Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

iFauna.cz » Diskuze » Drůbež »

Lihnuti v místnosti s nízkou teplotou

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. letos poprvé chci líhnout, sehnala jsem si starší funkční BIOS 039.
Neměla jsem možnost vyzkoušet ji na slepičích vejcích, jak jsem plánovala, tak jsem ji zkusila na husích vejcích. Řídila jsem se dle návodu a asi by to nedopadlo špatně, kdyby okolní teplota nebyla příliš nízká. Housata byla vyvinutá, ale neproklubala se, měla nedotažený žloutkový vak.
Věděla jsem, že se má líheň provozovat při pokojové teplotě, bohužel líheň můžu mít jen v místnosti, kde je teplota cca 15 až 18 stupňů.
Vypínací teplotu jsme nastavila na 38,7 a raději jsme s tím již nehýbala, všude jsem se dočetla, že se to nemá již moc zkoušet nastavovat, že je ten regulátor hodně citlivý. Bála jsem se, abych to nerozštelovala.
Nyní bych ráda líhla pižmovky, nechtějí si sednout, ale potřebuji poradit jak to správně nastavit. Návod mluví o vypínací teplotě 39° při 18°c v místnosti. Je možné to ještě zvýšit dejme tomu při uvážení 15°c? Nebo lze použít 50w příkon místo 25w? V návodu se pouze zmiňuje, že vyšší výkon lze použít při počátečním stadiu inkubace nebo při nižší teplotě v místnosti. Poradíte, jakou teplotu nastavit u vyššího příkonu?

Moc děkuji za rady.
bumbac
Autor
Líhen funguje při teplotě v místnosti 21°C, při poklesu v místnosti o 1°C se zvedne vypínací teplota o 0,1°C, tedy při 15°C v místnosti bude vypínací teplota o 0,6°C višší.a obráceně.
mamlas
Autor
bumbac napsal(a):
Líhen funguje při teplotě v místnosti 21°C, při poklesu v místnosti o 1°C se zvedne vypínací teplota o 0,1°C, tedy při 15°C v místnosti bude vypínací teplota o 0,6°C višší.a obráceně.
No vždyť to je zastaralá plechovka s nekvalitním termostatem, tak co by jste chtěli.Když dříve nic jiného nebylo tak se na to líhlo,
ale dneska.Divím se že to ještě vyrábějí a že to někdo kupuje za ty hrozný peníze.
bumbac
Autor
Bum bác ra ta ta bioska je nejlepší a to ví i kuřata
, bum bác ra ta ta, ta se dobře čistí a líhnou se v ní kuřata
bum bác ra ta ta, mám z osmdesátých let v.č.-209 a do dnes slouží na JEDNIČKU, bum bác ra ta ta.
mamlas napsal(a):
No vždyť to je zastaralá plechovka s nekvalitním termostatem, tak co by jste chtěli.Když dříve nic jiného nebylo tak se na to líhlo,
ale dneska.Divím se že to ještě vyrábějí a že to někdo kupuje za ty hrozný peníze.
Zdravím.říkáte zastaralá plechovka.ale šlapou již více jak 30let, mám jednu 03, k ní náhradní topné těleso a éterový kotouček do termostatu.lhnu sice v samodomce, biosku mám do zálohy, kdyby bylo potřeba samodomku opravit a trvalo to déle, mám kam vejce přendat.je určitě lepší, než ty makrovky, klea a podobný plastový a neopravitelný a taky drahý šmejdy, které pochybuji, že 30let budou makat.a k biosce je také trafo, které má taky nějakou hodnotu, třeba zrovna na umělou kvočnu pro již vylíhlá kuřata.raději dám 2000 za biosku, než 2000 makrovku, kleo, nebo dokonce za polystyrenovou ukrajinku.
Děkuji za rady, myslím, že s lepším nastavením teploty a eventuelne nějakým zateplením by to mohlo jít.
Bioska I když starší je mi prostě sympatictejsi než ty plastové krabice, o jejichž izolaci si tedy iluze také nedělám.
mamlas
Autor
MandelinkaB napsal(a):
Děkuji za rady, myslím, že s lepším nastavením teploty a eventuelne nějakým zateplením by to mohlo jít.
Bioska I když starší je mi prostě sympatictejsi než ty plastové krabice, o jejichž izolaci si tedy iluze také nedělám.
No jasně, ty plastové krabice nejsou o nic lepší než bioska co se týče izolace. Ale dát 5300
dnes za Biosku to si raději koupím polystyrén a něco slepím a osadím termostatem a jsem na tom lépe než obojí dohromady. No a vyjde to na 1000Kč a líhnu.
mamlas napsal(a):
No jasně, ty plastové krabice nejsou o nic lepší než bioska co se týče izolace. Ale dát 5300
dnes za Biosku to si raději koupím polystyrén a něco slepím a osadím termostatem a jsem na tom lépe než obojí dohromady. No a vyjde to na 1000Kč a líhnu.
Zdravím.já měl na mysli ty původni, ne ty nynější.taky bych dnes ty prachy za ni nedal.a řešil to jako vy.už jenom součástky nejsou nic laciného, když máte koupit kvalitní a nechcete použít obyčejné žárovky.
Biosky byly v 70 létech minulého století, velmi dobrou možností. Prakticky jedinou. A slouží do dnes. Jejich analogové regulační prvky jsou přesné, vyžadují určitou trpělivost při nastavení. Neumí sami vykompenzovat variabilitu teploty v místnosti, kde jsou umístěny. To samé platí o líhních z Makra a jim podobných. Pokud jsou umístěny v teplotně stabilní místnosti, pak líhnutí probíhá velmi dobře. O Bioskách je výše popsána nutnost úpravy teplot. U různých líhlí typu z Makra, je zde bohatě diskutováno na jiných vláknech. Je třeba říci, že není "plastovka", jako "plastovka". Ty vyspělejší (např.Rcom a Brinesa), velmi dobře udržují teplotu i vlhkost i při změně teploty v místnosti, kde jsou umístěny a teplota je rovnoměrná v celé lihni. To neplatí např. u líhní Real, kde je třeba rotovat vajíčka, podobně jako u Biosky. Jednoduše řečeno. Pokud chce někdo vyšší komfort, pak si jej musí zaplatit. V opačném případě se může bavit výrobou vlastních "Domamontek" a může dosáhnout úrovně profesionálních plně automatických líhní.
Mně se osvědčila obyčejná dřevotřísková bedna se dvěma žárovkama, žádný ventilátor, pod lískou vanička na vodu a líhla jsem v ní současně kačeny, husy, slepice i krůty, a ani se současně nelíhly, jenom jsem měla husí a kačení vejce v košíčku, abych mohla pohodlně chladit a vytáhnout je všechny zároveň ven a slepičí a krůtí jsem nechávala v zavřené líhni když jsem vodní chladila.
Tuto bedýnku z membránovým termostatem jsem také měl, naprostá spokojenost - koupím máteli někdo doma pod gaučem. díky všem

Přidat reakci

! Doporučujeme se před přidáním prvního příspěvku zaregistrovat nebo se přihlásit na již vytvořený profil.

Text tučně Kurzíva Potržený text

Souhlasím s pravidly diskuze.
Zrušit sledování diskuze « Zpět na výpis diskuzních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
OBCHOD-RYBARENI.CZ
Rybářské potřeby, prodejna a e-shop se spoustou akčních nabídek pro rybáře. Slevový program, doprava zdarma.
PRODEJ A ROZVOZ DRŮBEŽE
Objednanou drůbež Vám přivezeme ve sjednaný čas přímo na Vaši adresu. Objednejte si ještě dnes.
K1 krmná směs pro kuřata - 175 Kč
Kompletní krmná směs je určena pro kuřice do 6. týdne věku. Sypké krmivo zajišťující kompletní výživu kuřat. 10 Kg.