Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Spalerosophis diadema
Sdílet:

Spalerosophis diadema

Výskyt

Je rozšířena od severovýchodní části Afriky směrem na východ až do severní Indie. Terestricky žijící druh, který vyhledává polosuché a suché biotopy skal a kamení, a to od nížin až do 2000 m.n.m.

Popis

Dorůstá délky kolem 1,5m a zbarvena je šedě až okrově, někdy s nádechem do červena. Hřbet je zdoben nepravidelnými světlejšími skvrnami žluté až rezavohnědé barvy. Uvádí se 4 poddruhy, z nichž jeden je z větší části černý nebo černý s nepravidelným světlým skvrněním.

Terárium a chov

Pro její chov se hodí ubikace rozměrů 60 x 50 x 50cm, jejichž dno pokrývá vrstva písku a několik kamenů. Nutná je i miska s vodou k pití. Žárovkou vyhříváme terárium na průměrných 28oC, což umožní hadům se v případě potřeby v blízkosti zdroje vyhřát. V noci snížíme teplotu na pokojovou.

Krmíme ji laboratorními hlodavci odpovídající velikosti. V přírodě přijímá i ptáky a plazy.

Jako přípravu na období rozmnožování je nutný zimní pokles teplot na 15 - 18oC ( podle některých autorů na 10 - 15oC) po dobu 6 - 10 týdnů. Po návratu k normální teplotě se zpravidla páří a samičky pak kladou kolem 8 vajec ( někdy až 16). Uvádí se i 2 snůšky ročně. Z nakladených vajíček se mláďata líhnou v prostředí inkubátoru se střídavou teplotou 28 den/23 noc za zhruba 3 měsíce.

 

Literatura: Kocourek I.,Král J.: Terárium A-Z, Ratio

Marais J.: Fascinující svět hadů,Rebo Productions, Praha 1995

Trutnau L.: Schlangen 1, Ungiftige Schlangen, Ulmer Verlag 1988

Weidensaul S.: Hadi světa, Svojtka a Vašut, Praha 1997

Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru