Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Vypouštění ptáků do volné přírody
Sdílet:

Vypouštění ptáků do volné přírody

Toto je další téma v chovu, nejen exotických ptáků, které mi uvolňuje adrenalin v krvi. Co toho bylo a ještě na toto téma bude napsáno a co diskusí se povede, než všichni přijdou na to, jak je to jednoduché. Stále všude slyšíme a čteme, že pták vypuštěný do přírody nemá šanci na přežití. A přitom je to holý nesmysl. Tuto šanci má jako každý jiný pták 50:50. A nikdo mi to nevyvrátí. Ani ptáci vyvedení v přírodě to nemají vůbec lehké. Třeba sýkorky, kde z hnízda sedmi mladých přežívají 2-3 kusy. Někdo může namítnout, že uměle odchovaná mláďata to mají ještě těžší. To rozhodně ano, ale bez šance není žádné. Vždy to odnesou většinou slabá, případně nemocná mláďata, ale dáme-li šanci zdravému vitálnímu jedinci, má pak tu 50% šanci na přežití. Uvedu několik faktů, že i v zajetí odchovaná mláďata v přírodě přežijí.

Malá zebřička

Před léty u nás létala s hejnem vrabců malá zebřička. Až jsem se tomu sám divil, že ji vrabci přijali. Létali k nám na kompost, kde vysypávám zbytky krmiv od ptáků po několik měsíců, pak se ztratila. Ale pár měsíců přežívala. Další příklad: když jsem ještě pracoval v JZD, objevila se tam zase s vrabci žlutá andulka, podotýkám žlutá. Vzali ji také do hejna a ta s nimi létala od července do března příštího roku a přečkala i naši zimu. Jak je to možné??? Zalétávali na sýpku na oves a pšenici, jen se mi nepodařilo zjistit, kde nocovali. Mizeli vždy k večeru ve skladováku, který měl uzavřené štíty a jeden bok. Byli tedy maximálně chráněni před studenými větry. Když jsme ji pak z jara odchytili (vykoupala se u mycí rampy, že nemohla vzlétnout) divil jsem se, jak je v perfektní kondici a nejevila vůbec žádné známky podvyživení, spíš naopak. Před lety jsem přenechal samici penanta chovateli z nedaleké vesnice. Samice mu uletěla a několik měsíců létala v okolí voliér, než se mu ji podařilo odchytit. Podle jeho sdělení se chytit nechala ve voliéře se samcem. Není to také důkaz toho, že se ptáci o sebe dovedou postarat? A abych neuváděl jen příhody ze svého okolí.

 Proč ptáci odchovaní v zajetí přežili?

V Exotě a i ve Fauně jsme si mohli přečíst články, že v Posázaví létá hejno mníšků šedých, kteří někomu uletěli z voliéry a dokonce se jim vede tak dobře, že se začínají množit a páchat škody na ovoci a zahrádkách. Jak je možné, že pták ulétlý ze zajetí se cítí tak dobře, že je schopný i rozmnožování??? Kdyby tomu tak nebylo, jistě by se o to nepokoušel a byl by rád, že vůbec přežije. Určitě by tuto možnost neměl všude, ale o to vůbec nejde. Dalším důkazem jsou i ulétlí alexandři malí, agapornisové, alexandr velký (létal v Jičíně)... Jednou jsem četl od dost známého autora, že se uvažovalo s vypouštěním neofémy tyrkysové do volné přírody zpět do Austrálie, kde je již tato neoféma ne snad před vyhynutím, ale její počty se velmi snížily. Nastalo vypisování, co by se vše muselo udělat, aby vůbec přežila, počty ztrát by byly veliké a neodpovídaly námaze do toho vložené. Dovolím si tvrdit, že nic z toho není pravda. Jsem přesvědčen, že kdyby se v Austrálii vypustilo 100 neofém, bez nejmenších problémů jich tam 90 přežije. A ještě jeden příklad, s kavkou. Před léty měli sousedé ochočenou kavku. Byla tak drzá, že už lezla i do talíře při obědě. Chtěli se jí zbavit a tak ji pustili. Kavka však navštěvovala všechny obyvatele vesnice, přes noc spala na stromech a přežívala si klidně volně dál. Teď se ptám! Proč všichni tito jmenovaní ptáci odchovaní v zajetí, tak úspěšně přežili a přežívají dál? 

Ptáci mají ten instinkt

Kdyby byli tak fixováni na zajetí, nemohli by přece přečkat ani takovou krutou zimu, jaké jsou u nás běžné. Je pravda, že tu u nás na ně číhá mnoho nebezpečí a to škodná, kočky, dravci a mnoho jiných. Je pravda, že zdejší zimy by je asi dost vyčerpávaly, ale o to vůbec nejde. Podstata věci je, že někdo tvrdí, že by se ptáci o sebe nedokázali postarat. To je ale lež, ptáci mají ten instinkt v sobě vštípen a tudíž se o sebe dokážou postarat velmi dobře. Že by však nějaké procento uhynulo je jasné, úhyny jsou a budou stále. Jsem přesvědčen, že mají-li ptáci potravu, a tu si v létě vždy najdou, nemusíme se o ně nijak bát. Horší je to, jak by se dokázali vypořádat s nástrahami dravců a koček.

Autor textu: Miloslav Exner
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru