Zvláštní chování očí, nevidí při pohledu nahoru

Kolie dlouhosrstá
Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
29.12.2018 23:22
kolie656

XXX.XXX.89.201

U mé dlouhosrsté kólie (3 roky) se začalo v posledních 14 dnech (aspoň v té době jsem si toho všiml) projevovat velmi zvláštní chování očí.

Když se pes podívá nahoru (například když sedí přímo u mých nohou a dívá se přímo nahoru), tak mu čočky oka vyjedou až tak nahoru, že mu jdou vidět jen z poloviny a většinu oka tvoří bělmo. V podstatě jako by se mu oči přetočily. Vypadá to velmi nepřirozeně až strašidělně a samozřejmě mi je psa líto, protože nemůže dobře vidět.

Dále jsou oči kolie téměř ař zapadlé v oční jamce a jsou vizuálně menší než běžně.

Nemá někdo radu o co by se mohlo jednat? Hledal jsem na internetu ale marně.
U zvěrolékaře jsem samozřejmě byl a ten si všiml jenom mžurky, ale jinak řekl že mu oči připadají v pořádku - opravdu nejsou! ten pes nemůže dost dobře vidět když se dívá nahoru

Nějaká rada? Nemůže mít pes například unavené oči ze studeného zimního větru a ty se brání tak, že se dočasně schovaly více do oční jamky?

Děkuji.

Uživatel s deaktivovaným účtem

30.12.2018 10:12
Uživatel s deaktivovaným účtem

Kolie má mraky a hromadu geneticky podmíněných onemocnění očí, takže jestli se vám něco nezdá, tak bych vyhledala veterináře - oftalmologa.

30.12.2018 10:13
lesnížínka

XXX.XXX.148.5

O co jde nevím, jen to, že by oči schovávala před větrem, je blbina.

30.12.2018 13:26
impact

XXX.XXX.33.12

"" Nějaká rada? Nemůže mít pes například unavené oči ze studeného zimního větru a ty se brání tak, že se dočasně schovaly více do oční jamky? ""

Tuším, že toto dělají varlata a ty jsou z druhé strany.

Neregistrovaný uživatel

30.12.2018 14:08
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.150.97

Bohužel, skoro všechny skotské kolie, dlouho i krátkosrsté mají mikrophthalmus, tedy malé oční bulvy a oči jsou hodně zapadlé.
Laicky bych si tipla, že u Vaší kolie může jít nejspíš o CEA (anomálii oka colie). S tímto onemocněním mají výpadky zorného pole (míra postižení je různá). Mají v zorném poli prostě nezřetelná slepá místá a když chtějí něco vidět a je to zrovna v tom bodě, kde nevidí, tak to kempenzují pohyby hlavy, anebo (i) pohyby očí.
Je fakt, že tak jak to popisujete jsem se s tím nesetkala (měla jsem kolii s velmi vážnou formou CEA).
Průšvih je u tohoto plemene právě štěňata po nevyšetřených rodičích a věřte, že se to netýká jen "bezpapíráků".
Běžný veterinář opravdu nejspíš nic nepozná. Pouze vet - oční specialista. Tedy například: MVDr. Beránek (Pardubice, Praha), MVDr. Hron (Praha), MVDr. Lenská (Kladno). Vím, že je i nějaký v Brně, ale toho neznám.
Léčba ale stejně neexistuje, jen budete vědět, co ho trápí. Určitě bych tam šla, protože to může být i nějaké jiné postižení.
Také mu můžete nechat udělat genetická vyšetření. Tedy právě na CEA a ještě na PRA, případně kataraktu. Když je to neofiko,jen pro Vaší informaci, tak stačí vytřít vnitřek tváří ušošpejlí, dát do sáčku a zanést do laboratoře. Hodinu před výtěrem by neměl pes jíst a špejlí se nedotýkat zubů.
Není to drahé a výsledek máte za pár dní.

Uživatel s deaktivovaným účtem

30.12.2018 14:21
Uživatel s deaktivovaným účtem

Ano, zrovna CEA by to udělat mohla. A stejně tak zapadlé oko může souviset prostě s tím, že je to kolie.

Ale nedělala bych genetiku, prostě bych zašla za oftalmologem. Genetika je fajn na přenašeče nebo třeba postižené ještě vidoucí při určitých formách PRA, ale pokud jsou oči či vidění "divné", pak u případného geneticky postiženého jedince už bude nález.

31.12.2018 15:21
kolie656

XXX.XXX.89.201

Děkuji.

1.1.2019 15:31
fikovnice

XXX.XXX.135.170

impact napsal(a):
"" Nějaká rada? Nemůže mít pes například unavené oči ze studeného zimního větru a ty se brání tak, že se dočasně schovaly více do oční jamky? ""

Tuším, že toto dělají varlata a ty jsou z druhé strany.


Tak teď jsem se teda Novoročně pobavila!

Přidejte reakci

Přidat smajlík