovitá, přátelská

O plemenu

FCI rozlišuje celkem tři samostatná plemena francouzských honičů, lišící se zejména (nikoliv výlučně) zabarvením: Bílo-černý honič, bílo-oranžový a trikolorní honič. Jejich historie je do značné míry provázaná, jako možní společní předci bývají uváděni původní svatohubertští psi (předchůdci bloodhoundů) nebo, což se zdá být pravděpodobnější, proslulí bílí lovečtí "greffiers", kteří byli na vrcholu popularity v 16. a 17. století. 

Moderní historie všech tří honičů spadá až do přelomu 19. a 20. století.V průběhu příštích desítek let vznikl nejprve bílo-černý honič (standard  vytvořen 1957), následoval honič trikolorní (1965) a jako poslední a dosud nejméně rozšířené plemeno byl roku 1978 uznán bílo-oranžový. Jako plemena uváděná při vzniku francouzských ohařů se zmiňují nejčastěji foxhoundi, modří gaskoňští honiči, poitevini a další, zejména francouzská, lovecká plemena. 

Stavbou těla jsou všichni tři typičtí parforsní honiči - svalnatí psi atletických postav a elegantních pohybů, doslova sršící ušlechtilou silou a houževnatostí. Vedle dalších poměrně drobných rozdílů je hlavním rozlišovacím znakem zbarvení:

bílo-černý  - bílý základ s černým pláštěm či plotnami, případně s černým nebo modrým stříkáním

trikolorní - kombinace bílé a černé s ohnivým či měděným pálením. 

bílo-oranžový - bílý základ s citronovými či světle oranžovými znaky, příliš tmavý odstín (do červená) je nežádoucí. 

Povahou jsou francouzští honiči výkonní lovci a příjemní společníci. Mají jemnou a k lidem velmi přátelskou povahu, dobře se snáší také s ostatními psy. Potřebují však velké množství pohybu a každodenní dlouhé vycházky.