Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Korálovky – seriál 3. Druhy a poddruhy
Sdílet:

Korálovky – seriál 3. Druhy a poddruhy

Základní odlišnosti jednotlivých druhů korálovek Lampropeltis alterna je velice krasná a zejména tvarem hlavy a posazením očí poněkud odlišnější korálovka. Jedná se o druh, který bychom nedoporučovali začínajícím chovatelům korálovek, protože jejich chov a odchov je poněkud náročnější a rizikovější než u ostatních korálovek. Nicméně i přesto se jedná o poměrně snadno chovatelné hady, náročnějšími je lze označit pouze při srovnání s ostatními korálovkami.

Nemáte-li v úmyslu tuto korálovku odchovávat, pak ji můžeme doporučit i začínajícím chovatelům za předpokladu, že jedinec, kterého si pořizují je již alespoň rok stará, bez problémů žeroucí a trávící korálovka.

Lampropeltis getula

Lampropeltis getula je korálovka, která zaujme zejména ze tří důvodů. Prvním je, že se v dospělosti jedná o poměrně velkého hada, jehož délka se v některých případech může blížit až ke dvěma metrům. Druhým důvodem je skutečnost, že se jedná o skutečně úctyhodného predátora, na jehož jídelním lístků jsou poměrně častými, ba dalo by se říci pravidelnými, hosty jedovatí hadi a to zejména chřestýši, které tato korálovka velice ráda loví a ještě raději požírá. Na jejich jed je jednak částečně rezistentní a jednak je daleko rychlejší, pružnější a silnější než chřestýš, který je zvyklý na to, že se mu většina rozumných zvířat snaží obloukem vyhnout, a že případný problém s nežádoucí návštěvou vyřeší zachřestění či jeho jedové zuby. Korálovka však chápe jeho chřestění spíše jako příjemný až libý zvuk předznamenávající chutný oběd či večeři a jeho jedové zuby jako ekvivalent kostí v kaprovi, které jsou sice nemilé, ale stačí si dávat pozor. Záliba Lampropeltis getula v pojídání hadů má však i svou stinnou stránku, a tou je kanibalismus, a to nejen v jiných druzích či poddruzích (šířeji pojatý kanibalismus), ale dokonce také v rámci vlastního poddruhu. Na rozdíl od většiny ostatních druhů se zde však nejedná o riziko kanibalismu, jako spíše o jeho jistotu. Už jako mladé se tyto korálovky dokáží sežrat navzájem i pár minut po vylíhnutí. Proto je dobré je od sebe vždy důsledně oddělovat. Oddělování není bezpředmětné ani v dospělosti. I páry žijící spolu roky bez problémů mohou jednoho dne překvapit tím, že jeden z páru záhadně zmizí. V tomto případě se však nejedná ani tak o zdařilý iluzionistický trik, jako spíše o projev nenažranosti jednoho z hadích partnerů. Ostatně se čas od času stane, že tato korálovka s nadšením sobě vlastním uloví vlastní ocas a než si uvědomí, že je skutečně její, tak jej klidně z první čtvrtiny až třetiny pozře.

Lampropeltis mexicana

Lampropeltis mexicana je velice krásný a zajímavý druh korálovek, zejména pak poddruh thayeri, který je chovatelsky velice zajímavý tím, že dosahuje v odchovech značné variability. Existují tři základní typy variant tohoto poddruhu a se všemi se můžete setkat v rámci jediné snůšky. První je tzv. „Milksnake phase“, tito jedinci se velmi podobají některým poddruhům L. Triangulum. Druhým je tzv. „Leonis phase“, ta zase svou kresbou velmi připomíná další poddruhy L. Mexicana. Posledním a nejméně častým typem jsou zcela černí jedinci. Plus je třeba zmínit, že první dva typy vykazují velmi vysokou variabilitu barev, zejména pak podkladových, které se vyskytují v mnoha odstínech od bílých, přes šedivé, hnědé, žluté až po výrazně oranžové. Nechcete-li se nikdy při odchovu nudit, tak je možné thayeri jednoznačně doporučit, každé líhnutí vás bude čekat překvapení. Zažijete víc napětí a překvapení než o vánocích. I tento druh vykazuje částečné sklony ke kanibalismu, ale zdaleka ne v takové míře jako L. Getula. Riziko zde sice existuje, ale poměrně snesitelné. Další osud druhu Mexicana, co se týče taxonomie je v tuto chvíli poněkud otázkou. Jednak se uvažuje o jeho sloučení s L. Alterna a L. Ruthveni a jednak se uvažuje i tom, zda se nejedná o přírodní hybridy.

Lampropeltis pyromelana

Lampropeltis pyromelana je velmi zajímavá korálovka a stojí za to zmínit alespoň tři její specifika. Prvním je, že ačkoliv se jedná o poměrně velkou (co do dosahované délky) korálovku, tak na vás ve skutečnosti bude působit jako spíše menší had. Je to dáno tím, že její tělo je subtilnější, než je u korálovek obvyklé. Dalším je, že tato korálovka má ve zvyku čas od času přestat žrát bez jakékoliv zjevné příčiny na několik týdnů až měsíců. Tento druh korálovek se od ostatních také poměrně výrazně odlišuje průměrným počtem vajíček ve snůšce. Zatímco ostatní korálkovky mají ve snůškách nejčastěji 6 až 12 vajíček, tak u tohoto druhu to bývá obvykle dvě až čtyři vajíčka. V dospělosti se jedná o velice klidná zvířata, která, jako jedny z mála korálovek, nejsou výrazněji proti možnosti šplhat (plazit se) do výšek.

Lampropeltis ruthveni

Lampropeltis ruthveni se může ve srovnání s ostatními korálovkami jevit jako poněkud nudný druh, ale jeho přínos pro chovy korálovek není rozhodně zanedbatelný. A to zejména proto, že právě u této korálovky se podařilo poměrně brzy objevit albino (přesněji amelanistického) jedince a díky němu se postupně zastoupení albino jedinců v chované populaci tohoto druhu zvedlo natolik, že již jsou pomalu častější než tradičně zabarvení jedinci. Dále také proto, že je poměrně vhodná pro křížení s některými jinými druhy korálovek (zejména L. Mexicana). Ačkoliv obecně s křížením jednotlivých poddruhů, natož pak druhů, poměrně výrazně nesouhlasíme, tak záměrné a sofistikované křížení, která má svůj jasný cíl, chovatel ho má pod kontrolou a toto křížení veřejně přiznává, a hlavně zamezuje nechtěnému dalšímu křížení, naopak vítáme.

Lampropeltis triangulum

Lampropeltis triangulum má více jak dvacet poddruhů (v některých seznamech až ke třiceti) a je tak poněkud složité, ne-li nemožné, najít společné znaky, které by jej z chovatelského hlediska odlišovaly od jiných druhů korálovek.

Lampropeltis zonata

Lampropeltis zonata je krásná, i když také poněkud nudnější (z hlediska variability) korálovka, ale rozhodně ji nemůžeme doporučit začínajícím chovatelům. Tyto korálovky jsou totiž poměrně choulostivější a i zkušeným chovatelům často hynou na tzv. nemoci zonát, i když si u nich třeba celý předchozí rok vedly více jak dobře.

Lampropeltis zonata

Lampropeltis zonata je krásná, i když také poněkud nudnější (z hlediska variability) korálovka, ale rozhodně ji nemůžeme doporučit začínajícím chovatelům. Tyto korálovky jsou totiž poměrně choulostivější a i zkušeným chovatelům často hynou na tzv. nemoci zonát, i když si u nich třeba celý předchozí rok vedly více jak dobře.

Přehled

V příštím díle najdete informace o albino a jiných barevných formách korálovek. Máte-li jakékoliv dotazy či komentáře ohledně tohoto článku, případně jiný dotaz týkající se korálovek, napište nám je prosím na [email protected] , pokud to bude v našich silách, tak na všechny odpovíme a ty nejčastější a nejzajímavější zde i zveřejníme.

Vědecké „latinské“ pojmenování Anglické pojmenováníDélka
Lampropeltis alterna alternaGray Banded Kingsnake90 cm
Lampropeltis alterna blairi 1)Gray Banded Blairi Kingsnake90 cm
Lampropeltis calligaster calligasterPrairie Kingsnake105 cm
Lampropeltis calligaster rhombomaculataMole Kingsnake90 cm
Lampropeltis calligaster occipitolineataSouth Florida Mole Kingsnake85 cm
Lampropeltis getula getulaEastern Kingsnake150 cm
Lampropeltis getula brooksiSouth Florida Kingsnake150 cm
Lampropeltis getula californiaeCalifornia Kingsnake120 cm
Lampropeltis getula floridanaFlorida Kingsnake150 cm
Lampropeltis getula goiniBlotched Kingsnake150 cm
Lampropeltis getula holbrookiSpeckled Kingsnake120 cm
Lampropeltis getula nigraBlack Kingsnake105 cm
Lampropeltis getula nigritaMexican Black Kingsnake105 cm
Lampropeltis getula splendidaDesert Kingsnake120 cm
Lampropeltis getula sticticepsOuter Banks Kingsnake120 cm
Lampropeltis mexicana mexicana 2)Mexican Kingsnake90 cm
Lampropeltis mexicana greeri 2)Greer's Kingsnake
Durango Mountain Kingsnake
90 cm
Lampropeltis mexicana thayeri 2)Variable Kingsnake
Thayer's Kingsnake
Nuevo Leon Kingsnake
90 cm
Lampropeltis pyromelana pyromelanaArizona Mountain Kingsnake105 cm
Lampropeltis pyromelana infralabialis 3)Utah Mountain Kingsnake105 cm
Lampropeltis pyromelana knoblochiChihuahua Mountain Kingsnake
Tarahumara Mountain Kingsnake
100 cm
Lampropeltis pyromelana woodini 3)Huachuca Mountain Kingsnake150 cm
Lampropeltis ruthveniRuthven's Kingsnake
Queretaro Kingsnake
80 cm
Lampropeltis triangulum triangulumEastern Milksnake150 cm
Lampropeltis triangulum abnormaGuatemalan Milksnake150 cm
Lampropeltis triangulum amauraLouisiana Milksnake65 cm
Lampropeltis triangulum andesianaAndean Milksnake150 cm
Lampropeltis triangulum annulataMexican Milksnake75 cm
Lampropeltis triangulum arciferaJalisco Milksnake105 cm
Lampropeltis triangulum blanchardiBlanchards Milksnake105 cm
Lampropeltis triangulum campbelliPueblan Milksnake85 cm
Lampropeltis triangulum celaenopsNew Mexico Milksnake60 cm
Lampropeltis triangulum conantiConants Milksnake115 cm
Lampropeltis triangulum dixoniDixons Milksnake105 cm
Lampropeltis triangulum elapsoidesScarlet Kingsnake50 cm
Lampropeltis triangulum gaigeaeBlack Milksnake150 cm
Lampropeltis triangulum gentilisCentral Plains Milksnake60 cm
Lampropeltis triangulum hondurensisHonduran Milksnake140 cm
Lampropeltis triangulum micropholisEcuadoran Milksnake180 cm
Lampropeltis triangulum multistriataPale Milksnake75 cm
Lampropeltis triangulum nelsoniNelsons Milksnake105 cm
Lampropeltis triangulum oligozonaPacific American Milksnake105 cm
Lampropeltis triangulum polyzonaAtlantic Central American Milksnake150 cm
Lampropeltis triangulum sinaloaeSinaloan Milksnake120 cm
Lampropeltis triangulum smithiSmiths Milksnake105 cm
Lampropeltis triangulum stuartiStuarts Milksnake115 cm
Lampropeltis triangulum syspilaRed Milksnake90 cm
Lampropeltis triangulum tayloriUtah Milksnake75 cm
Lampropeltis triangulum temporalis 4)
(Lampropeltis triangulum triangulum ×
Lampropeltis triangulum elapsoides)
Coastal Plains Intergrade Milksnake70 cm
Lampropeltis webbiWebb's KingsnakeN/A
Lampropeltis zonata zonataSaint Helena Mountain Kingsnake90 cm
Lampropeltis zonata agalmaSan Pedro Kingsnake75 cm
Lampropeltis zonata herreraeTodos Santos Island Kingsnake75 cm
Lampropeltis zonata multicinctaSierra Mountain Kingsnake100 cm
Lampropeltis zonata multifasciataCoastal Mountain Kingsnake90 cm
Lampropeltis zonata parvirubraSan Bernadino Mountain Kingsnake85 cm
Lampropeltis zonata pulchraSan Diego Mountain Kingsnake90 cm
1) Někdy bývá tato korálovka uváděna pouze jako barevná varianta druhu L. Alterna, nikoliv jako samostatný poddruh

2) V současné době sílí tendence přehodnotit druh L. Mexicana jako takový, případně jej spojit s druhy L. Alterna a L. Ruthveni

3) Poddruhy L.p.pyromelana, L.p.infralabilalis a L.p.woodini byly před několika lety zrušeny, respektive zařazeny pod jedinný poddruh a to L.p.pyromelana

4) Zde se nejedná o skutečný poddruh, ale o přírodního hybrida (intergrade), který se již fenotypově a zřejmě i genotypově velmi ustálil

Poznámka 1: Uváděné dosahované délky je třeba brát orientačně, nejsou výjimkou jedinci dosahující v dospělosti výrazně kratší i výrazně delší délky, N/A = zatím nepotvrzeno

Poznámka 2: Anglických názvů existuje zřejmě více, s těmito se však autoři nejčastěji setkávají

Poznámka 3: Tento seznam zcela jistě nebude zcela shodný s podobnými seznamy uveřejněných jinde. Je to dáno časem, kdy byly tyto seznamy vytvořeny a zdroji, které byly použity.
Autor textu: Martina a Radim Soukupovi
Autor fotografií zdroj: Martina a Radim Soukupovi
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru