Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Páření samice B. albopilosa se samcem B. vagans
Sdílet:

Páření samice B. albopilosa se samcem B. vagans

Bezobratlí
Všeobecné

Tuto samici, Brachypelma albopilosa, jsem zakoupil v říjnu 1996, v jedné zooprodejně v České Lípě. Žádné bližší informace o tomto sklípkanovi mi v této prodejně nikdo nedokázal poskytnout, proto jsem stáří samice odhadl na 1,5 - 2 roky. Samici jsem umístil do terária o rozměrech 30x25x25 cm. Jako podklad jsem zvolil rašelinu. Do terária jsem umístil mělkou napáječku a úkryt z kusu krásně vytvarovaného ovocného stromu. Zadní stěnu tvořil opiskovaný polystyren, který je vytvarovaný jako kůra stromu. 

O první páření jsem se pokusil 27.10. 1998

V tomto teráriu žije samice dodnes. O první páření jsem se pokusil 27.10. 1998 se samcem stejného druhu, ale bylo to páření neúspěšné a samec byl zabit. O další dvě páření jsem se postupně pokusil ještě 6.12. 1999 a 9.9. 2000. Vždy se samcem Brachypelma albopilosa a v obou případech bylo páření neúspěšné -- samci byli opět zabiti. Musím podotknout, že samice byla vždy před pářením nažraná. Dne 17.1. 2001 jsem se pokusil tuto samici napářit samcem Brachypelma vagans, jelikož jsem k němu v té době neměl žádnou adultní samici stejného druhu. Páření jsem započal ve 23.00 hodin večer. Samce jsem umístil do terária k samici. Samec začal typicky bubnovat předníma nohama o zem. Samička vzápětí toto bubnování opětovala. Toto trvalo zhruba 2 hodiny. Poté se samec k samici přiblížil, zahákl své tibiální háky za přední kráčivé nohy samice a zvedl je. Svůj pravý bulbus zavedl krátce do pohlavního otvoru samičky. Toto trvalo pouze 5 vteřin. Poté se chtěl samec vzdálit, ale z levého tibiálního háku mu vyklouzla noha samice a ta se v mžiku zakousla do samcova karapaxu! Samce jsem se rozhodl samici ponechat jako potravu. Ráno po něm zbyly jen nohy, karapax a chelicery. Obával jsem se, že se páření opět nezdařilo, neboť mi připadalo zasunutí samcova bulbusu do pohlavního otvoru samice příliš krátké a nedokonalé. Z omylu mě však naštěstí vyvedla změna chování samice. Od té doby z úkrytu nevylézala ani v noci. Ještě musím doplnit, že byli samice i samec před pářením opět nažráni. Nezbývalo než čekat, co bude dál. 23.3. 2001 si samice vytvořila kokon.

Kokon jsem si bral do zaměstnání

Byl hotov okolo půlnoci, tentýž den. Poté kokon neustále držela v chelicerách. Do svého úkrytu se i s kokonem zahrabala 29.3. 2001 a nevylézala z něj. Na stěnu jsem umístil černý kartón abych mohl pozorovat, co se v úkrytu děje. Musím říci, že samice kokon v úkrytu vždy na chvíli odložila. Nedržela ho nepřetržitě. Jako by si chtěla občas odpočinout. V úkrytu měla zřejmě pocit bezpečí, že se opuštěnému kokonu nemůže nic stát. Úkryt jsem jednou za dva dny z vrchu vždy opatrně rosil rozprašovačem. Z úkrytu samice vylezla 17. 5. 2001, večer. Využil jsem situace, kdy samice kokon (i venku!) na chvíli odložila a odebral jsem ho. Prošil jsem 12 cm vysoký kelímek nití, ze které jsem vytvořil jakousi síť zhruba 8 cm ode dna kelímku. Na dno jsem umístil navlhčenou vatu, kterou jsem stále udržoval vlhkou. Kokon jsem umístil na síťku a vrch kelímku přikryl punčochou. Takto umístěný kokon jsem 2x denně otáčel. To mi však působilo nemalé problémy, jelikož jako hasič z povolání sloužím 24 hodinové služby a musel jsem si kokon brát sebou i do zaměstnání.

400 mladých, bílých pavoučků

1. června 2001 jsem se rozhodl kokon otevřít. Bylo v něm odhadem asi 400 mladých, bílých pavoučků, tzv. pralarev. Vyndal jsem zhruba 20 neoplodněných vajíček a kokon jsem opět zašil. 20. června 2001 jsem se rozhodl kokon opět otevřít. Pralarvy byly již svlečeny do druhého larválního stádia. Rozhodl jsem se 150 kusů umístit do jednotlivých filmovek a ostatní jsem nechal pohromadě i s kokonem v umělé krabičce o průměru 10 cm. Jako podklad jsem zde použil kus sterilního obvazu. Tento jsem udržoval stále mírně vlhký. Ve filmovkách sloužila jako podkad roztříhaná buničitá vata. Od 5.7. 01 jsem v umělé krabičce pozoroval, jak již svlečení pavoučci napadají ještě nesvlečené larvy. Proto jsem se o den později rozhodl pavoučky, kteří již byli plně vyvinutí umístit do filmovek jednotlivě. Mláďata mají tmavý, až černý abdomen a carapax. Končetiny mají světlé, s odstínem do modra. Je to skutečně zajímavá kombinace. Již se těším, až budou sklípkani větší. Jsem opravdu zvědav na jejich zbarvení.

Autor textu: Michal Toráň
Autor fotografií zdroj: Vladimír Cerha
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru