Mechelenky


Zařazení: středně těžká plemena (ve Vzorníku plemen drůbeže skupina D2).

Mechelenky patří k plemenům mohutného tělesného rámce, jsou určeny především pro masnou užitkovost. Velmi dobrá je zmasilost a pečínka z nich je považována za velkou pochoutku.

Původ: Belgie.

Kroužek: kohout 24 mm, slepice 22 mm.

Vznik plemene

Jednou z atrakcí zoologické zahrady v Antverpách na počátku roku 1843 byla plemena slepic z jihovýchodní Asie – brahmánky, kočinky a langšanky. Zoologická zahrada tehdy nabídla chovatelům možnost jejich křížení s místními plemeny. Mechelenky nebo také mechlenské kukačky či malineské slepice byly tedy vyšlechtěny z místních krahujcových belgických slepic a asijských plemen. Jsou poměrně starým plemenem, belgický standard byl zveřejněn už roku 1898. Svůj název získaly podle města Mechelen, v jehož regionu vznikaly.

Plemeno bylo určeno pro produkci masa.

Později jej nahrazovali masní hybridi a popularita i počet chovaných mechelenek klesaly. Klub v Belgii byl založen roku 1979 (Speciaalclub voor de Mechelse Koekoek), od roku 1980 se zájem o mechelenky zvyšoval. Také v Německu v současnosti pracuje klub chovatelů mechelenek.

Plemenné znaky

Hlava je široká, ale měla by být menší, zobák se požaduje krátký, silný světle rohový až bílý. Odpovídající hřeben je malý až středně velký, se čtyřmi až šesti pravidelně řezanými zuby. Praporek sleduje linii týlu, ale nepřiléhá k němu. Ušnice mechelenek jsou červené, jemné tvaru protáhlé elipsy, laloky středně velké, oválné. Oči musí být oranžově červené.

Pro mechelenky je charakteristický mohutný, dlouhý široký a hluboký trup, který při pohledu ze strany připomíná vodorovně nesený obdélník. Ocas se požaduje poměrně krátký, malý, měl by být nasazený pod úhlem 35°.

Běháky i holeně jsou středně dlouhé, postoj se jeví spíše jako nižší. Pro mechelenky je typické opeření běháků a prstů. Opeření by mělo být husté, ale krátké, mělo by vytvářet punčošky.

Peří je hebké, bohaté a měkké.

Nejčastější exteriérové vady

K dalšímu chovu nepoužíváme zvířata s drobnými, krátkými, úzkými trupy, výlukovou vadou je i trojúhelníkový trup. Nepřípustné jsou vysoko či stranou nesené ocasy. Nežádoucí je poškození ocasů – zejména u kohoutů bývají ocasní péra často zalámaná. Vadou je i velká, hrubá hlava. Odpovídající musí být i opeření běháků, nepřípustné jsou velké rousy, manžety nebo supí paty.

Barevné rázy

V našem i v evropském vzorníku jsou mechelenky uvedeny v nejčastěji chovaných rázech, a to v krahujcovém a bílém. V zemi původu jsou v současnosti uznány i další barevné rázy.

Tabulka:
Výskyt barevných rázů v zemích EE

Původ Česká
republika
Německo Belgie Francie Itálie
B Mechelenky
Mechelner Mechels hoen Malines Malines
modré blau blauw bleu
žluté kolumbijské gelb columbia
černé zlatoprsé krahujcové schwarzgold-gesperbert koekoek
goudhalzig
coucou á camail doré
krahujcové gesperbert koekoek coucou sparviero
černé
červenoprsé
schwarz-rot zwart goudhalzig noir á camail doré
černé schwarz zwart noir
černé stříbroprsé schwarz-silber zwart zilverhalzig noir a camail argenté
bílé weiß wit blanc bianca
bílé kolumbijské weiss-schwarzcolumbia wit zwartcolumbia blanc
herminé noir
B zdr. Mechelenky Zwerg-Mechelner Mechelse kriel
krahujcové gesperbert koekoek
šedé krahujcové perlgrau-gesperbert **
Původ Nizozemsko Polsko Španělsko Slovensko
B Mechelse
hoenders
Malinas Mechelenská kukučka
modrá
žltá kolumbia
koekoek krogulczy cuclillo krahulcovitá
zwart
wit biały blanca biela
wit zwartcolumbia
B zdr. Mechelenky
koekoek ** krahulcové
* Evropský standard platí také pro Lucembursko, Rakousko a Švýcarsko
** známé od r. 2010

Užitkovost

Mechelenky se vyznačují velmi dobrou masnou užitkovostí, také produkce vajec může být zajímavá. Belgické stránky uvádí, že dospělí kohouti váží více než 5 kg, a stehno s holení je delší než dvakrát délka ruky. Slepice bývají o kilo lehčí.

Snáška se pohybuje od 140 do 160 vajec.

Specifika chovu

Mechelenky patří ke klidným, nelétavým plemenům. Uvádí se, že jsou tiché a důvěřivé. Problém s létáním může nastat pouze u kuřat, dostačující by měl být plot 1,2 m vysoký.

Využijí výběhy, rády se popelí a vyhřívají. U kohoutů často dochází k poškození peří v ocase.

Alespoň od pátého měsíce věku je potřeba oddělit kohouta od slepic. Při společném chovu kohouti poškozují peří slepic, obtěžují je, v přítomnosti slepic se k sobě chovají agresivně. Kohouty, kteří spolu vyrůstali, můžeme chovat společně.

Zahraničí

Kontakt na Klub v Belgii je následující: Speciaalclub voor Mechelse koekoek, vzw, Voorzitter: Steven Polfliet, Wittingstraat 35, 9190 Stekene, tel.: 0479/819508.

Německý Klub je prezentován na stránkách: http://www.sv–mechelner.de/. Kontaktovat jej můžete na adrese: SV Mechelner, Am Lupinenberg 7, 26160 Bad Zwischenahn, tel.: 04403–4971.

V zemi původu jsou chovány také mechelenky s krůtí hlavou – Mechelner Putenkopf. Jde o samostatné plemeno, které vzniklo s cílem ještě více zlepšit masnou užitkovost mechelenek. Při šlechtění byly použity brugské bojovnice, po kterých plemeno zdědilo agresivní povahu a nižší snášku.

Hlava připomíná tu krůtí díky třířadému hráškovému hřebeni, vyvinuté uzdičce a zakrnělým lalokům. Hmotnost dospělého kohouta je až 5,5 kg, slepice až 4,5 kg. Mechelenky s krůtí hlavou jsou chovány jen v Belgii, ve Francii a v Nizozemsku.

Mechelenky i mechelenky s krůtí hlavou jsou na seznamu vzácných plemen EE.

Autor textu: Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5