Chov kachen pizmovych

Kachna pižmová / čínská / husokachna / barbarie
Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
13.1.2021 20:02
omnia

XXX.XXX.51.41

Dobrý večer,
prosím chovatele, kteří s tématem, popsaném níže, mají zkušenost, aby přispěli svými zkušenostmi.....

Začínáme znovu s chovem kačen pižmových. Asi před 20ti lety jsem chov již měl, takže vím, co to vše obnáší, co to potřebuje, atd.
Tehdy jsem měl jednoho kačera a tři kačeny k němu, nyní, jelikož chceme jen v malém, máme jednoho kačera a kačenu k němu (dostali jsme na jaře od známých 5 káčat "na výkrm" a z nich jsme si nechali pár kačen s tím, že kačenu jsme vyměnili s jiným známým, co chová pižmovky taky, pro nepříbuznost) a že to po letech obnovíme. Bydlíme ale již jinde, podmínky k chovu máme tudíž trochu jiné.....
Má otázka tedy zní, jelikož s tím nemám zkušenost (jeden kačer a jedna kačena), zda nebude kačena příliš "vyčerpávána" kačerem, hlavně v době páření....??? Dříve jsem tento problém neřešil (pro vyšší počet kačen), nyní-kdyby to hrozilo, bych tomu rád předešel, ale chovat "ve velkém" nechci.
Předem všem děkuji za odborné, zkušenostmi propletené, odpovědi. Chovu zdar! P.M.

14.1.2021 07:21
Pupča

XXX.XXX.200.152

Jedna kačka s kačerem být nemůže, nám předloni kačer “udlábil” jednu kačenu ze dvou, ideální minimální počet kačen jsou tři. Nemusíte je nechat sedět všechny, kačení vejce jsou úžasná na pečení.

14.1.2021 10:07
ančovička1

XXX.XXX.20.236

Chudak kacenka..loni jsem neprodala jednu kacenku k jednomu kacerovi,jak si pani prala, chovat 1/1. ..to bych ji radsi lidsky zabila sama..

14.1.2021 11:15
1978milan

XXX.XXX.231.235

Nebojte se, klidně může být 1,1. Míval jsem to tak naprosto běžně. Jen je lepší, v době kdy kachna sedí, kačera oddělit, aby k ní nemohl.
Záleží taky, jak moc je kačer temperamentní.
Prostě je potřeba v době rozmnožování si to trošku pohlídat.
Teď mám kačera 8 let starého, tak ten už je klidnější, ale když byl mladý, tak to byl divočák. Když zlobil, tak šel holt na samotku.
A to, že to nefunguje u Ančovičky, ještě neznamená, že to nemůže fungovat jinde.

14.1.2021 12:02
ančovička1

XXX.XXX.20.236

1978milan napsal(a):
Nebojte se, klidně může být 1,1. Míval jsem to tak naprosto běžně. Jen je lepší, v době kdy kachna sedí, kačera oddělit, aby k ní nemohl.
Záleží taky, jak moc je kačer temperamentní.
Prostě je potřeba v době rozmnožování si to trošku pohlídat.
Teď mám kačera 8 let starého, tak ten už je klidnější, ale když byl mladý, tak to byl divočák. Když zlobil, tak šel holt na samotku.
A to, že to nefunguje u Ančovičky, ještě neznamená, že to nemůže fungovat jinde.

Z jakeho duvodu me napadate, ze mi chov nefunguje??

14.1.2021 12:07
1978milan

XXX.XXX.231.235

Jak píšu, i 1,1 může fungovat naprosto v pohodě. Je prostě potřeba si zvířat hledět a chovat je ve vhodných podmínkách.
Chápu, že když máte plný dvůr drůbeže, uhlídat se to dá jen ztěží.
K pohodě zvířat patří i to, aby s nimi chovatel trávil co nejvíce času a v případě potřeby zasahnul.
Kačer může kachnu ušlapat, i když má k dispozici třeba 10 kachen. Prostě je to jeho oblíbená a věnuje se jí víc, než ostatním. Kohout to má zrovna tak.
A právě chovatel tomu musí zabránit!!!!

14.1.2021 14:05
chovatel 70

XXX.XXX.244.67

Mám 1,1 Pižmovky bílé. Zahrada 600 m2. V roce 2020 odchov 2 x . 13 a 12 ks kachňat beze ztrát. Celoročně venku, bez zavírání na noc a pod. Hnízdí pod boudou obr. č.2

14.1.2021 14:08
1978milan

XXX.XXX.231.235

chovatel 70 napsal(a):
Mám 1,1 Pižmovky bílé. Zahrada 600 m2. V roce 2020 odchov 2 x . 13 a 12 ks kachňat beze ztrát. Celoročně venku, bez zavírání na noc a pod. Hnízdí pod boudou obr. č.2

super a o tom to je.
Ale podle Ančovičky to prostě nejde.

14.1.2021 14:17
chovatel 70

XXX.XXX.244.67

Mně to funguje takto, jak uvádím. Pouze v zimním období když mrzne je třeba dolévat zamrzlou vodu a doplňovat pšenici s kukuřici.
2020 druhé hnízdo.

14.1.2021 15:25
bery25

XXX.XXX.30.132

mne by to bohuzial zlikvidovala liska keby som na noc nezatvaral,byvam pod lesom a je ich tu dost

14.1.2021 16:51
petraodlesa

XXX.XXX.39.165

Chápu to, že nemáte žádný kachník, že celoročně bydlí pod tou boudou???

14.1.2021 19:37
omnia

XXX.XXX.51.41

chovatel 70 napsal(a):
Mně to funguje takto, jak uvádím. Pouze v zimním období když mrzne je třeba dolévat zamrzlou vodu a doplňovat pšenici s kukuřici.
2020 druhé hnízdo.

Dobrý večer, děkuji za odpovědi. Je vidět, že je to značně individuální, fungovat to může, i nemusí....
Co funguje u někoho, u druhého nemusí a naopak. Je jasný, že člověk musí zvířatům věnovat čas, pak může třeba něco očekávat, i když ani to záruka není, ale aspoň víme, že byla snaha a že jsme udělali pro to, co jsme mohli..... I proto vznikl můj dotaz, dříve, než se oteplí a rozjaří
Chovu zdar! P.M.

14.1.2021 20:50
omnia

XXX.XXX.51.41

chovatel 70 napsal(a):
Chápete správně.

Já to chápal dávno, jak je to s chovem zvířat, co chov obnáší, potřebuje atd., jen jsem nikdy neměl zkušenost s chovem jednoho páru kachen a než provádět nějaké "mičurinství", raději se zeptám, kdo s tím zkušenost má. Určitě je něco jiného chovat 1.1 a něco jiného 1.3 .....

Nasehusa

14.1.2021 21:04
Nasehusa

XXX.XXX.30.253

Dobrý den, já mám také jednu kačenku a jednoho kačera jsou naprosto v pohodě. Vloni mi vyseděla 3 hnízda. Když sedí na hnízde kačer ji hlída.....prvni hnízdo 8 káčat...začala brzy snášet a vajíčka namrzla, druhé hnízdo 16, a třetí hnízdo také 16.

14.1.2021 22:50
petraodlesa

XXX.XXX.39.165

omnia napsal(a):
Dobrý večer, děkuji za odpovědi. Je vidět, že je to značně individuální, fungovat to může, i nemusí....
Co funguje u někoho, u druhého nemusí a naopak. Je jasný, že člověk musí zvířatům věnovat čas, pak může třeba něco očekávat, i když ani to záruka není, ale aspoň víme, že byla snaha a že jsme udělali pro to, co jsme mohli..... I proto vznikl můj dotaz, dříve, než se oteplí a rozjaří
Chovu zdar! P.M.

Rozjaří... kouzelná je ta čeština 😊👍

Přidejte reakci

Přidat smajlík