Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Tanec samců krajt královských před pářením
Sdílet:

Tanec samců krajt královských před pářením

O krajtách královských bylo napsáno již mnoho, ale nikdo se nezabýval jejich chováním před pářením. Před pár lety jsem byl svědkem u svého tria (2,1) souboje samců a jako většina chovatelů jsem si myslel, že jde o páření.

Jde o právo prvního páření se samicí

Notnou chvilku trvalo než jsem zjistil, že se jedná o samce. Toto chování mi velice připomínalo tanec samců kober. Dnes již vím o co u krajt královských při tomto “tanci” jde. Opakuje se každý rok koncem září před pářením a to pouze v noci. Při každém rozsvícení světla, tento tanec skončil a trvalo více jak hodinu než opět pokračoval. Po pětiletém pozorování tohoto chování jsem došel k tomuto závěru: Jde tu o právo prvního páření se samicí. Prozatím nevím jak zápas končí, ale jsou jen dvě možnosti. Samci se navzájem snaží přitisknout soupeřovu hlavu vlastním tělem k zemi. Když se to jednomu z nich bezesporu povede, zápas končí. 

Udržet rovnováhu

K tomu aby mohl udržet rovnováhu při neustálém obtáčení okolo soupeře a použít svoji sílu k přitlačení k zemi, si hledá oporu pro zapření. V důsledku toho se začnou v teráriu neuvěřitelně přemisťovat věci a v zápalu boje dokážou převrhnout i velkou plastovou nádobu s vodou, která je vidět v pozadí. Pokaždé se ale snaží v žádném případě nezranit jeden druhého. Je také možné, že zápas skončí až tehdy, když je jeden ze soupeřů vyčerpán a souboj vzdá (druhá verze - pravděpodobnější). 

Autor textu: Pavel Böhm
Autor fotografií zdroj: Pavel Böhm
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru