Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Stavba terária z OSB desek
Sdílet:

Stavba terária z OSB desek

Když jsem si pořídila tři mláďata agam vousatých (Pogona vitticeps), nebyl problém je umístit do skleněného terária 65×35×30 cm. Ovšem co s nimi a...

Když jsem si pořídila tři mláďata agam vousatých (Pogona vitticeps), nebyl problém je umístit do skleněného terária 65×35×30 cm. Ovšem co s nimi až vyrostou? Rozhodla jsem se, že postavíme s přítelem terárium, které se nám bude hodit do obývacího pokoje, a tak oddělíme tyto krasavce od zvířat chovaných v samostatné místnosti a vytvoříme si i hezkou dekoraci bytu.

Co jsme potřebovali:
3× lamino desky 120×50 cm,
2× lamino desky 50×48,2 cm,
1× zářivka 90 cm,
1× objímka E14,
1× bodová žárovka 40 W,
1× 4 m přívodní kabel (dvojlinka),
1× elektrikářská lišta,
1× stínítko na žárovku,
1× sanitární silikon,
1× vodící lišta na sklo,
2× sklo (silné 4 mm) 62×24 cm,
1× bambusová rohož,
zažehlovací páska,
spojovací materiál.

Lamino desky jsme si nechali nařezat v jednom hobymarketu přesně na míru. Přítel vše sešrouboval nábytkovými šrouby a všechny spoje vyplnil sanitárním silikonem. Vzniklou „bednu“ (120×50×50 cm) jsme opatřili ventilačními mřížkami, které mají kruhový tvar a používají se ve stavebnictví. Tři jsou v pravé horní části zadní stěny a dvě jsme umístili ve spodní části pravé boční stěny. Všechny řezané hrany jsme upravili zažehlovací páskou. Nyní byla na řadě elektroinstalace. Osvětlení zajišťuje „podlinkové“ svítidlo 90 cm dlouhé. Teplota je udržována bodovou 40 W žárovkou, zavěšenou ve stínítku, a jedním 15 W topným kamenem. Teplota v teráriu je 27 °C na nejchladnějším místě, a až 40 °C pod zdrojem tepla. Přívodní kabely jsou schovány v elektrikářské dvoukomorové liště. Přední dvířka jsou skleněná, pojízdná v plastových profilech. Dvířka nám nařezal a zabrousil přesně podle rozměrů sklenář. Posuvné lišty na sklo jsme obstarali v hnědé barvě u truhláře. Nyní zbývalo vybavit interiér. Chtěli jsme vytvořit plastické pozadí, ovšem později jsme si to kvůli vysoké váze terária rozmysleli. A tak jsme vytvořili zadní dekorační stěnu z bambusové rohože. Později, až agamy dospějí, vytvoříme ještě na zadní a boční stěně dřevěnou polici. Jako substrát jsme volili oblíbený a osvědčený říční písek o velikosti zrn 1–3 mm. Pod lampou je veliký plochý kámen na vyhřívání. V chladnější části je rostlina rodu Scindapsus. Zbylý prostor vyplňuje vhodně umístěný dřevěný kořen, na němž jsou přilepeny epifylní rostliny (Tilandsie). Miska na vodu je plastová. Jako úkryt jsme vytvořili umělé nory.

Terárium bylo hotové asi za jeden týden nepřetržité práce, cena se vyšplhala okolo 3 000 Kč, agamy si ho ihned oblíbily a tak snad bude jejich chov v tomto teráriu úspěšný.

text a foto: Jaroslav Forejt
a Lucie Kračmanová
Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru