Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

27.4.2005 17:51
Neregistrovaný uživatel

Které plemeno (ale z nosných slepic, může být i zdrobnělé), je podle Vás nejklidnější?
A ještě jedna otázka - které plemeno (nejen z nosných, ale vůbec) je z Vaší zkušenosti "nejnáročnější" - ať už na prostor, krmení, .......náchylné k nemocem,.. Které je prostě "těžké" chovat.
Díky.

Neregistrovaný uživatel

27.4.2005 19:20
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Které plemeno (ale z nosných slepic, může být i zdrobnělé), je podle Vás nejklidnější?
A ještě jedna otázka - které plemeno (nejen z nosných, ale vůbec) je z Vaší zkušenosti "nejnáročnější" - ať už na prostor, krmení, .......náchylné k nemocem,.. Které je prostě "těžké" chovat.
Díky.

Dobrý den, o žádném plemeni nelze říci, že je nejlepší. Každé má své výhody a nevýhody. Pro ty výhody si je většinou vybíráme. Jako nevýhody se většinou jeví požadavky daného plemene, které nemůžeme splnit. Podmínky našeho chovu to prostě nedovolují nebo v lepším případě ztěžují. Proto otázka, které plemeno je nejtěžší chovat může být neobjektivní. Je pravdou, že existují plemena, která se o sebe dokáží postarat téměř sama a plemena vyžadující každodenní dohled a péči. V zásadě mezi náročná plemena lze zařadit ta, která se vyznačují extrémními exterierovými znaky. Nebo-li plemena, která jsou od přírodní formy značně již odlišná. Např. plemena s velkými chocholy, plemena krátkonohá, plemena se zkadeřeným či hedvábným peřím, mnohé tyto znaky jsou podloženy letálními faktory, to znamená již v počátku života se projevuje nižší životaschopností zárodků, u dalších zmiňovaných znaků: chocholatost - omezený zorný úhel, krátkonohost - suché podmínky, kadeřavost - suché podmínky, hedvábnost - nízko umístěné hřady, protože hedvábnost činí ptáky neschopnými letu, dlouhoocasost - nároky na čistotu, a prostor, okrasná plemena náročnější na živiny, aby peří bylo v dokonalé kvalitě, težká plemena taktéž náročná na výživu -potřeba fosforu pro rozvoj kostry, dostatek bílkovin, a naopak omezení tuků u těžkých plemen, u lehkých plemen nároky na plochu a výšku plotů, u bezocasých plemen - problémy s oplozením,u chocholatých a vousatých plemen čisté nezablácené výběhy neboť zablácený chochol či vous nepřizpívá ke vzhledu a ani zdraví zvířete, u rousných plemen rovněž suchý výběh, z důvodu promáčení peří na běhácích a následném nachlazení a další a další nároky. Na druhé straně jsou plemena, která jsou doslova dětmi přírody a jak jsem již zmínil, dovedou se o sebe postarat sama. Taková plemena vynikají přirozenou odolností vůči nemocem, dovedou si nahledat ve vhodném výběhu mnoho potravy, dovedou se sami rozmnožovat, jsou odolná drsným podmínkám atd. atd. Jejich exterier a vlastnosti jsou málo změněny od vzhledu divokých předků.
K první otázce, které plemeno z nosných je nejklidnější, mohu říci toto: Z nosných lehkých plemen je težké vybrat klidné plemeno, tyto slípky mají přirozeně živý temperament, jsou plašší a pod. Hodně záleží na přístupu ke zvířatům obecně. Pokud budete slepice ošetřovat tím způsobem, že ve spěchu před odchodem do práce a nebo po příchodu vběhnete do kurníku či výběhu nasypete krmivo a případně nalejete čistou vodu a ve spěchu zase zmizíte, budete mít i z těžších klidných slepic plašany. Pokud ovše až si svoje povinnosti splníte a v klidu si zajdete sednout do výběhu, či i jen tak na zahradě pracovat, při krmení budete na slepice a i na jiná zvířata klidně hovořit, i z takových živlů jako jsou třeba vlašky, lze mít klidné přítulné slípky, motající se vám pod nohami a nevyhledávající obživu za plotem v záhonech.
Jinak pokud tedy chcete plemeno s vysokou snáškou a klidné, pořidte si některé ze středně težkých, snáška kolem 200 vajec za rok je více než slušná a po vyřazení vám slepice ještě dá plný hrnec dobré polévky.
Juraj Kafka

Přidejte reakci

Přidat smajlík