Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Pamphobeteus antinous
Sdílet:

Pamphobeteus antinous

Bezobratlí
Všeobecné
Pocock, 1903 • Svlékání samice Pamphobeteus antinous. Samice si lehá naznak a proces svlékání může Tento překrásný zemní sklípkan má svoji domovi...

Pocock, 1903


• Svlékání samice Pamphobeteus antinous. Samice si lehá naznak a proces svlékání může

Tento překrásný zemní sklípkan má svoji domovinu v Peru a Bolívii, kde obývá převážně tropické lesy. Jeho základní zbarvení je hnědé, až sametově černé. Abdomen má zčásti porostlý světlými chloupky. Končetiny jsou tmavě hnědé až černé, u některých jedinců až do modra. Moje dospělá samice měří v těle 7,5 cm (Bolívie). Jelikož se však jedná o mladou samici, nemusí to být její konečná velikost. Velikost pavouka také může záviset na lokalitě, ze které pochází. Jedinci z některých lokalit v Bolívii bývají větší, než jedinci z Peru. Dospělé samice z Bolívie mohou v těle měřit až 11 cm. Těmito rozměry se tento druh velmi vážně přibližuje rozměrům druhu Theraphosa blondii. Samci dospívají při dobré péči asi po 2,5 letech, samice asi po 4 letech. Terárium pro tento druh je celoskleněné, o rozměrech 30×30×25 cm (š×d×v). Po dalším svleku samici samozřejmě přemístím do nádrže větších rozměrů. Jako podklad jsem použil lignocel o vrstvě asi 5 cm. Vybavení terária tvoří mělká kameninová napaječka a úkryt z kameninového květináče příslušných rozměrů. Teplota se pohybuje okolo 25–26 °C, lokálně 28 °C – topný kabel (30 W) je umístěn na pravém boku nádrže. Vzdušná vlhkost je nižší, kolem 65 %–75 %. Polovinu terária nechávám zcela suchou, druhou polovinu dle potřeby rosím. Krmím převážně velkými cvrčky a sarančaty. Myšího holátka se tato samice bojí, ovšem občas ho přijme mrtvé. Starost o mláďata tohoto druhu nijak zvlášť nevybočuje z běžné péče o ostatní zemní sklípkany. Při vyrušení tento druh nastavuje proti útočníkovi abdomen a vyčesává z něj poměrně nepříjemné chloupky, které při styku s kůží velmi svědí. Nejedná se tedy o kousavý druh, který by se bránil výpadem proti útočníkovi, i když na jeho údajnou agresivitu některé prameny upozorňují. Opatrnost je však i přesto vždy na místě! Přes den přebývá poměrně často ve svém úkrytu a je aktivní v noci. Velmi často pije vodu z napaječky, proto ji často měníme za čistou.


• Samice Pamphobeteus antinous krátce po svleku.V horní části se nachází čerstvá

Mláďata tohoto druhu jsou světlá, s kresbou na abdomenu, jako většina mláďat tohoto rodu. S odchovem vlastní zkušenosti nemám, nedaří se mi sehnat adultního samce k páření. Někteří zahraniční kolegové uvádějí, že počet vajíček v kokonu se řádově pohybuje v desítkách, vyjímečně ve stovkách (150 ks, 264 ks …).


• Dospělá samice Pamphobeteus antinous, 24 hodin po svlékání. Tato samice pochází dle záznamů z Bolívie. Přesnější lokalitu se mi však zjistit nepodařilo.

Jedná se o překrásný velký druh sklípkana, který se vždy stane ozdobou každého chovu. Přeji úspěšný chov.

Použitá literatura:
Normann Platnick, Spider Catalog 2001–2006, www.tarantulas.ru

text a foto: Michal Toráň
Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru