Podchlazování sklípkanů/bezobratlých

Přidejte téma Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

14.10.2010 19:43
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.39.115

Zdravím, asi mě většina lidí bude kamenovat, ale kývl jsme na takovou blbost se zkoumáním pavoučích jedů, teda je to jen SOČka, ale jsem zvědavej, co z toho vyleze a tak do projektu zapojuji cca 10 toxičtějších pavouků, no a teď nastává ta vtipnější fáze jak ten jed odebrat... Alternativní možnost je nechat pokousat holátka a těm odebrat krev, ale ideálnější by bylo chytit je do pinzety za hlavohruď a normálně přes gázu nechat vytýct jed do "kádinky", ale jak chytím pterinochyluse do pinzety mi moc není jasné , tak bych do začátku vyzkoušel první sklípkana zchladit, ale u takových cvrčků(G.assimillis) je ze zkušeností podchlazení po několika hodínách vesměs smrtelné, že jen tak hejbou nožkama a už se úplně nevzpamatují, tak nemáte prosím někdo zkušenosti s dobou chlazení , kterou přežijí bez újmy? Spíš myslím z neplánovaných situací jako je dlouhá cesta z burzy v zimě, popř. na letišti a tak (co jsem čelt kdysi myslím od Kovaříka, tak jim skoro ze zmrzlé zásilky zdechli jen 2 jedinci) už vidím ty nadávky , ale předem dík

Neregistrovaný uživatel

14.10.2010 20:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.165.2

Určitě bych vybral jedince u kterejch už nepředpokládáš dlouhej život, protože jejich metabolismu to moc nepomůže. Schlazení musí být jen skokové a rozhodně ne dlouhé, jinak se s ním můžeš rozloučit rovnou a kdoví co by to udělalo s jedem...taky bude nastaven na určité podmínky.
Já moc zkušeností nemám, doma mám vždy teplo a nezimuju raděj v míň jak 15°C.
O výkendu se mi povedlo nechat vagansku a další dva babouky v autě až přes půlnoc(na sklech byla hodně silná vrstva námrazy, vaganska a jeden z těch dvou to rozdejchali. vaganska s tim měla dost problémy,ale teď už je prej v normálu.

Někdo kdo zchlazuje poměrně běžně o tom něco psal kdesi na lasiodora.sk v diskusi, ale ted netušim kdo, zkus vyhledávání nebo dotaz tam.

Nery

Neregistrovaný uživatel

14.10.2010 21:13
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.39.115

Díky, no určitě je budu co pár minut pozorovat jak se zpomalují a jen jak to půjde, tak je vyndám, na lasiodoře to zkusím

Neregistrovaný uživatel

15.10.2010 08:31
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.148.91

Nevěřím, že Vám sklípkan pustí jen tak přes gázu jed. Někde jsem četl, že je nutná stimulace el. proudem... Asi to nebude tak jednoduché, jako u hadů. Dejte vědět.

Neregistrovaný uživatel

15.10.2010 14:36
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.39.115

Ti agresivnější stromáci ho cekem běžně i plivou po nasušiteli aji vagansku když jen vezmete pevně do ruky, tak začne často vypouštět kapičky jedu, takže z toho strach nemám...

Neregistrovaný uživatel

15.10.2010 21:20
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.35.95

Nebylo by jednodušší neagresivní druhy zafixovat v ruce a agresivní nechat kousnout do kousku třeba buničiny?

Neregistrovaný uživatel

15.10.2010 22:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.165.2

Neregistrovaný uživatel

16.10.2010 18:12
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.244.3

Ahoj jestli se bojíš kamenování nevim čeho bych se měl teď bát já. Pavouky schlazuju poměrně často, akorát že je pak pitvám takže mi zas tak moc nesejde na tom jestli to pak rozchodí.
Hodně záleží na velikosti jedince a na teplotě mrazáku. Kdybych byl na tvem miste začal bych u velkych sklipkanu na třech minutach v mrazáku vyndal ho a pinzetou do něj štouchnul a uvidiš jak moc bude čilej. Pak ho nechat odpočinout a zopakovat s delším časem až by si vychytal ten optimalni. Zkus trochu pohledat odborne članky (google.schoolar) podobných výzkumů se už pár dělalo a jistě bude někde v metodice popsán způsob imobilizace. Obedírat jed z holat nebo jiných zviřat je blbost tezko by si pak určoval množství vpusteneho jedu....
formi

Neregistrovaný uživatel

16.10.2010 18:43
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.165.2

No já bych skoro začal u lednice, pro jeho účely bohatě stačí když bude jeďák trochu pomalejší,aby se dal relativně bezpečně uchopit. Mráz a tropická zvěř nejdou moc dohromady.

Neregistrovaný uživatel

17.10.2010 10:48
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.25.251

Ale jde. Si pamatuju na Tunis, kde byla brzo ráno dost velká zima a stačilo pak odvalit pár kamenů a všude byli na kost zmrzlí Androctoni a Buthusové, k normálu se probírali až před polednem s příchodem tepla.

Neregistrovaný uživatel

17.10.2010 16:14
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.39.115

Tak podchlazení stačilo v ledničtě(10-30min), celkem rychle byl Hysterocrates, nejdýl to trvalo Haplopelmám, ale jedu fakt vypouštěli malinko, tedy nepoužitelné množství...škoda no, ale můj naápad to nebyl všeci proceduru přežili vpohodě, myslím, že z projektu nebude vůbec nic...

Neregistrovaný uživatel

17.10.2010 18:45
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.165.42

tož zkus elektrostimulaci...ale pár kapek je maximum co v nich je :)

Neregistrovaný uživatel

18.10.2010 00:23
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.35.244

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Tak podchlazení stačilo v ledničtě(10-30min), celkem rychle byl Hysterocrates, nejdýl to trvalo Haplopelmám, ale jedu fakt vypouštěli malinko, tedy nepoužitelné množství...škoda no, ale můj naápad to nebyl všeci proceduru přežili vpohodě, myslím, že z projektu nebude vůbec nic...

Neregistrovaný uživatel

18.10.2010 22:37
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.39.115

Neregistrovaný uživatel napsal(a):

To je opravdu příspěvek za všechny prachy... Je mi jasný, že mají jen pár kapek, ale samec P.murinus "Usambara" mně ochrstl ruku jedem a ještě byly kapičky na jedné stěně terárka...netrofám si odhadnout kolik to mohlo být tak 0,1-0,3ml, ale ty samice jen navlhčily napnutou gumu na zkumavce... mohl bych poprosit o bližší info k elektrostymulaci? to mám na nohy svorkama přidělat obvod z baterky? né fakt si to nedokážu představit...předem dík Karel, taky jsem slyšel, že je zmrazili nebo možná přidusili oxidem uhličitým, že se vůbec nehejbaly, položili na záda a odsáli jed nabodnutím chelicer, ale to by byla s mým třesem ruk úplná totálka pro chovance a nic takovýho bych samozřejmě nikdy neudělal

Přidejte reakci

Přidat smajlík