Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Lepoještěr pestrý - Calotes versicolor
Sdílet:

Lepoještěr pestrý - Calotes versicolor

Výskyt

Asi nejrozšířenější zástupce svého rodu, lepoještěr pestrý, obývá řadu biotopů, ve kterých nikdy nesmí chybět keře a stromy. Objevuje se na okrajích lesů stejně jako v parcích velkých měst. Žije od pobřeží po horské partie ve výškách 2000 m. n. m. a to téměř v celé jihovýchodní Asii. Najdeme ho v Iránu, Pákistánu, Indii, jižní Číně, stejně jako v Barmě, Thajsku a Malajsii, na Maledivách, Srí Lance, v Singapuru i na Sumatře.

Popis

Tato zhruba 40 cm délky dorůstající stromová agama má ze stran zploštělé tělo, dlouhý ocas, který zabírá až tři čtvrtiny z celkové délky zvířete a ostnitý hřbetní hřebínek, patrný zvláště u samců. Celkově okrové zbarvení se mění podle podmínek prostředí a nálady zvířete a může být žluté, červené, ale také až černé.

Chov

Tyto velmi zajímavé agamy chováme v páru v teráriích 50×60×70 (v) cm s podkladem lignocelu a prostorem rozčleněným větvemi. Můžeme použít kůru na zadní stěnu a umělé i živé rostliny. Vyhovuje průměrná denní teplota 28 °C, s možností vyhřátí pod zdrojem, nejčastěji výhřevnou žárovkou. Calotesové vyžadují vyšší intenzitu osvětlení, proto přisvěcujeme zářivkovou trubicí. S ohledem na zdravotní stav zvířat je dobře využít zářivek s částečným podílem UV složky spektra (např. Reptile D – – Light). Noční pokles teplot na hodnotu pokojovou provázíme večerním porosením celé ubikace vlažnou vodou. S ohledem k nástupu rozmnožování je vhodné naordinovat chovancům zimní klid při vypnutých zdrojích po dobu 6–8 týdnů. Samičky snáší vejce velká 8–12×14×22 mm v počtu 6–12 i více kusů a to do předem připravené jamky, jichž zkusmo vyhrabávají několik. Vajíčka je nutné přemístit do inkubátoru s teplotou 26–28 °C a vyšší vlhkostí vzduchu, kde se mláďata ve velikosti 55–70 mm líhnou přibližně za 56 dní. Mláďata i dospělé lepoještěry krmíme hmyzem vhodné velikosti, jsou však schopni přijímat i drobné obratlovce.

Literatura
Kocián M.: Leguáni a agamy, Polaris 1998
Manthey U., Schuster N.: Agamen, Munster 1995
Rogner M.: Echsen 1, Stuttgart 1992

Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru