Mosetky


Zařazení: původní zakrslá plemena (ve Vzorníku plemen drůbeže skupina H1)

Mosetky je možné charakterizovat jako vzhledově zajímavé, miniaturní, temperamentní plemeno. Vyznačují se pohlavní uniformitou – kohouti mají stejné opeření jako slepice, podobně jako v minulém čísle Fauny zmíněné sebritky nebo eikenburgerské zakrslé slepice vyšlechtěné v Nizozemsku okolo roku 1970. Název mosetky vznikl spojením zkratek slov „moravské sebritky“.

Původ: Česká republika

Kroužek: kohout 11 mm, slepice 9 mm

Vznik plemene

Zrod plemene je datován k roku 2006, kdy se jeho standard poprvé objevil ve vzorníku drůbeže. Od této doby probíhá jeho šlechtění zatím v barvě černé. Ke šlechtění bylo použito plemeno eiklenburgerská zakrslá, antverpský vousáč a sebritka. Toto plemeno je velmi málo rozšířeno. Výsledky šlechtění je možno vidět každý rok na speciální výstavě sebritek, která je vždy první říjnový týden v Bohdalově.

Plemenné znaky

Mosetky se vyznačují velmi malým tělesným rámcem, hmotnost kohoutů se pohybuje mezi 0,5–0,6 kg, slepic od 0,4 do 0,5 kg, starší zvířata mohou být o 0,1 kg těžší.

Trup musí být velmi krátký, zavalitý, dobře zaoblený a vysoko zvednutý. Typická prsa jsou vysoko nesená, dopředu klenutá, plná a zaoblená. Velmi krátká nazad spadající záda přecházejí plynule do výše neseného ocasu tvaru vějíře. Horní linie je tvaru pootevřeného písmene U. Dalším z plemenných znaků jsou spuštěná, mírně rozevřená křídla, která zakrývají břicho. Letky se nesmí dotýkat země. Postoj se požaduje středně vysoký, vystupující holeně jsou kratší, jemné hladké běháky středně dlouhé, u černých mosetek šedočerné.

Malou, krátkou a širokou hlavu zdobí bohatý zakulacený, popř. krátce oválný nerozdělený vous, který zakrývá zakrnělé laloky, ušnice i část červeného obličeje. Hřeben je velmi podobný hřebeni sebritek – růžicový, středně velký, jemně perlený, zepředu se zužuje do rovného zaobleného odstávajícího trnu. Krátký, lehce zahnutý zobák je rohové barvy, velké výrazné oči mají u černých mosetek tmavě hnědou barvu.

Vrchol hřebene, konec ocasu a špičky prstů lze spojit pomyslnou kružnicí.

K hlavním plemenným znakům patří také opeření, které je tvrdší, nepříliš široké, jednotlivá pera mají tvar mandle. Kohouti musí mít opeření „slepičího typu“, nevyskytuje se u nich pro ostatní plemena typické špičaté peří v závěsech a srpy.

Nejčastější exteriérové vady

K nejčastějším vadám patří vyskytující se laloky především u kohoutů, nižší postoj u slepic, delší trup, více zatočená poslední rejdovací pera v ocasech kohoutů, měkčí struktura a stavba peří, méně typický hřeben (hřeben musí být jako u sebritky), světlejší barva očí.

Barevné rázy

Odchovávají se v černé barvě, ale i u této barvy probíhá stále šlechtění. Cílem je vyšlechtit stejné barevné rázy jako u sebritek.

Krmné směsí vhodné pro všechna původní zakrslá
K60 – pro kuřata do 60 dnů stáří N – pro plemenné nosnice nad 180 dnů
K180 – pro kuřata do180 dnů stáří NN – pro plemenné nosnice sběr násadových vajec
Druh směsi K60 K180 N NN
Množství v kg Komponenty
kukuřice 7 4 6 6
pšenice 2 8 5 5
len 2 2 1 1
slunečnice 0,5 0 0,5 0,5
oves nahý 1 2 2 2,5
vojtěška granulovaná 2 3 3 3
extrahovaný sójový šrot 4 1 2 2
extrahovaný řepkový šrot 0,5 0,5 0,5 0,5
rybí moučka 2 0,5 1 0,5
MIKROS VDN 1 1 - -
MIKROS VDV - - 1 1
mletý vápenec VPC 1 1 1 1
celkem (kg) 23 23 23 23
ME (MJ) 13,12 11,90 12,05 11,89
NL (% 27,10 13,69 17,71 15,16

Užitkovost

Užitkovost je obdobná jako u sebritek či antverpských vousáčů. Doposud zjištěná průměrná snáška se pohybuje mezi 90–100 vajíčky, kde barva skořápky je bílá, až smetanově bílá. U násadových vajec se požaduje hmotnost 30 g.

Specifika chovu

Na chov tohoto plemene drůbeže nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky. Snad jedna poznámka k výživě. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi malou drůbež, je nutné zajistit již od jednodenních kuřat velmi kvalitní výživu ve formě krmných směsí (viz tabulka).

Další připomínka se může týkat teplého (+5 až +15 °C) a vzdušného zimního ustájení s délkou světelného dne minimálně 14 hodin. Za předpokladu zabezpečení těchto připomínek a základních zoo–veterinárních opatření se vám tato drůbež odmění dobrou snáškou i v zimním období.

Zahraničí

Plemeno je doposud chováno pouze v České republice. Je zařazeno v evropském vzorníku, ale doposud nebylo uznáno ESK–G.

Klub

Chovatele tohoto plemene sdružuje Klub chovatelů sebritek, jehož předsedou je Ivan Zábrana, Vlčnovská 132, 687 33 Veletiny, tel.: 572 671 187, 603 875 705, e-mail: sebritka@seznam.cz, zabranovi@seznam.cz. czweb: www.mujweb.cz/www/kchs/

Autor textu: Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5