Šeltie

Sháníte šeltii nebo máte štěňata šeltie na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně šeltie. Foto: Shutterstock
Srovnání velikosti kolie a šeltie. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 88
Alternativní názvy plemene Šetlandský ovčák
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 33-39,5 cm
Hmotnost v dospělosti 7-11 kg
Věk 13-14 let
Typ srsti dlouhá, hustá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha činorodá, mírná, příchylná

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Náročnější (Hodnocení 4/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Něžná elegance a neokázalá noblesa zdobí jedno z nejmenších ovčáckých plemen. Jemná hlava s poloklopenýma špičatýma ušima, rámovaná bohatým límcem a symetrický obrys těla spolu s pružným a svižným pohybem propůjčují šeltii velké osobní kouzlo.

Historie

Šeltie pochází ze Shetlandských ostrovů, vyznačujících se miniaturizací tamních živočichů (malé ovce, poníci) a absencí velkých predátorů. Z tohoto důvodu zde vznikali malí a pohybliví psi, kteří pomáhali pastevcům shánět a usměrňovat dobytek a byli nenároční na množství potravy.  

Teprve na přelomu 19. a 20. století byli přivezeni první jedinci na skotskou pevninu a do Anglie. Proti původnímu názvu "Shetland Collies" se zvedl odpor chovatelů kolií, proto se změnil na sheltie či shetlandský ovčák.  

Anglickým Kennel Clubem byly šeltie uznány roku 1914, jejich standard se ale nadále vyvíjel. Zpočátku tu byly dohady ohledně exteriéru, kdy jedna skupina chovatelů prosazovala menšího, těžšího psa s delším trupem, jiným zase vyhovoval trend „kolií bonsai“. K ustálení plemene zhruba do dnešní podoby tak došlo až po více než dvaceti letech jeho oficiální existence.

Povaha

Jako všichni ovčáci, také šeltie vyniká vysokou inteligencí a učenlivostí. Má velmi mírnou a něžnou povahu, hodí se jak pro začátečníky, tak i do rodin s dětmi. Ovšem pozor, šeltie není fyzicky ani psychicky stavěná na nešetrné zacházení, je proto třeba děti patřičně poučit, aby pes v rodině netrpěl. Ke spokojenému soužití nutně potřebuje klidné a harmonické prostředí, kde se cítí bezpečně.

Výcvik

Šeltie je snaživá a spolupracující, ale také velmi citlivá a něžná, špatně snáší nejen fyzické tresty, ale i nadměrně zvýšený hlas. Přesto i u ní je na místě důslednost, díky své vysoké inteligenci umí být šeltie výborným manipulátorem.  

Dobře se hodí pro mnoho odvětví zájmové kynologie (agility, flyball, dog dancing). 

Zdraví / nemoci

Jako všechny „koliovité“ psy, také šeltie trápí dědičná onemocnění očí, konkrétně CEA (anomálie oka kolií), PRA (progresivní atrofie sítnice) a dědičná katarakta (šedý zákal).

Dalším specifickým rizikem koliím příbuzných psů je mutace genu MDR1, která způsobuje přecitlivělost na Ivermectin, který najdeme ve složení některých antiparazitik.  

Naštěstí dnes máme k  dispozici genetické testy, které pomáhají těmto onemocněním předcházet. 

Krmení

Výživa šeltií se řídí obecnými zásadami správného krmení.  Můžete si zvolit, zda budete krmit kvalitními granulemi, vařenou domácí stravou, nebo BARFem (syrové krmení). Zatímco granule naberete odměrkou, nasypete do misky a je hotovo, v případě domácí stravy je náročnější uhlídat správný poměr živin a velikost krmné dávky. 

Chovatelské stanice

Články - Šeltie

Sheltie - výborný společník

Sheltie - výborný společník

Sheltie - výborný společník

O tomto plemeni již bylo mnoho napsáno. Někdy jeho charakteristiky odpovídaly skutečnosti, ale jindy jsme se nestačily divit, jak by se několik našich šeltiček mělo chovat. ...

Šeltie - jak ji možná neznáte

Šeltie - jak ji možná neznáte

Šeltie - jak ji možná neznáte

Když chodím se svou šeltičkou po městě, zdá se mi až neuvěřitelné, jak málo lidí toto plemeno zná. Někteří v ní vidí roztomilého voříška, jiní štěně k...

Šeltie - Šetlendský ovčák

Šeltie - Šetlendský ovčák

Šeltie - Šetlendský ovčák

Bohužel o původu šeltie je známo opravdu pramálo. Nezachovaly se žádné písemnosti, ani jiné doklady, kdy a jak šeltie vznikla. Jisté je pouze to, že.....

Šeltie – shetlandský ovčák

Šeltie – shetlandský ovčák

Šeltie – shetlandský ovčák

Psi, ze kterých se po staletí vyvíjela šeltie, se na do té doby neobydlené Shetlandy s největší pravděpodobností dostali s keltskými přistěhovalci, zř...

Speciální výstava šeltií – 14. 4. 2001

Speciální výstava šeltií – 14. 4. 2001

Speciální výstava šeltií – 14. 4. 2001

Kynologické cvičiště v Praze-Komořanech bylo poprvé v historii hostitelem speciální výstavy šeltií se zadáváním CAC - v sobotu 14. dubna si zde dalo.....

Šeltie na cvičáku

Šeltie na cvičáku

Šeltie na cvičáku

Ano, je tomu skutečně tak, na našem cvičáku máme šeltii. Pro mě osobně plemeno známé z výstav a soutěží agility, ale na cvičišti, kde se zabýváme sp.....