Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Názor na článek: ,,Moderní metody chovu hadů"
Sdílet:

Názor na článek: ,,Moderní metody chovu hadů"

Se zájmem jsem si přečetl článek, který vyšel ve Fauně 10/2003 - Moderní metody chovu plazů. Dlouho jsem přemýšlel, zda mám na tento článek reagovat, neboť si jistě proti sobě popudím leckterého teraristu, ale nedá mi to…

Několik otázek

S většinou názorů musím souhlasit!!! Zvláště co se týče hygieny, počítačů apod. S čím však souhlasit nemohu, je vytápění terárií. Především bych chtěl upozornit, že jedna kilowatthodina již opravdu nestojí několik desítek haléřů, ale ani průměrný plat není už 3000 Kč. Také je velké množství různých sazeb za placení elektřiny, kdy na tzv. noční proud se dají vytápět terária většinu dne. Sám jednu takovou sazbu mám a ušetřím ročně opravdu nezanedbatelnou částku za elektřinu. Pokud má navíc někdo vytápění domácnosti přímotopy, může topit a osvětlovat terária za nižší sazbu až 22 hodin denně!

Imaginárního chovatele bych se tedy zeptal na několik otázek:

• Proč zbytečně dává spoustu peněz za drahé úsporné osvětlení, když pokud koupí podstatně levnější žárovky - tyto mu i topí. Tedy o nic nepřijde! Je pravda, že výměna žárovek v teráriích je častější, ale i tak nákup osvětlení vyjde levněji. Vždyť úsporné žárovky jsou proto dražší, protože prakticky nevydávají teplo, které ovšem v teráriích potřebujeme! Zářivky a podobné osvětlení bych Petrovi doporučil pouze jako ,,dosvětlení" - na zvýšení estetičnosti některých terárií. Navíc osvětlení terária o délce 140 cm jednou úspornou 9 W zářivkou - to snad už had může být úplně bez osvětlení…

• Vyhřívání ,,ze spodu" se doporučuje hlavně u ještěrů! Také některá menší terária vyhřívám topnými kabely. Vždy však měřím teplotu vzduchu! Také vyhřívání skleněných terárií tímto způsobem se mi neosvědčilo - sklo je vyhřáté a stačí trochu studené vody a praskne. Vůbec nepochybuji o tom, že si had najde teplé místo a bude se vyhřívat. Zvláště, když ve zbytku terária má teplotu zcela nedostatečnou. Zeptal bych se tedy Petra, zda má na Boa constrictor povolení k chovu nebezpečných zvířat. Tento zákon má velké hady chránit (m.j.) proti týrání. Pokud toto povolení Petr má, zeptal bych se ho zda pověřená osoba, která mu toto povolení vydala, neměla námitky na to, že teplota v teráriu nepřekročí 25 °C a v noci klesá dokonce k velmi hraniční teplotě 21 °C! Co říká na to, že had je nucen většinu dne ležet přitisknut na vyhřívané místo? Co říká na to, že by správně - jako v přírodě - mělo teplo přicházet hlavně shora a had by měl možnost se takto vyhřívat až na 35 °C? A jak se mu mohou vyhřívat napářené samice? Autor článku v odstavci o krmení (m.j.) píše: ,,Našim cílem by mělo být přiblížení chovných podmínek takovým podmínkám, v nichž běžně žijí." Proč toto píše v odstavci o krmení je zřejmé - co nejvíce ušetřit! Nejsem zastáncem překrmování zvířat, ale autor zamlčuje skutečnost, že v přírodě přežije z mláďat hadů pouze určité procento, což není v chovu v teráriu ani žádoucí, ani v souladu se zákony. Proč autor nechce přiblížit chov plazů přírodním podmínkám i co se týče osvětlení a vytápění? Opět zřejmá odpověď - neušetřil by!

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že teraristika není levný koníček a kdo se na ni dá, musí počítat s výdaji. Šetření není nejen namístě, ale je často i na hraně zákona.

Poznámka redakce

Jsem rád, že přítel Moravec reagoval na shora zmíněný článek a uvedl svůj pohled na věc. Nakonec již mnohokrát publikoval své zkušenosti s chovem především velkých hadů a já si jeho znalostí vážím. Nicméně, rád bych se zastal i pisatele článku, který jistě nechtěl dogmaticky trvat na té a té hodnotě, či tom a tom rozhranní teplot. Jak již bylo mnohokrát řečeno a napsáno: Každý chovatel má jiné zkušenosti a vytváří trochu jiné podmínky a jeho zvířatům se přesto může dařit. A o to přeci jde, podělit se právě o ty své zkušenosti a ne jen vařit podle receptu jiných. Vždyť pak by se mohlo snadno stát, že už všechno by bylo napsáno.
Co se týká zmiňovaného vyhřívání, rád bych uvedl, že i já mám v některých nádržích (závisí to podle druhu chovaných zvířat a podle období roku) rozsvíceny jen zářivky a zapnuté spodní vyhřívání. V ubikacích však přesto teplota vzduchu neklesá přes den pod 30 °C a na vyhřívaném místě je kontaktní teplota kolem 40 °C. Je však pravdou, že se věnuji v převážné míře chovu ještěrů a že ubikace jsou sestaveny do stěn, kde se teplota snáze udržuje. Jak už jsem řekl, podmínky a postupy mohou být individuální. Vždy jde především o to, aby se zvířatům dobře dařilo, aby bez problémů přijímala potravu, vykazovala normální aktivitu a v konečném důsledku se i reprodukovala. Jsem vděčen oběma pisatelům za jejich příspěvky, nerad bych se však dočkal dalšího poukazování na to, co ten a ten dělá něco špatně. Snažme se spíše poukazovat na to, jak to děláme my a jak nám to vychází nebo nevychází.

Autor textu: Vladimír Cerha, Miroslav Moravec
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru