Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Nephrurus levis /Gekkonidae/ Gekon knoflíkový
Sdílet:

Nephrurus levis /Gekkonidae/ Gekon knoflíkový

Výskyt

Obývá suché pouštní biotopy střední Austrálie. Aktivní je v noci, den přečkává v hlubokých norách, které mu zajišťují víceméně stálou teplotu a potřebnou míru vlhkosti.

Popis

Velikost se pohybuje kolem 13 cm, z čehož pouze necelá třetina připadá na ocas. Ten slouží jako zásobárna živin a podle jeho tlouščky lze odhadnout kondici zvířete. Zbarvení tohoto druhu je modrofialové s hnědým až růžovým nádechem. Hřbetní stranu zdobí několik světlých příčných proužků, rozpadajících se do skvrn.

Terárium a chov

Suché, pouštní, rozměrů 50 x 50 x 50 cm s podkladem 10 - 15 cm říčního písku a několika kameny. V jednom koutě substrát lehce zaléváme, a to natolik, aby se mírně provlhčila spodní vrstva písku. Denní teploty udržujeme na průměrných 28oC s možností vyhřátí na 35 - 40oC. Noční pokles na teplotu pokojovou, spojený s mírným porosením.

1.1 - 3. Samičky snáší po dvou vejcích, která zahrabávají. Vejce je nutné umístit v inkubátoru, kde při teplotě 28oC trvá inkubace 70 - 80 dní. Mladí se líhnou ve velikosti kolem 5 cm, krmíme je drobným hmyzem.

Dopor. literatura:

Henkel, Schmidt - Geckos /1991/
Kraus, Kocián - Chameleoni a gekoni /1998/

Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru