Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Na návštěvě u chovatele – Farma Ternis
Sdílet:

Na návštěvě u chovatele – Farma Ternis

O prázdninách letošního roku jsem měl příležitost navštívit manžele Jakoubkovi, kteří už řadu let produkují ve své farmě krmný hmyz pro chovatele...

O prázdninách letošního roku jsem měl příležitost navštívit manžele Jakoubkovi, kteří už řadu let produkují ve své farmě krmný hmyz pro chovatele plazů v Čechách i v zahraničí. Protože i já sám preferuji pro své chovance jejich kvalitní cvrčky, byl jsem rád, že mohu čtenářům Fauny zprostředkovat něco málo ze zkušeností tohoto erudovaného chovatele. Položil jsem tedy panu Jakoubkovi několik otázek.


• Boa constrictor imperator – populace z Peru.

Beru od Vás cvrčky ke krmení už nejméně deset let, kdy jste vlastně s chovem začínali a co vás k tomu vedlo?
S velkochovem jsme začali v roce 1992, a vyplynulo to jaksi samo z faktu, že v tehdejší době nebylo možné sehnat kvalitní cvrčky ke krmení. Od vlastní potřeby krmiva a odprodeje přebytků, byl pak k produkčnímu chovu vlastně už jen krůček. Musím zdůraznit, že bez toho zmíněného zájmu a bez vztahu ke všemu živému by to určitě nešlo.

U nás i v zahraničí je vaše firma vyhlášena kvalitou chovu krmného hmyzu. Je na vašich cvrčcích, případně chovu, něco zvláštního?
Myslím si, že základním předpokladem kvality je hygiena chovu a pravidelná péče. Samozřejmě musíte pochopit, že z praktických důvodů nemohu zveřejnit technologii produkčního chovu, tak jak jej praktikujeme u nás na farmě. TERINS je chráněn ochranou známkou a na rozdíl od běžných velkochovů vybíráme k další produkci jen určité jedince. Jde vlastně o selektivní chovný program, upřednostňující zdravé a silné cvrčky. Ti pak přenesou své kladné vlastnosti na potomstvo. Více však už je spíše výrobním tajemstvím.
Něco snad přeci jen prozradit ještě můžete.
Jistě. Běžný chovatel totiž někdy neví, jestli nekupuje cvrčky z druhé nebo dokonce třetí ruky. U nás má ovšem vždycky jistotu, že jde o náš vlastní odchov. Jinak snad už jen hygiena, kvalitní krmení a pak i péče při expedici. Nevěřili byste, jak moc může hmyz utrpět neodborným zabalením a nešetrnou přepravou.


• Boa constrictor imperator – populace z hraničních oblastí Hondurasu a Nikaraguy.

Zasíláte ČD kurýr, jaké s tím máte zkušenosti?
Jen ty nejlepší. Ale v případě, že o to má zákazník zájem, zasíláme i poštou.

Vaše firma se v nedávné době přestěhovala a rozšířila nabídku o šváby B. dubia a B. gigantea, znamená to, že měníte zaměření chovu?
V žádném případě, nosnou osou celého našeho podnikání, vlastně hlavním produktem farmy budou i nadále cvrčci Gryllus bimaculatus a G. assimilis, které nabízíme v šesti kategoriích. Nicméně švábi B. dubia jsou, řekl bych, mojí slabostí. Líbí se mi, když kolonie druhu B. dubia prosperuje a množí se. Jsou to vlastně téměř dokonalí tvorové. I proto jsem se rozhodl rozšířit své chovy a změna místa pak byla už opravdovou nutností.


• Samec vzácného Grammostola mollicoma (Ausserer, 1875).

Kde vás tedy naši čtenáři najdou?
Naše farma se přestěhovala z centra Třebíče do nedaleké obce Dolní Vilémovice, nicméně jde o místo vzdálené jen 10 minut jízdy autem.


• Samice vzácného Grammostola mollicoma (Ausserer,

A teď z trochu jiného soudku. Mezi teraristy jste známý jako specialista na hroznýše. Chováte poddruh Boa constrictor imperator v čisté linii. Jak se díváte na křížení poddruhů a co je u vás momentálně nového?
Ke křížení poddruhů, myslím si, už toho bylo publikováno dost. Domnívám se, že nikomu nemůžeme bránit, aby se křížením zabýval, ale je posláním chovatelství, aby se v zajetí uchovaly čisté formy všech druhů i poddruhů živých tvorů.
A co je u nás nového? Mojí láskou je poddruh Boa constrictor imperator a musím upřesnit, že se už od počátku zabývám chovem čistých populací. Např. mnou chovaný B. c. imperator z hranic Hondurasu a Nikaraguy je zřetelně odlišný od ostatních zástupců poddruhu. Radostné zablýsknutí očí. A zrovinka teď, nedávno, se mi podařilo mimo jiné získat od jednoho z nejuznávanějších odborníků na hroznýše, od Reinholda Maugga, čistou formu Boa constrictor imperátor z populace, která žije jen na nevelkém území v Peru.

A co sklípkani? Vím, že se zabýváte Brachypelmami a svého času jste byl jedním z prvních, kdo u nás nabízel odchov Brachypelma boehmei. Máte teď ve svých teráriích něco zvláštního?
Chvilka čekání. Pan Jakoubek přináší plastové chovné nádrže a otvírá je. Tohle je Grammostola mollicoma, tady je samička a tady samec, ukazuje. Zrovna se pokouším je spářit. Jsou podobní druhu Grammostola rosea, dorůstají však menší velikosti a pohlavně dospívají až v deseti letech stáří, což je zvlášť zajímavé. Řadu let se polemizovalo o tom, zda jde vůbec o druh taxonomicky platný. Tady vidíte, že ano.
Autor textu: Vladimír Cerha
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru