Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Kachna pižmová
Sdílet:

Kachna pižmová

Tato domácí kachna pochází z pižmovky velké, která žije v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky na řekách a v bažinách pralesů.

Původ

Původní divoká forma pižmovky velké se vyskytuje pouze v černé barvě. Tato kachna se ve vodě zdržuje poměrně málo, proto má slabě vyvinuté plovací blány. Často odpočívá ve větvích stromů, kam vylétává i na noc. Větví se při tom drží dlouhými prsty opatřenými drápky. Kačeři jsou cítit pižmem. Tento pach je intenzivnější hlavně v době toku. V přírodě žijí v polygamii. Doba hnízdění pižmovek velkých začíná v období dešťů. V té době kačeři svádějí boj o samice, přičemž kačer hází hlavou dopředu a dozadu. Dávají přednost páření s tou kachnou, která právě začala snášet vejce. Hnízdo si kachna vyhledává v dutinách silných stromů nebo ve starých hnízdech jiných ptáků. Snášejí obvykle 10 - 15 bělavě šedých vajec. Starší kachny nanesou i přes 20 vajec. Doba sezení trvá 35 dnů, kdy se začnou líhnout káčata. Během sezóny vysedí i troje mláďata, o která se velmi pečlivě stará. V Americe byla pižmovka chována Indiány jako domácí pták. Do Evropy byla dovezena brzy po objevení Ameriky. Z původní pižmovky velké byla zušlechtěním získána dnešní domácí forma kachny pižmové, která dosahuje i větší hmotnosti než její divoká předchůdkyně. Do Afriky se tato kachna dostala s návratem černochů po zrušení otroctví v Americe. V tropických podmínkách se jí daří lépe nežli jiným kachnám. Odsud se pak dostala na Madagaskar a do států jižní Asie. Pižmovka velká dovezená ze své domoviny je na rozdíl od domestikované kachny pižmové velmi nesnášenlivá a musí se chovat odděleně od ostatních plemen jiných kachen.

Základní znaky exteriéru

Kačer je mnohem mohutnější než kachna. Má široké, dlouhé a vodorovně nesené tělo. Hlava je rovněž velká, čelo ploché a temeno oblé. Obličej je holý, neopeřený, pokrytý sytě červenou kůží, vytvářející nad zobákem bradavičnatý výčnělek. Kratší krk je tvarovaný do mírného písmene S a plynule přechází do oblých prsou. Záda kačera jsou dlouhá a široká. Krycí peří ocasu nevytváří kačírek. Křídla jsou silná, běháky mají prsty opatřené silnými drápky (šplhá i po větvích stromů). Kachna je téměř o polovinu menší než kačer. Je zaoblenější a sperlení na tváři a nad zobákem má méně výrazné než kačer.

Barevné rázy

Černá (zbarvení divoké kachny pižmové, základní barva je černá s fialovým až zeleným kovovým leskem), bílá a strakatá (oba barevné rázy pouze u domestikované kachny pižmové).

Užitkové vlastnosti kachny pižmové

Hmotnost kačera udává vzorník z roku 1986 3,6 - 4,6 kg, hmotnost kachny 2,4 - 3 kg. Vejce váží okolo 70 - 80 gramů, příčemž barva skořápky je bílá se žlutým nádechem. Kachna snáší ročně 35 - 60 vajec ve 2 - 3 cyklech. Vždy po nanesení 15 - 20 vajec zasedne a po 35 dnech sezení na vejcích se vylíhnou káčata. Byli odchováni i kříženci s kachnou divokou, husicí nilskou, pižmovkou hřebenatou, pižmovkou ostruhatou a husicí liščí. Kříženci kachny pižmové s plemeny kachen domácích odvozených od březňačky jsou sice dále neplodní, ale zato velmi vhodní na produkci masa. Nuceně dokrmení kříženci se vyrovnají kvalitou a množstvím masa nuceně dokrmené huse. Někdy dosahují hmotnost 6 - 7 kg, přičemž játra váží 1 kg. K přednostem kachny pižmové patří rychlý růst s menší spotřebou jádrových krmiv, protože pižmovky se velice rády pasou. Jsou vhodné zvláště do podmínek, kde mohou zužitkovat zelené krmení v zahradách, na březích potoků a řek. Pižmovka může být chována ale i v zahrádce bez vodní nádrže. Má sice schopnost létat, ale vždy se vrací domů. Hnízdí většinou na zemi, v nějaké bedně či koši. Pud sezení na vejcích je tady plně zachovaný a mláďata rostou rychleji, než kachňata domácích kachen a vyznačují se vysokou odoností. Ve stáří dvou měsíců dosahují velikosti dospělých kachen. Pro krmení káčat použijeme směsi VKCH1 a VKCH2, směsi vařených brambor a šrotů, okřehek, mladé kopřivy a další zelené krmení. Pižmovku můžeme použít i jako kvočnu pěstounku pro vysezení káčat, jejichž kachny sami nesedí.
Kačeři mají v hejnu svou hierarchii, pouto mezi samcem a samicí však není žádné. Přestože mají pižmovky tropický původ, naše zima jim neublíží. Jejich chov zvládne i začátečník.

Autor textu: Dana Vlčková
Autor fotografií zdroj: Dana Vlčková
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru