Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Malí krokodýlci
Sdílet:

Malí krokodýlci

V zázemí terária jihlavské ZOO se vesele prohání miniatury krokodýlů čelnatých (Osteolaemus tetraspis) – každý z nich měří kolem 22 centimetrů a v...

V zázemí terária jihlavské ZOO se vesele prohání miniatury krokodýlů čelnatých (Osteolaemus tetraspis) – každý z nich měří kolem 22 centimetrů a váží pouhých 50–55 gramů – takže se hravě vejde do lidské dlaně. Nejedná se o žádný nový druh, ale o 5 mláďat těchto krokodýlů, která se vylíhla dnes v noci. V líhni jsou ještě další dva malí krokodýlci a osmé mládě je dosud ve vajíčku.
Zasloužilí rodiče přišli do Jihlavy před čtvrt stoletím ze ZOO Dvůr Králové nad Labem a odchovali zde celkem dvacet mláďat. Ta poslední se vylíhla v roce 1999. Letošní malí krokodýlci jsou tak po více než osmi letech u takřka čtyřicetiletých rodičů milým překvapením.

Krokodýl čelnatý patří mezi poměrně krátké krokodýly (dospělý jedinec měří 1,7–1,9 m) a jeho domovinou jsou bažiny a zavodněné kaluže deštných lesů západní a střední Afriky. Ve dne se skrývá v doupatech a mezi kořeny stromů zanořenými do vody, v noci loví potravu u okraje vod. Živí se převážně rybami, korýši a žábami.
Mláďata se líhnou po 91 dnech. Teprve po dvou týdnech začnou přijímat hmyz a nadrobno nakrájené maso. Jejich tělo je pokryté drobnými černými puntíky, které se v dospělosti ztratí.

Jméno krokodýl je řeckého původu – Crocodeilos = kamenný červ. Mnoha národy je považován za posvátné zvíře. Staří Egypťané jim například na končetiny navlékali zlaté náramky a do ušních otvorů dávali ozdoby z taveného skla. Také v pyramidách byly nalezeny mumie balzamovaných krokodýlů. Převážně na Madagaskaru je užívali k „božím soudům“ – podezřelý měl svou nevinu prokázat tím, že musel přeplavat na druhý břeh mezi krokodýly.
Autor textu: Kateřina Kosová
Autor fotografií zdroj: Kateřina Kosová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru