Líheň z mikrovlnky
Seznam součástek (pouze orientační) mikrovlnka 2 ks žárovky se závitem miňon 15–40 W 2 ks objímky na žárovky ventilátor 12 V (v prodejnách s p...
Seznam součástek (pouze orientační)
mikrovlnka
2 ks žárovky se závitem miňon 15–40 W
2 ks objímky na žárovky
ventilátor 12 V (v prodejnách s počítači) nebo nějaký podobný
(např. z fénu, ten je na 220 V)
trafo na 12 V (k pohonu ventilátoru)
termostat s čidlem (je spousta druhů, ale vesměs pracují všechny podobně)
teploměr tzv. rychloběžku
vlhkoměr
misku na vodu
misku na vajíčka
pojistkové pouzdro
kabely
vidlice do zásuvky
šroubky, matice
elektrikářská průchodka průměr 15 mm a 10 mm
izolační materiál
lišty na upevnění misky s vajíčky nebo naklápěcí mechanismus
• 1. žárovky (15–40 W), 2. objímky miňonky, 3. ventilátor (220 V) 4. naklápěcí mechanismus, 5. malý synchronní motorek s převodovkou 1 ot./hod. (SM75), 6. hlavní vypínač, 7. zapínání – vypínání obracení, 8. zapínání – vypínání topení, 9. teploměr tzv. rychloběžka, 10. termostat, 11. čidlo termostatu, 12. miska s vodou, 13. pojistka, 14. vstup hadičky ze zvlhčovače
Návod na sestrojení
1. Nejprve je nutné troubu rozebrat (kryt), odmontovat všechny součástky (nejlépe v servisu) a důkladně troubu vyčistit. Pod krytem bývá mnoho mastnoty, lze ji dobře odstranit jarem, savem, atd.
2. Trouba je rozdělena do dvou částí. V části určené pro ohřev jídla vytvoříme prostor pro vyhřívání, obracení vajec, zabudování čidla termostatu, teploměr, vlhkoměr, ventilátor a misku na vajíčka (viz obr.1ab).
3. V místě, kde se normálně nachází ovládání mikrovlnky, zapojíme hlavní vypínač, termostat, pojistku a trafo k ventilátoru (viz obr. 1ab).
4. Vyrobíme si zvlhčovač (viz obr. 2).
5. Nakonec celé zařízení zaizolujeme (např. polystyrénem) a nasadíme kryt. Nastavíme teplotu a kontrolujeme termostat. Seřídit líheň docela dlouho trvá, záleží na teplotě mimo líheň. Líheň proto umístíme tam, kde nehrozí výkyvy teplot. Před každým nasazením líheň seřídíme.
• 1. žárovky (15–40 W), 2. objímky miňonky, 3. ventilátor (12 V), 4. naklápěcí mechanismus, 5. malý synchronní motorek s převodovkou 1 ot./hod. (SM75), 6. hlavní vypínač, 7. zapínání – vypínání obracení, 8. zapínání – vypínání topení, 9. teploměr tzv. rychloběžka, 10. termostat, 11. čidlo termostatu, 12. miska s vodou, 13. pojistka, 14. transformátor 220V/12V, 15. vstup hadičky ze zvlhčovače
Popisky k obrázku č. 1. ab
Žárovky – jsou připevněny v objímkách na bočních stěnách v rozích líhně a jsou zapojeny do série, tzn. každá svítí na poloviční výkon.
Ventilátor – je umístěn na zadní stěně mezi oběma žárovkami. Rozhání teplo žárovek do prostoru, takže je všude vyrovnaná teplota.
Teploměr – je ve středu líhně, čidlo je nad vajíčky. Prochází stropem skříně. Je připevněn v el. průchodce.
Ovládání mikrovlnky – zde můžeme připevnit hlavní vypínač, pojistku, vypínač ventilace, vypínač topení, termostat (viz obr. 1.a). Do tohoto prostoru uvnitř umístíme také trafo k ventilátorku (viz obr. 1.b).
Miska s vodou – voda je nezbytná pro vytvoření vlhkosti.
Čidlo termostatu – je umístěno uprostřed ze stropu a jeho konec je mezi vajíčky. Kabel vede k termostatu stropem skříně. Některé termostaty používají jiná čidla, např. membránový termostat. Ten je nutné umístit na vhodné místo, aby dobře plnil svou funkci. Pokud je příliš blízko nebo daleko topení, hodnoty neodpovídají nastavení.
Elektr. objímka – v objímce jsou připevněny žárovky.
Pojistka – jistí elektrický obvod.
• líheň – rozmístění součástek uvnitř skříně
Elektroinstalace (obr. 1ab)
1. Žárovky jsou zapojeny mezi sebou do série. Žárovky svítí na poloviční výkon, mají tedy delší životnost.
2. Oba konce drátu vedoucí z objímek se připevní k termostatu na určené místo. Popř. jeden k termostatu a druhý k nulovému vodiči (podle typu termostatu).
3. K termostatu se připojí čidlo (pokud není jeho součástí).
4. Ventilátor lze zapojit samostatně, aby se točil nepřetržitě nebo paralelně, současně s žárovkami k termostatu, takže pracuje jen při jeho sepnutí. Toto se mi jeví jako lepší řešení, nedochází k náhlému poklesu teplot jako s nepřetržitě pracujícím ventilátorem.
5. Do skříně líhně přivedeme třížílový kabel (nejlépe flexošňůru s vidlicí 230 V) a zapojíme k hlavnímu vypínači. Zemnící drát připojíme ke kostře líhně. Dále kabel vedeme k pojistkovému pouzdru a odtud k vypínačům topení (termostatu) a ventilátoru (pokud je zapojen samostatně). Z vypínačů dráty vedeme k přístrojům (termostat, ventilátor).
• A – akvarijní vzduchovací motorek, B – hadičky, C – plastová láhev s vodou (od mléka, koly…), D – el. průchodky připevněné k lahvi (prochází jimi hadička), E – líheň,
• Popis funkce
Vzduch z pumpičky prochází hadičkou do láhve s vodou a odtud další hadičkou do líhně. Tím je zajištěn přívod zvlhčeného vzduchu k vajíčkům.
Upozornění!!!
Jestliže ventilátor pracuje na nižší napětí, (např. 12 V) musíme tento zapojit nejdříve k odpovídajícímu trafu a trafo pak k napětí 220 V, jak je uvedeno výše.
Zkouška funkce
Pokud máme všechny přístroje zapojeny a uzemněny, zapneme líheň, nastavíme zkusmo nějakou teplotu. Topení pracuje. Až teplota dosáhne nastavené hodnoty, topení vypne. Jakmile teplota opět klesne, žárovky se rozsvítí atd… Jestliže máme k termostatu připojen ventilátorek, zapne se a vypne tak jako topení. Pokud je větráček zapojen samostatně, běží stále, dokud jej sami nevypneme vypínačem na ovládacím panelu.
• líheň – umístění termostatu
Je mnoho způsobů obracení vajec v líhni. Nejjednodušší, ale časově náročné, je obracení ruční, kdy je třeba minimálně dvakrát denně vejce otáčet, nejlépe ve stejnou dobu, což je mnohdy nereálné. Navíc, při otvírání skříně uniká tolik potřebná vlhkost.
Dalším řešením jsou rolovací válečky umístěné vedle sebe tak, aby vajíčka ležela ve spáře mezi nimi. Válečky se otáčejí současně stejným směrem a vajíčka ležící na nich se pohybují na opačnou stranu. Osobně jsem tento mechanismus vyzkoušel, ale moc mě nenadchl, vajíčka se sunula k jedné straně válečků a musel jsem je často upravovat.
Dalším řešením je upevnit líheň na robustní konstrukci na kloub a naklápět celou líheň. Líheň nakláníme ručně a polohu zajistíme vhodnou zarážkou. Naklápění lze pomocí motorků, převodů a časových spínačů zautomatizovat, takže pracuje bez naší pomoci.
Mezi další mechanismy obracení vajec patří různé naklápěcí misky, desky, lišty apod. uvnitř skříně. Vajíčka jsou uložena vedle sebe špičkou dolů a jsou naklápěna v určitých intervalech střídavě na obě strany.
Vejce musí při naklápění změnit polohu min. o 45°. Tento způsob jsem využil při montování líhně. Postup je patrný z fotografií:
Malý synchronní motorek s převodovkou o rychlosti otáček 1/hod. (SM 75 – těžko se dnes shání, dříve se používal na různá spínací relé či v akvaristice na automatická krmítka apod.) pohání váleček, na kterém jsou připevněna mimo osu dvě kolečka tvaru puku. Váleček se pomalu otáčí a kolečka jsou střídavě nahoře a dole. Miska s vajíčky je upevněna na jedné straně na kloubu a dno klouže po kolečkách tak, že celá miska se naklápí z vodorovné polohy do polohy o 45° výše. Systém se mi velice osvědčil, pracuje bezchybně a vajíčka jsou naklápěna automaticky jednou za hodinu, nepřetržitě po celou první dobu inkubace, do naklování skořápek. Potom systém vypínám. Musím přiznat, že jsem s tím měl mnoho práce (propočítávání, shánění, vlastní výroba), ale vyplatilo se to.
• líheň – obracení vajec – poloha dolů
• líheň – obracení vajec – poloha nahoru
Takto vytvořenou líheň z mikrovlnky už používám přes tři roky. Líhnu v ní pouze vajíčka křepelek japonských. Kuřátka zkrmuji želvám a hadům.
Vajíčka nasazuji do misky hranatého tvaru, ve které je podložka z molitanu, vysoká asi tři centimetry. Jsou v ní otvory, do kterých nasadím vajíčka špičkou dolů. Do misky dávám dvacet až třicet vajec. Líhnu při konstantní teplotě 38 °C kuřata se líhnou za 17–18, výjimečně 19 dnů. Líhnivost je asi 80 %. Určitě by se v líhni dala líhnout i slepičí vejce, ale to nemám vyzkoušeno.
Líheň jsem stavěl asi dva týdny. Celkové náklady mě stály asi 1000 Kč. (Nepočítám troubu, tu jsem dostal zdarma v jednom servisu.)
Celkové hodnocení (0x):