Americký stafordširský teriér

Sháníte amerického stafordširského teriéra nebo máte štěňata amerického stafordširského teriéra na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně AST, foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina III - Teriéři, Sekce 3 - Teriéři typu bull, Číslo standardu FCI: 287
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu USA
Kohoutková výška 43-48 cm
Hmotnost v dospělosti 26-40 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha sebevědomá, nebojácná, aktivní

Charakteristika plemene

Velikost Střední (Hodnocení 3/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Vhodný pro Pokročilého chovatele (Hodnocení 4/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Rozvinutý (Hodnocení 4/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Statný, podsaditý pes v sobě spojuje sílu buldoka a temperament a bystrost teriérů. Má mohutnou hlavu na silném krku, hluboký hrudník a statné, robustní tělo kryté silnou kůží.

Ačkoliv může na první pohled působit dojmem zavalitého a pomalého lamželeza, opak je pravdou- „amstav“ je velice rychlý, hbitý a pohotový pes schopný velkých fyzických výkonů.

Historie

Imigranti z Evropy, kteří v 19. století mířili do Spojených států, s sebou přiváželi také své psy šlechtěné pro potřeby psích zápasů. Zatímco v Anglii byla tato „zábava“ zakázána již v první polovině 19. století, v USA byla legální až do roku 1900.  

Z Anglie dovezení menší bulteriéři (anglický i stafordšírský), specializovaní na závody v zabíjení krys,  se zde začali křížit s většími a těžšími psy, protože díky benevolentním zákonům zde nemusely zápasy probíhat v skrytu a krysy tak byly nahrazeny většími zvířaty (medvěd, vlk, býk atd.)

Postupně se ustálily dvě šlechtitelské větve těchto kříženců a položily základy dvou dnešních plemen -  amerického pitbulteriéra a spíše exteriérově zaměřeného amerického stafordšírského teriéra.  

„Amstav“, jak se plemeno zkráceně nazývá, byl uznán FCI roku 1972, pitbulteriér na uznání touto organizací stále čeká.

Povaha

Amstafové jsou vyrovnaní, nebojácní a aktivní psi. Protože mají sklony k dominanci a sebeprosazování, potřebují pečlivou socializaci a důslednou výchovu již od útlého mládí.  

Díky své aktivní a pracovité povaze jsou vhodní pro mnoho sportovních disciplín, od canicrossu a bikejöringu až po bull-sporty (weight pulling, tug of war atd.).

Soužití s ostatními zvířaty bývá obtížné, naučit je tolerovat další zvířecí obyvatele domu lze nejlépe v raném věku. Zdrojem potíží může být rovněž chov dvou nebo více psů stejného pohlaví.

Výcvik

Při pevném a klidném vedení jsou to oddaní rodinní psi, děti obvykle dobře tolerují, mnozí jsou i velmi hraví a přítulní. Vždy je ale na místě obezřetnost při styku s malými dětmi, u amerických stafordů ještě o něco více, než u jiných plemen.  

Amstaf musí mít jasně určené hranice, zejména během dospívání tito psi rádi testují, jak vysoko v hierarchii rodiny se dokáží usadit. Při nezvládnuté výchově mohou být agresivní a přehnaně reagující i na minimální podněty, toto plemeno rozhodně nepatří do rukou začínajícím chovatelům.

Zdraví / nemoci

Stafordi jsou zdraví a odolní psi se silnou kostrou a mohutným svalstvem. Přesto mohou  trpět na dysplazii kyčelních a loketních kloubů. Další onemocnění relativně častěji zaznamenaná u tohoto plemene jsou choroby močových cest a ledvin, kardiologické vady (některé dědičně podmíněné), kožní projevy alergií. 

Při silových sportech je zvýšené riziko ruptury (přetržení) předního zkříženého kolenního vazu, tento stav obvykle vyžaduje operaci. Důkladné prohřátí a prokrvení svalů před zátěží představuje poměrně účinnou prevenci, vyplatí se tedy věnovat mu před sportovním výkonem pár minut. 

Krmení

Správný jídelníček tvoří vyvážená, pestrá strava v množství, které odpovídá výdeji energie. Nejčastější volbou jsou kvalitní granule určené pro střední či velká plemena, nebo pro psy v zátěži.  

Pokud dokážete zajistit vyrovnaný poměr živin, bude prospívat i na BARFu, či na domácí vařené stravě. Pozor na překrmování, stafordi mají velký apetit a snadno tloustnou.

Chovatelské stanice

Zobrazit další chov. stanice

Články - Americký stafordširský teriér

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Obrovská síla, odvaha a zarputilost buldoga, útočnost, rychlost a ostrost teriéra. To je americký stafordšírský teriér nebo také amstaf, staford či AS...

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér...

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér

Plemeno, které se skloňuje ve všech pádech jako psí zabiják. Média si opravdu neberou servítky a uměle rozviřují nekalou kampaň proti tomuto úžasnému...

Sportovní vyžití pro teriéry typu bull

Sportovní vyžití pro teriéry typu bull

Sportovní vyžití pro teriéry typu bull

Zatímco agility, coursing nebo obedience patří mezi všeobecně dobře známé disciplíny sportovní kynologie, pojmy jako weight pulling, wall climbing či...

Začala další sezóna Weight pullingů 2005

Začala další sezóna Weight pullingů 2005

Začala další sezóna Weight pullingů 2005

Po zimním pullingu, který se konal 19. 2. 2005 v Jeseníkách – Lázně Lipová, se uskutečnil jarní pulling 9. 4. 2005 v Hustopečích u Brna. Musher's......