Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Želvy krabičné - Terapene SPP
Sdílet:

Želvy krabičné - Terapene SPP

Vyskytují se od jižní Kanady přes východ USA po střední Mexiko a považují se za přechodné formy mezi vodními a suchozemskými želvami. Díky tomu, že plastron je kloubovitě spojen chrupavkou, můžou želvy úplně uzavřít krunýř jako krabičku. Obvykle přezimují zahrabané hluboko v zemi, kde půda nezamrzá. Páření probíhá na jaře a po nějaké době samice kladou 4 až 5 vajec, která zahrabávají do vlhké půdy asi deset centimetrů hluboko. Mladé želvičky se líhnou na podzim nebo přezimují ve vejci a líhnou se až na jaře. Živí se především hmyzem a drobnými živočichy, případně rostlinami.

Želva krabičná karolínská

Želva krabičná karolínská - je rozšířena od jižní Kanady po Floridu (Ohio, Illinois, Carolina, Georgia, Kentucky, Tennessee, Mississippi, Visconsin). Velikost karapaxu je asi 16 cm, krunýř je poměrně klenutý s podélným středovým pruhem. Je obvykle hnědý nebo černý, se žlutými nebo oranžovými skvrnami. Plastron je rozdělený na dvě části, které jsou uzavíratelné. Končetiny a hlava jsou hnědé až šedohnědé. Přední končetiny mají pět a zadní čtyři prsty. Samci mají červené oči, samice je mají hnědé nebo šedé. Samci jsou větší než samice.

Žije v křovinatých oblastech blízko vody, do které leze jen občas, hlavně mláďata. Dožívá se až čtyřiceti let. Živí se jak rostlinami, tak živočišnou potravou. Páří se na jaře po zimním spánku, samice snáší čtyři až šest vajec v červnu nebo červenci. Mladé želvy se líhnou na podzim. Chováme ji ve středně velkém teráriu, kde by neměla chybět větší miska s vodou. Teplotu udržujeme v rozmezí 20-28 st. C. Želvy z jižní Kanady chováme při nižší teplotě než želvy z jihu USA.

Krmení

Krmíme je moučnými červy, rybami, různým hmyzem, rajčaty, různým ovocem a květy. Mláďata krmíme hlavně živočišnou potravou. V létě je dobré chovat je v zahradním výběhu s mělkou vodní nádrží. Při dobré péči se po zimním spánku páří. Inkubační období je asi 75 dní.

Ževa krabičná ozdobná

Želva krabičná ozdobná - se vyskytuje v Severní Americe po Mexiko (jižní část Jižní Dakoty, Nebraska, Illionis, Texas, jižní Nové Mexiko, jižní Arizona, severní Mexiko). Velikost karapaxu do 15 cm, v porovnání s jinými druhy tohoto rodu je dost plochý. Středem se táhne žlutý pruh. Karapax je hnědý se žlutými pruhy přecházejícími až na plastron. Končetiny a hlava mají žluté a oranžové, někdy i červené skvrny. Tak jako u ostatních druhů, je plastron rozdělen na dvě části. Žije na suchých savanách a prerijích v blízkosti vod. Zimní spánek začíná s příchodem chladného počasí a trvá asi od října do dubna až května. Aktivní je hlavně ráno a večer. Páření probíhá od května do září, samice kladou vejce do vlhké půdy ráno nebo večer. Snůšku tvoří 3 až 5 vajec a inkubační doba je přibližně 80 dní. Ž. k. ozdobná je všežravá a ve srovnání s jinými druhy je dravější. Chováme ji v teráriu, na dno dáme vrstvu písku a rašeliny, popřípadě kořen nebo pár větších kamenů, kam se může želva ukrýt. Neměli bychom zapomenout na větší nádobu s vodou. Teplota v teráriu by se měla pohybovat od 22-28 st. C. V letních měsících ji můžeme chovat v zahradním výběhu. Zimní spánek není nutný, bez přezimování se nemnoží. Krmíme ji moučnými červy, kobylkami, rybami, hovězím masem, příležitostně ovocem nebo salátem.

Rozdělení

Do rodu Terapene patří 4 druhy:
Ž. k. karolínská - T. carolina
Ž. k. ozdobná - T. ornata
Ž. k. nelsonova - T. nelsoni
Ž. k. vodní - T. coahuila

Autor textu: Filip Šiffner
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru