Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Akutní nedostatek agapornisů
Sdílet:

Akutní nedostatek agapornisů

Jak již napovídá titulek, rád bych se krátce zmínil o nedostatku agapornisů na trhu v posledních několika měsících. 

Situace podobná jako u andulek

Už od začátku minulého roku se agapornisové (zejména pak škraboškoví) postupně ztrácejí z českých burz a inzerátů. Řekl bych, že situace je naprosto opačná, než byla v letech 2001 a 2002, kdy agapornisů bylo na burzách obrovské množství a jejich prodej mnohdy velice vázl. V tomto období je dokonce nebrali ani do výkupu, nebo jen za cenu kolem 100 Kč. Situace podobná jako u andulek v minulém roce, kdy výkupčí platily mnohdy pouhých 30 Kč za kus, což je cena, za kterou se opravdu snad ani nevyplatí tyto papoušky chovat.

Pouze v rubrice koupím

Pokud se v současné době podívám do inzerátů na internetu, agapornisové se vyskytují pouze (až na malé výjimky) v rubrice koupím. Dne 27. 2. tohoto roku jsem navštívil burzu v Týništi n. Orlicí, kde jsem byl velmi překvapen poměrně slušnou účastí s přihlédnutím k nepříznivému počasí. Velice jsem se soustředil právě na nabídku agapornisů. Prošel jsem dvakrát obě haly a výsledek byl opravdu šokující: agapornise škraboškového jsem nenašel ani jednoho!!!, fišeráky asi tři a růžohrdlých by se dalo napočítat do deseti. Když jsem v jedné z hal procházel kolem výkupu, všiml jsem si, kolik dávají za agapornise – za škraboškové a fišery 230 Kč! Takovouto cenu ve výkupu v posledních několika letech opravdu nepamatuji. Je mi zcela jasné, že touto dobou je nedostatek ptáků zcela přirozený, ale tento jev u agapornisů pozoruji již od loňského roku, zkrátka, je jich jako šafránu.

Dvě hlavní příčiny

Velice by mě zajímalo, čím je tento nedostatek v poslední době způsoben. Dle mého názoru by se mohlo jednat o dvě hlavní příčiny: buď byl loňský rok opravdu velice nepříznivý k chovu exotů, nebo mnoho chovatelů přestalo agapornise chovat úplně, což by byla u takovýchto nádherných papoušků, myslím si škoda.

Doufám, že se jejich stav postupně vyrovná, a že dojde k rovnováze mezi jejich nabídkou a poptávkou.

Autor textu: Ladislav Nekvapil
Autor fotografií zdroj: Ladislav Nekvapil
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru