Border teriér

Sháníte border teriéra nebo máte štěňata border teriéra na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně border teriéra. Foto: Shutterstock
Štěně border teriéra. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina III - Teriéři, Sekce 1 - Velcí a střední (vysokonozí) teriéři, Číslo standardu FCI: 10
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 25-28 cm
Hmotnost v dospělosti 5,1-7,1 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti kratší, tvrdá, hrubá
Náročnost na výchovu střední
Povaha neohrožená, aktivní, bystrá

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Minimální (Hodnocení 1/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Velmi silný (Hodnocení 5/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

„Bordík“ je první řadě pracovní plemeno, exteriér se posuzuje s ohledem na loveckou upotřebitelnost a výkonnost. Ne náhodou má border teriér jeden z nejstručnějších standardů v FCI.  

Nezaměnitelným znakem border teriéra je jeho hlava – krátká a nízká, svým tvarem a tlamou připomíná hlavu vydry. 

Historie

Border teriér je plemeno s velmi dlouhou historií, ačkoliv jeho moderní čistokrevný chov netrvá příliš dlouho.  

Již z 18. století se dochovaly obrazy a kresby, na kterých můžeme spatřit malého hrubosrstého loveckého psa, velmi podobného dnešním border teriérům – dost rychlého na to, aby udržel krok s jezdcem na koni, dost malého, aby se dostal za liškou pod zem a přitom silného tak, že ve dvojici dokáží zadržet i divočáka.  

Jeho původní chovatelé, obývající drsnou krajinu na Anglicko-Skotském pomezí (anglicky „border“ znamená „hranice“) o jeho uznání jako samostatného plemene příliš nestáli. Obávali se, aby bordík nezopakoval osud mnoha pracovních plemen, jejichž ceněné vlastnosti se zájmovým chovem a především šlechtěním zaměřeným na exteriér výrazně rozmělnily.  

Nakonec byl border teriér anglickým Kennel Clubem uznán a registrován až roku 1920. 

Povaha

Border teriér vyniká odvážnou, neohroženou povahou, vůči zvěři je dosti ostrý, naopak k ostatním psům je mimořádně snášenlivý. Jeho schopnost kooperovat s ostatními psy je mezi myslivci vysoce ceněna, ovoce přináší zejména při lovu na černou zvěř.  

Vedle loveckého upotřebení se bordík výborně hodí pro celou řadu sportů, dobře a rád plave a je nadprůměrně zdatným průvodcem na turistických výšlapech.  

I když má silný lovecký pud, k dětem je velmi spolehlivý. Má rád lidi a nebývá agresivní, rád si hraje a ocení i mazlení. Přesto dokáže být nějakou dobu osamotě, potřebuje ale být náležitě unaven, nebo aspoň zabaven hračkami, jinak si najde zábavu sám, jeho slabou stránkou je potřeba stále něco žvýkat a okusovat.

Výcvik

Border teriér se nehodí pro úplné začátečníky, protože mohou mít problém zvládnout jeho temperament a vhodně ho motivovat ke spolupráci a respektování pokynů psovoda.  

Povely a triky chápe snadno a rychle se je naučí, musí ho to však bavit, když se mu nechce, těžko se přemlouvá. Po zlém to ale určitě nezkoušejte.

Chováte-li v jeho dosahu jiná zvířata, bude zapotřebí brzká a pečlivě provedená socializace, zejména kočky v něm probouzejí jeho lovecký instinkt naplno. 

Zdraví / nemoci

Odolný border teriér se obvykle těší dobrému zdraví až do vysokého věku. I když se tu a tam vyskytnou všudypřítomné choroby jako luxace pately nebo oční onemocnění PRA (progresivní retinální atrofie), jejich výskyt je poměrně nízký.  

Přesto i bordeři mají svého „strašáka“ - neurologická onemocnění SPS  (Shaking Pup Syndrom, česky syndrom štěněcího třesu) a CECS (Canine Epileptoid Cramping Syndrom, tedy epilepsii podobné křečovité záchvaty u dospělých psů). Obě onemocnění jsou vázána geneticky a i když nejsou příliš častá, v poslední době se jim věnuje značná pozornost a chovatelé se snaží o jejich eliminaci. 

Krmení

Většina chovatelů krmí granulemi, na trhu je nepřeberné množství značek a produktových řad.  

Správná volba krmení je velmi důležitá pro zdravý a dlouhý život každého psa, proto je dobré věnovat pozornost složení krmiva, případně konzultovat výběr s veterinářem nebo zkušeným kynologem.  Mnoho majitelů pokračuje v té značce, na jakou byl jejich teriér naučený od chovatele.

Pokud preferujete domácí přípravu jídla, lze krmit jak vařenou, tak i syrovou (BARF) stravou.  Negativem tohoto postupu je zvýšená náročnost přípravy krmné dávky a nutnost načerpat znalosti potřebné k sestavení vyváženého jídelníčku. U loveckých psů krmených syrovým masem se může objevit nežádoucí načínání zvěře. 

Chovatelské stanice

Články - Border teriér

Border teriér

Border teriér

Border teriér

Částečně spřízněn je border teriér nejen s dandie dinmont teriérem, ale také s bedlington teriérem. Je to dáno společným místem jejich vzniku, které s...