West highland white teriér

Sháníte west highland white teriéra nebo máte štěňata west highland white teriéra na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Malá štěňata west highland white teriéra
Odrostlejší štěně west highland white teriéra. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina III - Teriéři, Sekce 2 - Malí teriéři, Číslo standardu FCI: 85
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška cca. 28 cm
Hmotnost v dospělosti 7-10 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti hrubá, střední délky
Náročnost na výchovu střední
Povaha ostražitá, přátelská, aktivní

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Rozvinutý (Hodnocení 4/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Konzumenti whiskey jistě znají roztomilé psíky z etikety skotské značky „Black & White“. Láhev míchané whiskey zdobí černý skotský teriér a jeho bělostným protějškem je právě „westík“.

Aktivní a houževnatý psík statné postavičky, s hlubokým hrudníkem a svalnatými nožkami. Hlava s výrazným stopem, postupně se zužující tlamkou a vztyčenýma, přirozeně špičatýma ušima je nesená hrdě, ale ne příliš nahoře. Daleko od sebe posazené oči a poměrně velký černý nos představují tři tmavé body, kontrastující se sněhobílou srstí. 

Historie

Přeložíme- li jeho název z angličtiny zjistíme, že jeho domovinou je (skotská) západní vysočina. Skotsko je ostatně pravlastí mnoha nízkonohých teriérů, kteří se paralelně vyvíjeli a navzájem si jsou více či méně příbuzní -  cairn teriér, skotský teriér nebo skye teriér. 

Původní profesí je westík lovec škodné, kterou mohl díky svému nízkému vzrůstu pronásledovat i pod zem. A právě lovecké využití se uvádí jako jedna z příčin westíkova charakteristického, čistě bílého zbarvení, které bylo po generace chápáno jako nežádoucí a podřadné. Různé kombinace černé, šedé a hnědé, které byly obvyklé u loveckých teriérů, příliš splývaly s krajinou a navíc hrozila záměna s kořistí. 

O tom se přesvědčil i plukovník sir E.D. Malcolm z Poltallochu, když na lovu omylem zasáhl svého oblíbeného hnědého teriéra. Tato událost ho velmi zasáhla a aby zabránil jejímu opakování, započal ve druhé polovině 19. století s cíleným výběrem právě oněch nechtěných, čistě bílých teriérů, kteří jsou během lovu snadno identifikovatelní. Během několika let se mu podařilo vyvrátit předsudky, které o bílých psících panovaly a westík raketově nabýval na popularitě nejen jako lovecký pes, ale čím dál tím častěji také jako veselý rodinný společník. 

Roku 1905 bylo plemeno uznáno a o dva roky  později již vzbuzovalo nadšené reakce na Cruftově výstavě v Londýně. 

Povaha

Westík patří k nejjemnějším teriérům, je méně ostrý a paličatý, veselé a aktivní povahy. Svého pána má velice rád a může projevovat i žárlivost. Výborně se hodí k odrostlejším dětem, se kterými si neúnavně hraje.

Ostražitě a hlasitě hlídá, stejně tak může reagovat štěkotem i na velké psy nebo jiná zvířata. S ostatními psy většinou vychází bez konfliktů, pouze je-li napaden nebo tlačen do submisivní role, brání se s nečekanou vervou.

Jakožto norník nemívá tendence k pronásledování zvěře ani cyklistů, za to zahradu dokáže důkladně rozrýt, protože rád hrabe a loví drobné hlodavce.

Výcvik

Výcvik westíka patří do rukou chovatele, který již má aspoň základní zkušenosti se psy, zvládne ranou socializaci a dokáže si získat respekt. Pozor také na nejednotnost v rodině, roztomilý westík je mistr ve vyhledání nejslabšího článku, ze kterého si pak udělá svého „advokáta“.

Temperamentní westík potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání. Vedle dlouhých procházek a běhání ocení pestrou škálu psích sportů, od agility po flyball.  

Zdraví / nemoci

Westík sice nepatří mezi příliš nemocná plemena, přesto se u něho některá onemocnění vyskytují v o něco zvýšené míře - luxace pately, dermatitidy a ekzémy (často alergického původu) a neurologické onemocnění LOA, projevující se ztrátou rovnováhy a koordinace pohybů. 

Krmení

Obliba westíků se odráží i v široké nabídce suchých a konzervovaných krmiv, určených přímo pro toto plemeno, od štěňat přes dospělce až po seniory. Zohledněny jsou tak i westíkovy specifické potřeby - složky chránící zuby a dásně a opatrné dávkování beta karotenu a jiných látek, které mohou ovlivňovat zbarvení srsti. 

Pokud preferujete domácí stravu, lze podávat jak vařenou, tak i syrovou (BARF). Tento způsob však klade vyšší nároky na čas i znalosti o výživě.

Chovatelské stanice

Články - West highland white teriér

West Highland White teriér

West Highland White teriér

West Highland White teriér

Ve Skotsku vzniklo, ale i zaniklo mnoho teriérských plemen. Jejich příslušníci byli skvělými pomocníky, pomáhali vytahovat tzv. škodnou z nor, pomáhal...