Diverzita páskovek rodu Cepaea (Held, 1838)
Pro většinu lidí není třída plžů (Gastropoda) nijak atraktivní, a proto o nich nevědí téměř nic. Obvykle znají pouze hlemýždě zahradního Helix pom...
Pro většinu lidí není třída plžů (Gastropoda) nijak atraktivní, a proto o nich nevědí téměř nic. Obvykle znají pouze hlemýždě zahradního Helix pomatia, kterému říkají jednoduše šnek. Snad jen zemědělci, případně také zahrádkáři vnímají všechny plže jako nepřítele č. 1, kteří jim nekompromisně likvidují pracně vypěstovanou úrodu, proto podnikají všechno možné i nemožné, aby se jich zbavili. Kromě nejběžnějšího a zřejmě také nejobávanějšího „likvidátora zeleně“ – hlemýždě zahradního, se však v naší přírodě vyskytuje ještě několik desítek jiných druhů hlemýžďovitých (Helicidae). Jsou to však zpravidla zcela nenápadní „šneci“ žijící skrytým způsobem života, a protože nedosahují ani zdaleka velikosti hlemýždě zahradního, snadno unikají naší pozornosti. Navzdory tomu, i v našem zeměpisném pásmu existují plži, kteří na první pohled zaujmou svojí barevností a kteří se mohou bez uzardění srovnávat s některými tropickými druhy. Kupříkladu páskovky rodu (Cepaea) jsou mezi hlemýždi opravdovým skvostem a díky barevné rozmanitosti svých ulit patří mezi nejzajímavější, nebál bych se říci dokonce nejpestřejší plže naší přírody.
• Kolekce ulit páskovky keřové, nasbíraných na pozemcích bývalé obce Kopisty na Mostecku. Foto: Richard Horčic.
Asi nejhojnějším, v ČR celoplošně rozšířeným druhem je páskovka keřová Cepaea hortensis (O. F. Müller, 1774), dorůstající do velikosti 19–21 mm. Vyskytuje se v podstatné části západní i střední Evropy, od severovýchodního Španělska (včetně Pyrenejí) na jihu, až po Norsko a Island na severu. Na východ zasahuje až po Západní Karpaty. Dává přednost vlhčím lužním lesům a křovinatým oblastem, ale nevyhýbá se ani kulturní krajině pozměněné člověkem, kde kupodivu vytváří velmi početné populace. Především na severu Čech obývá často společné niky s páskovkou hajní, se kterou se velmi ochotně kříží. Vznikají tak populace hybridů nesoucích znaky obou rodičů, kteří jsou i nadále plodní a kteří se s oběma druhy znovu náhodně mísí. Páskovka keřová mívá nejčastěji hnědě žíhanou, stlačeně kulovitou ulitu, ovšem diverzita pruhů i barev bývá značná. Barva ulity se může pohybovat od téměř bílé, přes různé odstíny žluté a oranžové, až po skoro jednolitě hnědou, prakticky s nepřebernou kombinací počtu či šířky pásků, které však mohou úplně chybět. Obústí má ale vždy bílé, dalším rozlišovacím znakem je samotný tvar ústí, které je obvykle o něco širší než jeho výška.
• Ulity páskovky hajní z lokality chemických závodů v Záluží u Litvínova. Foto: Richard Horčic.
• Ulita páskovky keřové s typicky bílým obústím. Foto: Richard Horčic.
• Páskovka hajní má obústí čokoládově hnědé. Foto: Richard Horčic.
• Páskovka žíhaná má výrazně rýhovanou ulitu. Foto: Ondřej Zicha.
Do rohu terária je možné umístit květináč se zasazenou smetánkou lékařskou (pampeliškou), jejíž listy plži velmi rádi ožírají. Krmit lze prakticky jakýmikoliv zelenými nejedovatými listy, i když některé páskovkám samozřejmě chutnají víc než ostatní. Nejsou sice vybíravé, ale časem chovatel sám pozná, které zeleni dávají zrovna ti jeho šneci přednost. Je možné podávat také salátové listy, slupky salátových okurek, mladou šťavnatou mrkev, případně jinou zeleninu. Vždy ale krmíme jen v takovém množství, aby potrava ve vlhkém prostředí terária nezahnívala. Jako doplněk stravy je nutné dodávat dostatek vápníku, jinak plžům křehnou ulity a snadno se jim poškodí. Především mláďata potřebují pro tvorbu a růst ulity vápníku nadbytek, při jeho nedostatku si už tak křehké ulity navzájem ožírají. Vápník lze dodávat mnoha způsoby, například formou najemno drcených slepičích skořápek, mleté vápenné omítky nebo do terária vložíme koupenou sépiovou kost. Mně se osvědčil přípravek Plastin, rozmíchaný s vodou v takovém poměru, až vznikne hustá kaše. Tou pak naplním nějaké kalíšky (šikovné jsou třeba malé plastové misky pod květináčky na kaktusy) a nechám úplně vyschnout. Po vyklopení vznikne jakási tableta, kterou jednoduše položím do terária. Plži jí většinou zlikvidují během několika týdnů. Terárium alespoň jednou denně rosíme rozprašovačem, vlhké ulity jsou totiž důležitým opatřením proti jejich loupání. Při nedostatečné vlhkosti uzavřou páskovky své ulity víčky z vápenitého materiálu, čímž se brání proti vyschnutí a snáze tak překonají nepříznivé podmínky. Trvá-li však suché období příliš dlouho, mohou i uhynout. Páskovky se zavíčkují také přes zimu, kterou přečkávají v hromadách spadaného listí, pod kořeny stromů a na jiných chráněných místech. Jejich zazimování je za určitých podmínek samozřejmě možné i v domácích podmínkách, ale je daleko jednodušší vypustit na podzim tyto zajímavé plže zpět do přírody a na jaře si nasbírat nové.
Použité zdroje:
Zvířata s námi doma – Josef Král, Aldo Olexa
Začínáme se zvířaty – Lea Smrčková, Martin Smrček
Příroda v ČSSR – kolektiv autorů pod vedením Jiřího Čihaře
Internet
Celkové hodnocení (0x):