Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Varanus dumerilii
Sdílet:

Varanus dumerilii

Výskyt

Pochází z jihovýchodní Asie a to z Barmy, Thajska, Malajského poloostrova, Sumatry a Bornea. Je to na blízkost vody vázaný varan žijící v tropických deštných pralesích.

Popis

Dorůstá délky kolem 130 cm, z čehož tři čtvrtiny připadají na mírně bočně zploštělý ocas. Zbarvení je tmavě hnědé s kresbou světlých až žlutých pruhů na hřbetě a skvrnami na bocích a po stranách krku.

Chov

Vyžaduje prostorná terária, pro pár zřizujeme ubikaci přibližných rozměrů 2×1×1 m, raději však větší. Součástí terária by měl být bazén s přihřívanou vodou, jako substrát souše dobře poslouží směs rašeliny a drcené kůry. Prostorem nádrže vedeme několik silnějších větví nebo police z neohoblovaných krajinek.
Denní teploty kolem 28 °C musíme doplnit o možnost vyhřátí na 40–45 °C, noční pokles na 22 °C provázíme porosením zvířat i prostoru ubikace.
Samičky snáší 1–3 snůšky o 8–25 vejcích. Ta je nutné přemístit do inkubátoru s teplotou asi 28 °C, kde se z nich mláďata líhnou zhruba za 7 měsíců. Ke krmení předkládáme zvířatům jakékoliv drobné obratlovce.

Literatura:
Cerha V., Kocián M.: Scinkové, varani a ještěrky, Polaris 1999

Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru