Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Ophisops elegans
Sdílet:

Ophisops elegans

Popis

Malá ještěrka s maximální délkou okolo 15 - 16 cm, z toho tělo měří jen asi 5,5 cm. Ocas tvoří dvě třetiny celé délky ještěrky. Hlavní odchylka od ostatních ze skupiny Lacertidae je nejvíce patrná v přední dorzální části hlavy. Obě oční víčka jsou srostlá a tvoří průhlednou čočku podobně, jako je tomu u hadů. Z dalšího popisu: dvě externí nozdry, krk bez límce, 28 - 43 řad kýlnatých šupin zasahujících od hřbetu až po střední část trupu, ventrálie v šesti podélných řadách, femorální póry mezi 8 - 12. Hřbet je obvykle šedý nebo hnědý s více či méně hojným a různě velikým černým značením, vzácněji bez značení na hřbetě, obvykle ale s dvěmi podélnými pruhy světlejší barvy po stranách hřbetu. Spodní část tlamky, krku a trupu je zbarvena výrazně žlutozeleně u samců, u samic méně výrazně. Jen v době březosti jsou samice zbarveny výrazněji.

Prostředí a biologie

Pozemní způsob života ještěrky O. elegans využívá obvykle otevřených vyprahlých planin s řídkou vegetací, kameny a hlinitou půdou, spíše stepního charakteru. Živí se přes den hmyzem. Samice kladou 2 - 6 vajec.

Rozšíření

Zasahuje od jižní části Balkánského poloostrova, přes Turecko, Egejské a Středomořské ostrovy včetně Kypru, přes jihozápadní část Ásie až po Paňdžáb v severní Indii, až do výšek 2000 metrů nad mořem.

Autor textu: Pavel Šmek
Autor fotografií zdroj: Pavel Šmek
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru