Rieppeleon brevicaudatus (dříve nazývaný Rhampholeon brevicaudatus), je druh chameleona, který žije ve spodních patrech keřů, v trávě a ve spadaném listí deštných lesů pohoří Usambara, Uluguru, Udzungwa a na ostrově Zanzibar kam byl pravděpodobně zavlečen člověkem. Vyskytuje se v nadmořských výškách od 0 do 2000 m.
Mezi chovateli je o těchto chameleonech známo, že špatně snášejí vyšší teploty, ve skutečnosti tomu tak úplně není. Tam kde žijí, jsou běžně vystaveni dlouhodobě vyšším teplotám nad 26°C, které jsem měl možnost změřit v Tanzanii v Magombera lese na úpatí pohoří Udzungwa. Sám jsem se tomu divil ale teploty v listopadu během noci jsou poměrně vysoké, kolem 26–28°C, měřeno asi od 20:00 do půlnoci. K ránu teplota klesala pouze na 24°C. V dopoledních hodinách už bylo opět 26–27°C a přes 30°C odpoledne až do setmění.
V chovu je velmi důležité vědět přesně místo výskytu chovaných chameleonů a o to více pokud jde o importovaná zvířata, která jsou daleko náchylnější na změny, než zvířata z odchovu. Naopak není nutné u těchto druhů chameleonů striktně držet celoročně nízké teploty. Nemají to ani ve svém přirozeném prostředí! Teploty je potřeba měnit a přizpůsobovat ročnímu období tak jak to mají ve své domovině. V pohoří Usambara jsem u těchto chameleonu měřil nejnižší teploty v prosinci během noci kolem 22°C, která byla doprovázena mlhou. Přes den bylo příjemných 25–28°C. Tyto vyšší teploty jsou v období od října do března a od dubna do září jsou teploty nižší, které často klesají i pod 12°C přes noc a přes den zřídka překročí 25°C.
U tohoto druhu je jedním z hlavních kritérií úspěšného chovu vlhký čerstvý vzduch, který musí v teráriu proudit. V chovu se mi osvědčil následující způsob jak zvednout vlhkost přes den, když lampy v teráriu vysušují vzduch až na pouhých 30% .
Dlouho jsem v chovu laboroval s vlhkostí, až se mi ukázalo jako perfektní řešení dát na dno terária vrstvu substrátu 2–4cm, písek, rašelina, písek s rašelinou, který udržuji hodně vlhký a pod terárium dám výhřevnou fólií. Nejenom, že se zvedne vlhkost v teráriu, ale také se docílí perfektního proudění vzduchu. Folie bude vypařovat vodu ze substrátu, teplý vlhký vzduch bude stoupat nahoru a nový chladnější sušší vzduch se bude nasávat spodním větráním. Takto bude v teráriu neustále vlhký vzduch a zároveň bude neustále čerstvý.
Vlhkost a proudění vzduchu se dá regulovat výkonem vyhřívací folie, zakrytím horního nebo spodního větrání nebo nastavením přes termostat. Přesně tento proces se děje v případě, když zaprší a slunce se opře do země. Na noc folii vždy vypínám a příležitostně vzduch zvlhčuji mlhovačem.