Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Chov obojživelníků: Rosničky
Sdílet:

Chov obojživelníků: Rosničky

Hyla meridionalis – rosnička středomořská

Areál
Pochází z jihovýchodní Evropy – severozápad Itálie, jih Francie, Španělsko, Portugalsko, Baleáry.
Biotop
Dává přednost ojedinělým stromům a keřům, nebo menším remízkům v dosahu vody. Pokud je v blízkosti nějaká tůňka nebo rybníček můžeme ji zastihnout také na okrajích lesů, na stromech, a keřích zahrad a parků, apod.
Způsob života
Je druhem s noční aktivitou. Samičky snáší během března kolem 200 vajec z nichž se pulci vykulí za 1–2 týdny. Metamorfují asi za 2 měsíce.
Potrava
Živí se hmyzem, v zajetí ochotně přijímá všechna vývojová stádia cvrčků. Čerstvě importovaným jedincům je vhodné nabídnout i smýkaný hmyz – kobylky, motýly, mouchy a pavouky.
Chov
Vyhovují jim terária rozměrů 40×40×50 cm s rašelinou a mechovými polštáři na dně. Zhruba 1/3 plochy by měla zabírat asi 5 cm hluboká miska s vodou. Prostor takové ubikace zaplníme větvemi a rostlinami a udržujeme zde teplotu kolem 26 °C s mírným nočním poklesem (na 20 °C). Zimování při 10–15 °C po dobu 1–2 měsíce stimuluje nástup rozmnožování a kladně působí na zdraví i aktivitu zvířat.

Litoria caerulea – rosnička siná

Popis
Je asi 10 cm velká, zeleně zbarvená a zavalitým dojmem působící žába.
Areál
Pochází ze severovýchodní části australského kontinentu a jižních oblastí Nové Guineje.
Biotop
Je arborikolním druhem, který většinu času tráví na listech a větvích stromů.
Způsob života
Samičky snáší asi 1500–2000 vajíček do vody hluboké přibližně 10 cm. Pulci se líhnou zhruba za 2 dny a metamorfují ve stáří 4–6 týdnů.
Potrava
Pulci jsou všežraví. Žábám předkládáme jakýkoliv hmyz odpovídajících velikostí.
Chov
Zřizujeme pro ně terária rozměrů 40×40×80 (v) cm s rašelinovým nebo lignocelovým substrátem na dně, větší plochou miskou na vodu a prostorem rozčleněným větvemi a živými i umělými rostlinami. Během sezóny jim vyhovují teloty 28–30 °C s nočním poklesem na 24 °C. Během dvou zimních měsíců snížíme teplotu na 15–18 °C. Po jarním návratu k normálním teplotám výrazně zvýšíme vlhkost a dvakrát denně rosíme, což vede k vyprovokování páření. Větší miska s vodou o hloubce asi 10 cm je v této době nutností.

Osteopilus septentrionalis – rosnička kubánská

Popis
Je hnědozeleně zbarvená rosnička s náznaky tmavého mramorování, která dorůstá délky 9–14 cm. Samci jsou výrazně menší než samičky.
Areál
Vyskytuje se na ostrovech Karibského moře, a to na Kubě, Kajmanských ostrovech a Bahamách. Druhotně byla člověkem zavlečena na Floridu v USA.
Biotop
V přirozeném prostředí se vyskytuje nejčastěji v přechodových společenstvech na okrajích lesů, v blízkosti shluků stromů a keřů, apod. Den tráví v úkrytu, v paždí listů, ve škvírách skal, v člověkem obývané krajině pak i v jeho blízkosti, v dřevnících, v hromadách stavebního materiálu, pod okenními parapety, apod. Aktivuje v noci, kdy hledá potravu ve vegetaci bylinného patra. V období páření se stahuje k vodě.
Způsob života
Pulci těchto žab se líhnou do druhého dne po snášce. Při dobrém krmení a teplotě vody asi 28 °C metamorfují za 4 týdny. Pohlavně dospělé jsou žáby druhým až třetím rokem.
Potrava
Přijímají jakýkoliv hmyz vhodné velikosti, ale nepohrdnou ani myšími holátky a dokonce ani mláďaty vlastního druhu.
Chov
Pro chov se hodí ubikace rozměrů 50×50×60 cm s vlhkým substrátem a středně velkou nádobkou na vodu (hodí se např. velká fotomiska 25×30 cm). Prostor nádrže vyplníme větším množstvím rostlin a udržujeme zde teplotu kolem 26 °C.

Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru