Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Chameleon štíhlý
Sdílet:

Chameleon štíhlý

Chamaeleo gracilis - Chamaeleonidae Výskyt: Obývá savanové, ale také lesní formace ve víceméně celé rovníkové Africe. Pohybuje se v keřovém a strom...

Chamaeleo gracilis - Chamaeleonidae

Výskyt: Obývá savanové, ale také lesní formace ve víceméně celé rovníkové Africe. Pohybuje se v keřovém a stromovém patře, ale v případě nutnosti se nevyhýbá ani pobytu na travnaté půdě savany.

Popis: Jde o robustně stavěného chameleona s nevelkou přilbou a nízkým hřebenem. Je zbarven převážně světle zeleně s bělavě zeleným nebo žlutozeleným břichem. V rozrušení se na jeho těle objevují drobné skvrny tmavší zelené nebo hnědé barvy. Dorůstá délky 33 - 38 cm.

Terárium a chov: Uvádí se, že jde o docela agresivní druh, u něhož je lépe praktikovat oddělený chov jednotlivců s připouštěním k páření. V takovém chovu se pak pro jeden kus používají terária rozměrů 50 x 50 x 70 (v) cm s podkladem písku a větvemi. Denní teploty kolem 28 °C spojené s vyšší intenzitou osvětlení a možností vyhřátí na 35 °C, noční teploty 22 - 24 °C. Rosíme jednou denně. Tento chameleon miluje vlhké horko.

Samičky snáší 1 - 2 krát ročně snůšku 20 - 40 vajec, která zahrabávají. Vývoj trvá při inkubační teplotě 23,5 °C zhruba 180 - 190 dní, podle jiných údajů při 28 - 30 °C asi 240 - 300 dní. Při dobrém krmení hmyzem dosahují dospělosti v pátém měsíci života.

Literatura:Berre Le F.: The New Chameleon Handbook, 1995
Kraus R., Kocián M.: Chameleoni a gekoni, Polaris 1998
Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru