Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Rak mřížkovaný (Procambarus falax)
Sdílet:

Rak mřížkovaný (Procambarus falax)

Tento severoamerický rak není v našich akváriích chován příliš dlouho. Dorůstá velikosti okolo 15 cm, základní zbarvení je hnědé, se světlými skvrna...

Tento severoamerický rak není v našich akváriích chován příliš dlouho. Dorůstá velikosti okolo 15 cm, základní zbarvení je hnědé, se světlými skvrnami.

Od ostatních zástupců rodu Procambarus se odlišuje především svou mírnou povahou. Ve společenském akváriu, pokud má dostatek krmení, nepožírá ryby ani rostliny. Dokonce malé raky lze odchovávat společně s dospělci, protože neprojevují žádné sklony ke kanibalizmu.

V akváriu se snažte vytvořit úkryty z trubek, kamenů nebo květináčů. Tyto úkryty raci s oblibou vyhledávají. Na kvalitu vody nejsou nároční. Sám mám chovného raka v nádrži o objemu 25 l, kde odchovává mladé až do velikosti 2,5 cm. Vodu v tomto akváriu měním v množství 50 % pouze jednou týdně. Raci v tomto nepříliš dobrém prostředí nejeví žádné známky nespokojenosti. Běžná pokojová teplota vody postačuje celoročně pro chov i odchov a není nutno přitápět přídavným topením. Velmi dobře snáší i přechodný pokles teploty na 15 °C.

Raci jsou všežravci, proto je krmíme běžným krmivem pro akvarijní ryby: vločky, granule, mražené patentky a rádi si pochutnají na jakékoliv listové zelenině. Mláďata přijímají nauplie žábronožky solné a drobné granulky.

Rak mřížkovaný se rozmnožuje partenogeneticky. Jedná se o nepohlavní způsob rozmnožování, kdy se z neoplozených vajíček rodí pouze samice, které se dále partenogeneticky rozmnožují. Tento způsob rozmnožování je u raků unikátní a je znám spíše u hmyzu. To znamená, že pokud chcete rozmnožovat tyto milé ráčky, tak vám stačí pouze jeden jedinec tohoto druhu, který je chovnou samicí.

K nakladení vajíček dochází vždy krátce po svlékání (svlek necháme rakovi vždy sežrat, aby získal dostatek vápníku pro tvorbu nového krunýře). K prvnímu rozmnožení dochází zhruba ve velikosti čtyř centimetrů. Samice naklade černá vajíčka, která uchopí pod zadečkem pomocí pleopodů a neustále jimi pohybuje, aby docházelo k dostatečnému prokysličení zárodků. Čerstvě vylíhlí raci se drží na zádech samice. Po prvním svleku matku opouští a začínají hledat potravu.

Tohoto raka mohu doporučit, pro jeho mírnou povahu, opravdu do každého akvária i akvaristům, kteří mají špatné zkušenosti s rakem modrým nebo červeným. Pražský akvarista a hudebník Jarda Budil, od kterého jsem si svého raka přinesl jako dárek, má v jednom akváriu dvě samice, asi padesát ráčat různého stáří a nad nimi plave odchov centimetrových neonek. Žádné projevy kanibalizmu, ani úbytek neonek nepozoruje.

Zajímavým způsobem konzumují okružáky, kterých se každý rád zbaví. Šneka uchopí do čelistních nohou a rotuje s ním mezi čelistmi, až roztrousí ulitu a může sežrat vlastního živočicha.

Autor textu: Pavel Růžička
Autor fotografií zdroj: Pavel Růžička
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru