Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Rosela pestrá – modrá mutace aneb trocha zamyšlení
Sdílet:

Rosela pestrá – modrá mutace aneb trocha zamyšlení

Snad každý chovatel zná pestré rosely. U nás patří do skupiny těch hojně zastoupených, oblíbených a levných papoušků, se kterými se setkáme nejen skoro na každé burze nebo výstavě, ale i v obchodech, kde je díky pestrému zbarvení a relativní nenáročnosti kupují i lidé bez chovatelského záměru, jen tak pro potěšení. Ale i přes tento fakt je u nás nabídka větší než poptávka, a tak se každý rok tato „nadprodukce“, která se na našem malém domácím trhu prostě nedá prodat, exportuje, většinou do okolních evropských zemí.

Tento nadbytek vede k tomu, že cena rosel pestrých je velice nízká a většinou nepokryje ani chovatelské náklady. S tímto fenoménem se setkáváme v poslední době u čím dál více druhů. Toto platí i pro většinu mutačních rosel, jako jsou skořicové, červené, lutino, rubino, pastelové a jejich kombinace. Skoro každý si tedy myslí, že lehce odchovatelná a velice hojná rosela musí být levná. Pak se hodně chovatelů diví, když se například na holandské burze ve Zwolle ptají na ceny mutačních rosel, jako je černá, modrá nebo zlatohřbetá, a uváděné ceny jsou jako z jiného světa, a to ne v korunách, ale v eurech!
Jsou i tací, kteří si myslí – počkám, příští rok budou za polovinu, další rok za čtvrtinu a za pár let za babku, ale ono nic, ony jsou stále drahé. Samozřejmě, ceny klesají, ale na rádoby jednoduše odchovatelnou roselu velice pomalu.Mezi chovateli je také plno „vychytrálků“, kteří si myslí – proč platit tolik peněz za novou mutaci, dám modrého penanta na pestrou roselu a za pár let mám touto cestou pestré modré rosely za babku. Už před třiceti lety jsem viděla křížence Rosely pestré a modrého penanta, ale kdyby to bylo s mezidruhovým křížením těchto dvou druhů tak jednoduché, musely by v našich chovech existovat tisícovky modrých rosel v různých kombinacích. Ale kde jsou?


Něco podobného vidíme u mutačních rosel žlutolících, mutace lutino zde vznikla asi před patnácti lety mezidruhovým křížením s roselou pestrou, dodnes ale existují pouze lutino samičky, žádní lutino samečci, kteří vypadají jako Rosela žlutolící. I po více než patnácti generacích tak mezidruhové křížení na 100 % nefunguje. Na internetu najdeme plno fotografií takových Kříženců. Nejenom, že je to neetické a zbytečné plýtvání genetického potenciálu čistokrevného druhu, ale ona se ta příroda tak jednoduše „oblafnout“ nedá. Co je 80 let života chovatele proti milionům let selekce a evoluce přírody.Kdo se chce dlouhodobě věnovat mutačním roselám pestrým, a zde hlavně těm vzácnějším, tomu z vlastní zkušenosti doporučuji používat k chovu pouze čistokrevné rosely a dívat se nejprve na kvalitu a ne na cenu.


Čistokrevná modrá mutace rosely pestré je mutace primární a recesivní, to znamená, že se objevuje náhodou i ve volné přírodě, mohou to být samičky i samečci, v Austrálii byly již několikrát modré rosely odchyceny. V Evropě vznikly poprvé čirou náhodou u přírodně zbarveného páru v bývalé NDR před více než třiceti lety, později se objevily i ve Francii a v západním Německu, kam se zřejmě dostaly z NDR. Je zajímavé, že modrých rosel je neustále velice málo, když popřemýšlíme nad tím, že se tato mutace v Evropě chová již přes 30 let. Z toho jasně plyne, že chov zřejmě není tak jednoduchý. Kombinací modré mutace s ostatními mutacemi by mohly vzniknout opticky velice zajímavé a dokonce i úplně nové variace, které se ještě u žádného jiného druhu nevyskytují, například trojkombinací modré, černé a strakaté mutace by mohly vzniknout černobílé rosely, nebo další trojkombinací zlatohřbeté, červené a modré mutace jakési modro-bílo-perlované a mnoho dalších. Jak ale tyto a další mutace budou vypadat či jak se budou nazývat, ukáže až budoucnost. Věřím, že se toho někdy dočkáme a z tohoto přání mě zároveň i napadá věta na závěr tohoto krátkého zamyšlení. Rosely pestré nejsou jen něco pro začátečníky, ale i výzvou pro ty nejzkušenější chovatele, hlavně pro mutační labužníky.

 

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru