Sasexky


Jde o otužilé, rychle rostoucí plemeno s kombinovanou užitkovostí. Sasexky jsou dobře zmasilé, rychle rostou a dospívají, zajímavá je i jejich snáška. Kdo sasexky viděl na jasně zeleném trávníku, musí uznat, že jde o impozantní pohled.

Zařazení: středně těžká plemena (ve Vzorníku plemen drůbeže skupina D2).

Původ: velká i zdrobnělá forma Anglie.

Kroužek: kohout 22 mm, slepice 20 mm, zdrobnělá forma kohout 15 mm, slepice 13 mm.

Vznik plemene

V zemi původu, tj.v Anglii, byly sasexky známé od začátku 19. století. Vznikly křížením původních krajových slepic z jihovýchodní Anglie, z hrabství Sussex, s dorkinkami a brahmánkami, uvádí se i kočinky. Původním cílem byla drůbež pro maso s co největší zmasilostí a bílou barvou kůže, které Angličané dávají přednost před kůží žlutou. Podobně jako u jiných plemen se dalším znakům v té době nevěnovala větší pozornost.

Do Německa byly sasexky přivezeny v roce 1903, odtud se dostaly i do dalších evropských zemí. Jejich popularita rychle stoupala jak v kontinentální Evropě, tak v Severní Americe. Po několik desetiletí patřily k nejrozšířenější drůbeži velkochovů.

Zatímco v Anglii dále přetrvával směr šlechtění k produkci masa, v Německu byly sasexky šlechtěny pro kombinovanou užitkovost. Tato snaha přinesla zvýšení snášky, ale i pozměnění některých exteriérových znaků, změny v konstituci a celkovém plemenném typu. Došlo např. k prodloužení a zúžení trupu, zjemnění hlavy, hřebene a laloků. Dnešní sasexky anglického a kontinentálního typu se tedy vzájemně poněkud liší.

Zdrobnělé sasexky vznikaly ve Velké Británii kolem roku 1920. Základem pro jejich šlechtění byli malí jedinci velké formy sasexek a některá zdrobnělá plemena.

Plemenné znaky

Pro sasexky je typický větší tělesný rámec a dlouhý, dobře osvalený trup tvaru obdélníku (poměr délky k hloubce 1,5 : 1). Trup má být vodorovně nesený. Hmotnost kohoutů v prvním roce je 3,0 až 3,6 kg, u slepic 2,4 až 3,0 kg. U zdrobnělých sasexek je to u kohoutů 1,0 až 1,2 kg, u slepic 0,8–1,0 kg.

Záda se požadují rovná, po celé délce stejně široká. Prsa musí být plná, dobře osvalená. Krk je středně dlouhý, v místě přechodu do linie zad je patrný zlom. Podobně je zlom vidět při přechodu ze sedla do ocasu. Ocas je široce nasazený pod úhlem asi 40°.

Typický postoj je široký, středně vysoký. Běháky sasexek musí mít masovou barvu, na bocích mívají světle červený pruh.

Sasexky jsou plemenem s menší hlavou a listovým, spíše menším a jemnějším hřebenem. Krátký praporek sleduje týl, ale nepřiléhá k němu. Zobák je masový až světle rohový, tmavší kresba na slemeni je přípustná.

Opeření se požaduje bohaté, ale bez podušek.

Nejčastější exteriérové vady

U sasexek je potřeba vyřazovat z chovu krátká zvířata, jejichž tvar trupu připomíná při pohledu z boku trojúhelník. Vyskytují se i zvířata lehkého typu, což je také nežádoucí. Do chovu nepatří ani zvířata hrubé konstituce s hrubě utvářenými trupy, těžkými hlavami, hrubými nepravidelnými hřebeny a hrubými běháky. Občas se vyskytne kapří hřbet nebo zakulacená záda. Častým nedostatkem nejen zdrobnělých sasexek, ale i dalších zdrobnělých plemen je větší tělesný rámec a s ním související vyšší hmotnost.

Poměrně častou vadou jsou opeřené nebo jen zachmýřené běháky.

V poslední době přibyly vady ve struktuře opeření. U sasexek je to především nedostatečný růst ocasů a letek. Pozor je potřeba dát i na podušky v opeření, zejména sedlové. Poměrně časté je i probělení ušnic.

Barevné rázy

Sasexky jsou vyšlechtěny ve více barevných rázech, z nichž nejběžnější jsou světlé bílé kolumbijské. U zdrobnělých jsou na našich výstavách nejčastěji vidět žluté kolumbijské.

Z dalších barevných rázů jsou v našem vzorníku uvedeny bílé, červené kolumbijské, koroptví, stříbrokrké, stříbrošedé, stříbrně koroptví vlnité, červené porcelánové a krahujcové.

Nejvíce chovaným a také často diskutovaným zbarvením jsou bílé světle kolumbijské (dříve světlé). Základní barva kohouta je bílá, kresba černá. Široká černá stvolová kresba je v krčním závěsu, kresba by měla zasahovat alespoň do poloviny délky krku. Černá kresba je i v letkách, a to v ručních letkách podél ostnu na vnějším praporu a u loketních letek na vnitřním praporu. Černě prokreslené jsou i brčice, černé jsou i srpy. U malých srpů se požaduje bílý lem na konci per, u velkých je lem přípustný. Podsada i ostatní opeření jsou bílé. Kresba slepice je velmi podobná kresbě kohouta, jen v krčním závěsu zasahuje černá stvolová kresba mnohdy až k týlu.

U sasexek bílých světle kolumbijských se v různém rozsahu vyskytují znaky bílé kolumbijské kresby, tj. v různé míře zašedlá podsada nebo kresba v sedlovém závěsu u kohoutů. Další rozdíly jsou v intenzitě kresby letek a brčic a ve zbarvení zadní části boků kohoutů.

Při porovnání genotypů, které jsou uvedeny ve Vzorníku, je patné, že se ráz bílý kolumbijský od rázu bílého světle kolumbijského liší pouze v jediném páru genů.

Rozdílu by si chovatelé měli všímat při nákupu zvířat především v zahraničí. Je dobré dané zvíře prohlédnout, při posuzování se často tolerují právě zmíněné znaky kolumbijské kresby. Ty jsou v mnohých zahraničních standardech uvedeny jako přípustné.

K dalším vadám vyskytujícím se u bílých světle kolumbijských sasexek patří zažloutlá základní barva, mnoho bílé barvy v ocase a letkách, šedá kresba místo černé, celá černá pera v letkách, černá pera na zádech.

Tabulka:
Výskyt barevných rázů sasexek v zemích EE
PůvodČeská
republika
NěmeckoBelgieVelká BritánieFrancieItálie
GBSasexkySussexSussexSussexSussexSussex
hnědébraun brown  
červené
porcelánové
braun-porzellanfarbigroodporseleinspeckledtricoloretricolore
žluté kolumbijskégelb-schwarzcolumbiabuff zwartcolumbiabufffauve herminé noirfulva columbia nera
krahujcovégesperbert  coucou 
stříbrošedégrausilberzwart zilvergezoomdsilvernoir liseré
argenté
 
červené
kolumbijské
rot-schwarzcolumbiarood
zwartcolumbia
 rouge herminé noirrosso columbia
bílé modře
kolumbijské
weisswitwhiteblanc 
bílé světle
kolumbijské

weiß-

schwarzcolumbia

wit zwartcolumbialightblanc herminé noirbianca columbia nera
divoce hnědéwildbraunbruinpatrijsredsaumon
doré brun
 
D/GBZdrobnělé SasexkyZwerg-SussexSussexkrielSussex BantamSussex naineSussex nana
červené
porcelánové
braun-porzellanfarbigroodporselei tricolore 
pestrébunt speckled tricolore
žluté kolumbijskégelb-schwarzcolumbiabuff zwartcolumbiabufffauve herminé noirfulva columbia nero
stříbrošedégrausilberzwart zilvergezoomdsilvernoir liseré
argenté
 
červé nětrojbarevnérotporzellanfarbig brown  
červené
porcelánové
rot-schwarzcolumbiarood zwartcolumbia  rosso columbia nero
bíléweisswitwhite  
bílé modře
kolumbijské
weiss
blaucolumbia
wit blauwcolumbia blanc herminé bleu 
bílé světle
kolumbijské
weiß-schwarzcolumbiawit zwartcolumbialightblanc
herminé noir
bianca
columbia nero
divoce hnědéwildbraunbruinpatrijsred  
PůvodChorvatskoNizozemskoPolskoSkandinávieŠpanělskoSlovensko
GBSaseksSussexSusexSussexSussexSasexky
      
 roodporseleinbrązowo porcelanowy (pstry)brun sort porcelaensfarvetmil florestrojfarebná
 buff zwartcolumbiażółto czarny kolumbiagul sort columbialeonada arminada con negražltá kolumbia
      
  szaro srebrnysolvgra šedo
strieborné
 rood zwartcolumbiaczerwono czarny kolumbiarod sort
columbia
roja arminada con negročervená
kolumbia
 wit  blanca 
bijelo-crnokolumbijskawit zwartcolumbiabiało carny kolumbia ( jasny)hvid sort columbiablanca arminada con negrosvetlá
 bruindziki brązowy dorada 
D/GB Sussex krielSussex
miniaturowy
Dvaerg-Sussex zdr. Sasexka
 roodporseleinbrązowo porcelanowy (pstry)brun sort porcelaensfarvet trojfarebná
      
 buff zwartcolumbiażółto czarny kolumbiagul sort columbia žltá kolumbia
 grijszilverszaro srebrnysolvgra šedo strieborná
     červeno-porcelánová
 rood zwartcolumbiaczerwono czarny kolumbiarode sort columbiae červená kolumbia
 wit    
 wit  blauwcolumbia   biela modrá kolumbia
 wit
zwartcolumbia
biało czarny kolumbia ( jasny)hvid sort
columbia
 svetlé
  dziko brązowy  divokohnedá

Užitkovost

Snáška se pohybuje mezi 170 a 190 vejci se světle hnědou skořápkou. Minimální hmotnost násadových vajec je 55 gramů.

Původně byly sasexky šlechtěny jen na masnou užitkovost. Jde o rychle rostoucí i opeřující plemeno s velmi dobrou zmasilostí. U zdrobnělých je snáška 110 vajec o hmotnosti 35 g.

Specifika chovu

Uvádí se, že jde o klidné, otužilé, nelétavé slepice, které se dají snadno ochočit. Sasexky jsou silné a vitální, proto jsou vhodné i pro chovatele začátečníky.

Dobře využijí i velké výběhy, rády se pasou, ale dají se chovat i v omezených prostorech, pokud jim majitel zajistí vhodné krmení. Brzy dospívají (asi v šesti měsících), při zajištění vhodných podmínek snášejí i v zimě.

Kvokavost není žádoucí, ale vyskytuje se. Pokud kvokají, jsou dobrými matkami.

Slepice sasexek se pro výkrm křížily s kohouty hempšírek nebo rodajlendek (Plemenitba drůbeže 1960). Slepičky a kohoutci z tohoto křížení mají rozdílně zbarvené chmýří hned po vylíhnutí.

Zahraničí

Přehled barevných rázů chovaných v zemích EE je uveden v tabulce.

Zajímavé informace a fotogalerii naleznete na stránkách německého klubu chovatelů sasexek: http://www.sv-sussex.de/.

Klub

Klub chovatelů sasexek byl u nás založen v roce 1971 v Hustopečích u Brna. V té době byli pro osvěžení krve dovezeni kohouti sasexky světlé ze zahraničí. Tento barevný ráz byl u nás nejrozšířenější. Zřídka se chovaly sasexky tříbarevné nebo zdrobnělé. Sasexky patřily k velmi oblíbeným plemenům, na výstavách v Brně se to projevovalo největším počtem obeslaných voliér i velkým počtem prodejné chovné drůbeže.

Dnešním předsedou klubu je Jaroslav Bayer, Terezín 37, 696 14 Čejč, tel. byt: 518 361 374, mobil: 777 595 830, mobil (Slovensko): 00 421 908 621 457, e-mail: Bayer.Jara@jlnet.sk. Pokud vás sasexky zaujaly, kontaktujte jej. Členství v klubu je bezplatné. Jeho členové organizují i speciální výstavu. Ta letošní bude součástí celostátní výstavy mladé drůbeže v Hodoníně 8.–9. září. Klub dále eviduje chovatele jednotlivých barevných rázů a v případě málo chovaných či v ČR nechovaných barevných rázů vám může pomoct se zajištěním chovného materiálu. Klub má i své internetové stránky: http://chovatelesasexky.webnode.cz/

Autor textu: Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.
Autor fotografií zdroj: Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5