Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Netradiční velké akvárium v bývalém chlévě
Sdílet:

Netradiční velké akvárium v bývalém chlévě

Akvaristika
Všeobecné

Před časem se můj syn rozhodl vybudovat v bývalém chlévě velké akvárium poněkud neobvyklým způsobem, proto jsem se odhodlal o jeho trampotách a úspěších napsat pár řádek pro případ, že by si podobnou radost chtěl udělat doma i někdo z čtenářů. 

Stavba

Bývalý chlév je kamenná stavba navazující na obytné místnosti domu, a tak zde chtěl syn vybudovat posezení s akváriem. Protože kromě ryb chtěl také pěkné tropické rostliny, rozhodl se vybudovat jakési akvaterárium přibližně o rozměrech akvária 280 × 135 × 100 (výška) cm umístěné ve výšce 60 cm nad zemí, nad kterým je volný prostor do stropu oddělený od ostatní části místnosti posuvnými skly. Když jsem se ptal, jak chce akvárium lepit, dozvěděl jsem se, že žádné lepení nebude a stěny akvária budou tvořit stěny místnosti…

Syn vyzdil betonové sloupky a na ně železobetonovou desku spolu s rámem pro přední sklo. Stěny byly postupně natřeny několika vrstvami hydroizolačního nátěru. Do betonového rámu jsme do silikonového lepidla usadili obrovské a těžké sklo o tloušťce 20 mm. Následně byly stěny akvária obloženy břidlicí a bylo potřeba udělat jakési „police“ pro zasázení vhodné vegetace. 

Byly to v podstatě truhlíky z voděodolné  překližky umístěné tak, že když se na ně pustí voda přitékající ze stropu, bude stékat přes všechny truhlíky postupně zpět do akvária. Voda bude do truhlíků čerpána z akvária a tím bude zajištěn koloběh vody a přísun živin k rostlinám zasazeným do těchto truhlíků a zároveň bude voda dostatečně okysličována a filtrována. 

Dalším problémem bylo vymyslet, jak to udělat, aby truhlíky nebyly příliš těžké a aby to bylo na pohled pěkné. Kombinovali jsme tedy polystyren, poplastované králičí pletivo a montážní pěnu. Po vybudování přijatelného vzhledu a ořezání přebytečné pěny a polystyrenu byly truhlíky uhlazeny a opatřeny lepidlem na dlaždičky a následně natřeny hydroizolací v několika vrstvách. 

Pak jsme řešili, čím truhlíky naplnit, abychom je příliš nezatížili, ale rostliny v nich dobře držely. Vzhledem k velmi málo informacím v našich podmínkách bylo vše prováděno spíše systémem pokus-omyl. Nakonec byly truhlíky naplněny keramzitem. Jelikož keramzit plaval, musela hladina vody být pod hranou truhlíku, aby se keramzit nevyplavil. 

Technologie

Pro zajištění výměny vzduchu je do zdi umístěn ventilátor, jako topení slouží dvě topné patrony o celkovém příkonu 2 000 W určené pro topné žebříky do koupelen. Ty však nebylo možné umístit do akvária, protože zde hrozilo popálení ryb a nedostatečné ředění horké vody v akváriu. Proto jsou patrony umístěny v trubici, přes kterou je čerpána voda z akvária přes filtry (z plastových sudů naplněných Zeolitem) a přes truhlíky s rostlinami vedena zpět do akvária. Jejich výkon je korigován termostatem. 

Pro osvětlení akvária, ale především prostoru nad akváriem jsou zvolena tři LED svítidla o výkonu 2 × 100 a 1 × 150 W. Pro rostliny nad akváriem je umístěno ještě zařízení, které denně rostliny porosí a tak zajistí rostlinám téměř stoprocentní vlhkost. 

Na dno akvária byl dán poměrně jemný říční písek a dva velké pařezy. I když byly pařezy vytaženy z vody, nechtěly příliš sedět na dně, a tak bylo nutné je rozepřít ke stropu místnosti, aby pěkně seděly. 

Ryby a rostliny 

Celé akvaterárium bylo zařízeno jako jihoamerický – amazonský – biotop s velkými druhy cichlid. 

Jelikož obsádku nádrže tvořili nejprve velcí, především býložraví krunýřovci rodu Plecostomus o velikosti cca 30–45 cm, nebylo akvárium osázeno vodními rostlinami. Jako další druh ryb byly do nádrže přidány mladé cichlidy ocasooké (Cichla ocellaris), které by měly vyrůst až do velikosti cca 60 cm, a perleťovka surinamská (Geophagus surinamensis) dorůstající cca 20 cm. 

Do truhlíků nad akvárium byly postupně pořízeny akvarijní rostliny v emerzní formě jako různé druhy echinodorů, ale i vlhkomilné rostliny jako anturium, asplenium, parožnatka, různé bromélie apod. Na větve pak byly do rašeliníku zasazeny různé druhy jihoamerických orchidejí.     

Postupem času prostor nad akváriem hustě zarostl, některé druhy odumřely a jiné se rozrostly. 

Stejně tak např. ocasooké cichlidy výrazně vyrostly a dnes měří cca 40 cm.

Současné problémy

Posuvná skla nad akváriem se postupem času ukázala jako problematická pro obtížné čištění od řas. Pravděpodobně bude nutné je ve výhledu zaměnit za skla vyklápěcí, stejně jako se provádí například zasklívání lodžií. 

Dalším problémem je obtížný odchyt ryb i údržba rostlin. To si vyžaduje různá „udělátka“ (např. různě dlouhé pinzety a nůžky), aby nebylo nutné pokaždé do akvária vstupovat. 

Obdobně je problém s dávkováním různých léčebných prostředků. Jednak je – vzhledem k objemu vody i při snížení hladiny cca 3,5 m3 vody – potřeba velkého množství léčiva, a tedy i vysoké náklady na jeho pořízení, jednak tato léčiva nepříznivě působí na rostliny, a proto je nutné filtraci vypnout.

Také vlastní provoz topení, čerpadla a osvětlení vyžadují poměrně vysoké nároky na elektrickou energii. 

Pro zlepšení tepelných poměrů byly např. sudy pro filtraci obaleny polystyrenem. 

Infekce byla k rybám zavlečena se zakoupenými zmrazenými sladkovodními rybkami (grundlemi), proto jsou v současné době ryby krmeny rozmrazenými rybkami mořskými (sardinkami).

Každopádně posezení v šeru místnosti před osvětleným akváriem s velkými rybami a kvetoucími rostlinami nad nimi je opravdu nádherné. 

Autor textu: František Kohlíček
Autor fotografií zdroj: František a Jan Kohlíčkovi
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru