Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Diskuze » Holubi »

Přehlídka PRK - NEKONÁ SE !

Vážení přátelé,
oznamuji, že připravovaná přehlídka PRK a velký trh holubů všech plemen v LIbčicích nad Vltavou, která se měla konat 4. února letošního roku, je s ohledem na možná rizika spojená s "ptačí chřipkou" zrušena. I když na únorové akce ještě není vydán oficiální zákaz, rozhodli jsme se tak s ohledem na uchránění ubývajících chovů našeho jedinečného plemene. Děkujeme za pochopení. Za klub Jiří Suda, jednatel.
Je to škoda, ale k vzhledem k nynější situaci se zatím nedá nic dělat : Každopádně se v Libčicích sejdeme v místní hospodě Kuželník
a probereme co se dá !
Velká škoda zrovna letos se dařilo a bylo připraveno 12 ks tygříků.
ale chápu všechny sám bych se bál vystavit.
ondřej1986 napsal(a):
Velká škoda zrovna letos se dařilo a bylo připraveno 12 ks tygříků.
ale chápu všechny sám bych se bál vystavit.
Ahoj všichni,
tak se podělte! Uděláme si "virtuální" speciálku. Dejte nějaké aktuální fotky konkrétních jedinců, připravených na zrušenou přehlídku. Určitě to mnoho z nás potěší... Jirka.
Jirko, rád toto vlákno podpořím fotkami z mého teprve se rodícího chovu PRK. A co tak udělat v Libčicích nebo někde v Praze setkání chovatelů PKR bez výstavy...?Třeba ve stejném termínu, posedět, pokecat...prostě se sejít. AHOJ. S.
Žlutý sedlatý.
Červený sedlatý.
eddie napsal(a):
Červený sedlatý.
Pěkní holoubci, tá sedlatá kresba jim opravdu sluší.
Ahoj, v Čechách asi odhrnují sníh, tož aspoň my Moraváci to zkusíme nějak zachránit...
Chov PKR jsem pořídil teprve před půl rokem. Jsou to nádherní, malí holubi, kteří mě zaujali nejen vzhledem, ale také svatebním tancem, kde samci poskakují kolem holubic jako brněnští voláči. Prostě nádhera. A jsou také nenároční na prostor a krmení
První fotka je můj chovatelský areál.
Chovná holubice z roku 2011 - modrá sedlatá, dobré obočnice a výška čela.
Chovná holubice modrá sedlatá z roku 2012, tato má širší hlavu.
Černá sedlatá holubice z roku 2016, mějme na paměti, že vývoj PKR trvá více let a výletci skutečnou krásu ještě neukazují...
Šedohnědá holubice z roku 2016 - slušná výška čela a obočnice.
Holubice sedlatá stříbrná - z roku 2016, PKR z této linie vyspívají později, cca ve 3-4 letech, ale stojí to za to.
Holubička sedlatá stříbřitá kapratá z roku 2015, slušné obočnice a zobák není takový "stehličí" jako u některých modrých sedlatých.
Dost mladá holubice žlutá sedlatá z roku 2016, dobré obočnice a výška čela.
Chovný samec modrý sedlatý z roku 2012.
Detail mladého černého sedlatého, rok 2016.
Detail mladého červeného sedlatého z roku 2016, pěkně široký zobák, ale obecně mi u PKR chybí výraznější "hranění".
Mladý samec červený sedlatý 2016.
Mladý modrý sedlatý samec 2016.
Toto je můj první odchovaný PKR modrý sedlatý, je to holub,2016, s krátkým zobákem a trošku kostkovitou hlavou, měla by být větší a sedlo čistější, ale i tak zůstane...Těším se na Vaše příspěvky. Saša Veselý.
5555 napsal(a):
Toto je můj první odchovaný PKR modrý sedlatý, je to holub,2016, s krátkým zobákem a trošku kostkovitou hlavou, měla by být větší a sedlo čistější, ale i tak zůstane...Těším se na Vaše příspěvky. Saša Veselý.
Krása a jemnost spojená s elegancí.


Tomuto plemeni velmi fandím. Díky Bohouš P.
Zdravím přátelé,
díky za fotky a doufám, že se ještě někdo přidá. Také něco aktuálního o víkendu připravím, slibuji. Jirka.
Pěkná přehlídka z Moravy taky se budu snažit nafotit něco od Milevska a dodat.
Zdravím všechny,
tak jsem toho moc nafotit nestihl, přijel jsem na holubník až za tmy. Tak alespoň pár portrétů v ruce...
incas napsal(a):
Zdravím všechny,
tak jsem toho moc nafotit nestihl, přijel jsem na holubník až za tmy. Tak alespoň pár portrétů v ruce...
Jiří, děkuji. Krásná podívaná. Kolik máte párů, jestli to není tajné? PRK máte "jen" v sedlatých barvách nebo i plnobarevné. Děláte krásné plemeno a jak je známo málo chované. Nelze než

Bohouš
Jo, tak už shlížím fotografie na vašich klubovkách na rajčeti. Zde se mi dostává odpovědí. Ať se daří.
bobánek napsal(a):
Jiří, děkuji. Krásná podívaná. Kolik máte párů, jestli to není tajné? PRK máte "jen" v sedlatých barvách nebo i plnobarevné. Děláte krásné plemeno a jak je známo málo chované. Nelze než

Bohouš
Zdravím,
tajné to není, letos postavím tak 9 - 10 párů sedlatých. Je to plodné plemeno a všechno záleží na synchronizaci s chůvami. Samozřejmě toho horšího odchovu je víc, než toho lepšího, ha ha, ale to známe všichni. Mám již jenom sedlaté. Míval jsem všechny možné rázy, ale "kamzlíci" jsou moje srdcovka. S pozdravem Jirka.
teo
Jiři.zkusil jsem nafotit letošní omladinu, Tady je pár fotek.
Chlapi krásný holubi ještě sem se nedostal k focení ale brzy se pochlapim. Ondra
Ahoj Tošo, potěšili mě zvláště Ti černí, taková kvalita není vždy k vidění, jinak u všech barev super šířka dolní čelisti zobáku a výška čel, samozřejmě obočnice. I ty perlové oči vypadají zajímavě. Jak se doladí tvar hlavy, bude to dokonalé a už dnes klobouk dolů. S.
Zdravím všechny příznivce "pražáčků",
díky za všechny fotky těch našich nadějí do budoucna, je to paráda. Jinak kdo budete mít chuť si přiject popovídat a zaholubařit, tak toho 4. února budeme v Libčicích v hospodě. Sejdeme se na kafe, pivko, klobásku a pokec, bohužel díky "vyšší moci" bez holubů. Ale tradice je tradice, tak se budu těšit, že se uvidíme...
Přikládám další sérii čerstvých fotek z holubníku. Někteří holubi se opakují, někteří nejsou až tak TOP, ale fotil jsem bez rozdílu. Bohužel ne všechna zvířata jsou v takové kvalitě, jakou bychom si přáli. Ale nevadí, snad vás fotky potěší. S pozdravem Jirka Suda.
Zdravím všechny,
na naše webové stránky jsem dneska přidal několik fotek z chovu přítele Jardy Turka, dlouholetého specialisty na modré pruhové PRK. S pozdravem J.S.
Něco v ruce od Milevska
Něco z holubníku.
Zdravím vás všechny jestli bude nějaký plán na sraz v Libčicích dejte vědět od kolika a kdy rád dorazím. Ondřej Kabeláč.
Ondřej K. napsal(a):
Zdravím vás všechny jestli bude nějaký plán na sraz v Libčicích dejte vědět od kolika a kdy rád dorazím. Ondřej Kabeláč.
Ahoj Ondro,
mysleli jsme s Tošou, že by stačilo toho 4. února třeba na devátou. Ale budeme tam tak dlouho, dokud si budeme mít co povídat, ha ha! Takže přijeď kdy chceš, určitě tam nějakou spřízněnou duši najdeš... Zatím se měj, JIrka.
Ondro ty si tam narval do těch tygříků ty vídeňáky zrcadlový?Tygřík by měl mít červenou obočnici, vidím že si tam dal do toho i bělouše černohrotý to je lepší cesta jen ty obočnice budeš muset pak otočit zpátky, je to těžší než udělat kresbu.Ale dyť je to jedno když vystavíš holuby s bílýma štítama a budou vypadat jak ti zrcadláci, budou středozobí tak máš vyhráno a holubi typický s největšíma hlavama a super zobákama ti vyhodí kvůli kresbě, však víme svý
.Tady ten jeden z hnízda už vypadal do dalšího šlechtění nadějně.
Vídeňský tam nejsou je to vedený jen na PRK dvě linie na sebe nepříbuzný není do toho co sehnat.
Děkuji opět Jirkovi a též Tošovi za přehlídku velmi solidních holubů a dalším chovatelům za ukázku vzácnějších rázů.

Chtěl bych zde rozvinout téma "velikosti" PKR. Naše vzorníky a články uvádí, že tento holub měří od ohbí křídel (nebo hrudi) ke konci ocasu při držení v ruce 20-24 cm. Zootechnicky je ovšem takové měření velmi zavádějící. Správně se vždy délka holuba měří od špičky zobáku po konec ocasu. Ve svém chovu jsem provedl měření PKR s velmi zajímavým výsledkem. Holubi z malých i velkých linií PKR splňovali podle starého a nepřesného měření kritéria do 24 cm ( od hrudi po konec ocasu), ale při správném měření (od špičky zobáku po konec ocasu), jsem u menších linií naměřil celkovou délku holuba 30-31 cm, zatímco holubi z větších linií měli kolem 33 cm. Vzhledem k tomu, že nejednotnost je u tohoto našeho plemene dosti významná a "vážit" hmotnost malého rejdiče by nikdo nechtěl, doporučuji jako jedno z kritérií "typického PKR" nastavit určitou celkovou délku holuba a nikoliv se držet zavádějící staré formulace
.
Zdravím všechny,
včera jsem se stavěl u kamaráda Jirky Frühaufa v Těních na jeho holubníku. Odchovy tam má velice slušné, je opravdu škoda, že ta letošní speciálka nebude. Asi by se bylo fakt na co dívat... Tak alespoň pár nic moc fotek, v Brdech se stmívá brzy


Sašo, o tom měření se můžeme samozřejmě pobavit, ono těch "frází" ve vzorníku je diskutabilních více. J.S.
Cirkus ešte ani neutíchol v problematike bratislavských krátkozobých a už tu máme nový.. Pokračuje vo verzii Pražského krátkozobého letúna na vlákne iFauna. Ako náhrada za nepovolenú výstavu v Lipčicích nad Vltavou.
Samozrejme pod vedením niektorých funkcionárov klubu. Sprostredkovane predvádzajú svoje výtvory rôznych morfologických tvarov, od podarených a zodpovedajúcich plemenu, až po úplné nepodarky...
Nestranní milovníci miniatúrnych plemien mimo Česko-Slovenska si môžu vybrať, ku akému plemenu niektoré z nich možno priradiť. Nielen v profile hláv... Jedny majú spustený, polospustený alebo rovno nasadený zobák. Akoby to boli tri plemená, bez vzájomnej prepojenosti: celofarebný, sedlatý a bocianikovo kreslený.
Netreba nikomu pripomínať, že existujú v tejto rovine aj iné plemená. Spomeňme napríklad štetínskeho, hamburského, berlínskeho, elblinskeho, gumbinského, wroclavského alebo poľskeho bociánika / szeka/. Exteriérovo sú hodne podobné a len odborník - špecialista ich vie navzájom rozlíšiť. Napriek tomu, každé z týchto plemien má svoj štandard, s presnou a vymedzenou konfiguráciou hlavy a nasadenia zobáka.
Medzinárodne výstavy krátkozobých plemien v / IKC/ združujú tieto plemená a nemajú s tým žiadne problémy. Nevedno, ako by si poradili s plemenom, tak diferencovane rozdielnymi znakmi, ako nám tu predvádzajú klubový činovníci pri pražskom krátkozobom letúnovi..
Preto znova prikladáme perokresby najrozšírenejších krátkozobých plemien chovaných v ich kolíske, v Podunajsku a vzdialenejšom v Česku.
Milovníci týchto holúbkov musia dostať jasnú správu a mať predstavu, v čom sú ich hlavné rozdiely a typické znaky. Bez toho sa k ničomu nedopracujú, akurát ku všeobecnému sklamaniu.. -pk-.
1372006 napsal(a):
Cirkus ešte ani neutíchol v problematike bratislavských krátkozobých a už tu máme nový.. Pokračuje vo verzii Pražského krátkozobého letúna na vlákne iFauna. Ako náhrada za nepovolenú výstavu v Lipčicích nad Vltavou.
Samozrejme pod vedením niektorých funkcionárov klubu. Sprostredkovane predvádzajú svoje výtvory rôznych morfologických tvarov, od podarených a zodpovedajúcich plemenu, až po úplné nepodarky...
Nestranní milovníci miniatúrnych plemien mimo Česko-Slovenska si môžu vybrať, ku akému plemenu niektoré z nich možno priradiť. Nielen v profile hláv... Jedny majú spustený, polospustený alebo rovno nasadený zobák. Akoby to boli tri plemená, bez vzájomnej prepojenosti: celofarebný, sedlatý a bocianikovo kreslený.
Netreba nikomu pripomínať, že existujú v tejto rovine aj iné plemená. Spomeňme napríklad štetínskeho, hamburského, berlínskeho, elblinskeho, gumbinského, wroclavského alebo poľskeho bociánika / szeka/. Exteriérovo sú hodne podobné a len odborník - špecialista ich vie navzájom rozlíšiť. Napriek tomu, každé z týchto plemien má svoj štandard, s presnou a vymedzenou konfiguráciou hlavy a nasadenia zobáka.
Medzinárodne výstavy krátkozobých plemien v / IKC/ združujú tieto plemená a nemajú s tým žiadne problémy. Nevedno, ako by si poradili s plemenom, tak diferencovane rozdielnymi znakmi, ako nám tu predvádzajú klubový činovníci pri pražskom krátkozobom letúnovi..
Preto znova prikladáme perokresby najrozšírenejších krátkozobých plemien chovaných v ich kolíske, v Podunajsku a vzdialenejšom v Česku.
Milovníci týchto holúbkov musia dostať jasnú správu a mať predstavu, v čom sú ich hlavné rozdiely a typické znaky. Bez toho sa k ničomu nedopracujú, akurát ku všeobecnému sklamaniu.. -pk-.
Nic ve zlém, ale ten cirkus asi táhnete vy ! Situace s chřipkou neutichla, vystavy jsou zakázané, tak se holubáři alespon snaží zblížit fotkama na tomto vlákně ! Zatím v poho a fotky jsou pěkné ! Jděte si remcat někam za humna a tady to nechte v klidu. P.Vajs.
1372006 napsal(a):
Cirkus ešte ani neutíchol v problematike bratislavských krátkozobých a už tu máme nový.. Pokračuje vo verzii Pražského krátkozobého letúna na vlákne iFauna. Ako náhrada za nepovolenú výstavu v Lipčicích nad Vltavou.
Samozrejme pod vedením niektorých funkcionárov klubu. Sprostredkovane predvádzajú svoje výtvory rôznych morfologických tvarov, od podarených a zodpovedajúcich plemenu, až po úplné nepodarky...
Nestranní milovníci miniatúrnych plemien mimo Česko-Slovenska si môžu vybrať, ku akému plemenu niektoré z nich možno priradiť. Nielen v profile hláv... Jedny majú spustený, polospustený alebo rovno nasadený zobák. Akoby to boli tri plemená, bez vzájomnej prepojenosti: celofarebný, sedlatý a bocianikovo kreslený.
Netreba nikomu pripomínať, že existujú v tejto rovine aj iné plemená. Spomeňme napríklad štetínskeho, hamburského, berlínskeho, elblinskeho, gumbinského, wroclavského alebo poľskeho bociánika / szeka/. Exteriérovo sú hodne podobné a len odborník - špecialista ich vie navzájom rozlíšiť. Napriek tomu, každé z týchto plemien má svoj štandard, s presnou a vymedzenou konfiguráciou hlavy a nasadenia zobáka.
Medzinárodne výstavy krátkozobých plemien v / IKC/ združujú tieto plemená a nemajú s tým žiadne problémy. Nevedno, ako by si poradili s plemenom, tak diferencovane rozdielnymi znakmi, ako nám tu predvádzajú klubový činovníci pri pražskom krátkozobom letúnovi..
Preto znova prikladáme perokresby najrozšírenejších krátkozobých plemien chovaných v ich kolíske, v Podunajsku a vzdialenejšom v Česku.
Milovníci týchto holúbkov musia dostať jasnú správu a mať predstavu, v čom sú ich hlavné rozdiely a typické znaky. Bez toho sa k ničomu nedopracujú, akurát ku všeobecnému sklamaniu.. -pk-.
Vážený příteli, on ten cirkus tady rozpoutáváte většinou Vy, dost dlouho přemýšlím jestli by se Vám nevyplatilo psát někam jinam, ono totiž tady toho moc nezměníte a jenom rozpoutáte další negativní diskuzi. S pozdravem Kukla.
incas napsal(a):
Zdravím všechny,
včera jsem se stavěl u kamaráda Jirky Frühaufa v Těních na jeho holubníku. Odchovy tam má velice slušné, je opravdu škoda, že ta letošní speciálka nebude. Asi by se bylo fakt na co dívat... Tak alespoň pár nic moc fotek, v Brdech se stmívá brzy


Sašo, o tom měření se můžeme samozřejmě pobavit, ono těch "frází" ve vzorníku je diskutabilních více. J.S.
Jirko pěkná přehlídka škoda je že to letos nevyšlo podle fotek by bylo na co se dívat samé pěkné fotky hezkých a vzácných holubů škoda že nebudou pohromadě.
1372006 napsal(a):
Cirkus ešte ani neutíchol v problematike bratislavských krátkozobých a už tu máme nový.. Pokračuje vo verzii Pražského krátkozobého letúna na vlákne iFauna. Ako náhrada za nepovolenú výstavu v Lipčicích nad Vltavou.
Samozrejme pod vedením niektorých funkcionárov klubu. Sprostredkovane predvádzajú svoje výtvory rôznych morfologických tvarov, od podarených a zodpovedajúcich plemenu, až po úplné nepodarky...
Nestranní milovníci miniatúrnych plemien mimo Česko-Slovenska si môžu vybrať, ku akému plemenu niektoré z nich možno priradiť. Nielen v profile hláv... Jedny majú spustený, polospustený alebo rovno nasadený zobák. Akoby to boli tri plemená, bez vzájomnej prepojenosti: celofarebný, sedlatý a bocianikovo kreslený.
Netreba nikomu pripomínať, že existujú v tejto rovine aj iné plemená. Spomeňme napríklad štetínskeho, hamburského, berlínskeho, elblinskeho, gumbinského, wroclavského alebo poľskeho bociánika / szeka/. Exteriérovo sú hodne podobné a len odborník - špecialista ich vie navzájom rozlíšiť. Napriek tomu, každé z týchto plemien má svoj štandard, s presnou a vymedzenou konfiguráciou hlavy a nasadenia zobáka.
Medzinárodne výstavy krátkozobých plemien v / IKC/ združujú tieto plemená a nemajú s tým žiadne problémy. Nevedno, ako by si poradili s plemenom, tak diferencovane rozdielnymi znakmi, ako nám tu predvádzajú klubový činovníci pri pražskom krátkozobom letúnovi..
Preto znova prikladáme perokresby najrozšírenejších krátkozobých plemien chovaných v ich kolíske, v Podunajsku a vzdialenejšom v Česku.
Milovníci týchto holúbkov musia dostať jasnú správu a mať predstavu, v čom sú ich hlavné rozdiely a typické znaky. Bez toho sa k ničomu nedopracujú, akurát ku všeobecnému sklamaniu.. -pk-.
Krajči, Krajči,
tak už jste opět „zazdil“ svojí přítomností další slibně se vyvíjející vlákno milovníků těchto holoubků. Proč to děláte? Jste chovatelem pražských krátkozobých rejdičů? Není to již nějaká duševní porucha? Ve skrytu duše jsem tajně doufal, že toto vlákno o pražských rejdičích, bude pro chovatele PRK něco takového, jako se daří př. Potůčkovi a dalším přátelům ČS na nejdelším vláknu zde na Ifauně. Že se sem budou chodit chovatelé a příznivci pražských rejdičů kochat nad novými fotkami, diskutovat o plemeni a vůbec holubářsky žít mezi svými bez vzájemného napadání a znevažování něčí mravenčí práce. Bohužel vidím, že to nemá absolutně cenu a já tímto příspěvkem v tomto vláknu končím. Kéž by někdo vymyslel nějaký antivirový program, který by „chytil“ vaše „odborné“ příspěvky, vyplatilo by se zainvestovat...
Jinak vám chci připomenout, že stále všichni čekáme na fotky vašich „bratislavských“ krátkozobých rejdičů, které jste slíbil vystavit v Nitře a nakonec na to asi raději zapomněl a nechal organizátory připravenou voliéru prázdnou... Mějte se fajn. J.S.
incas napsal(a):
Krajči, Krajči,
tak už jste opět „zazdil“ svojí přítomností další slibně se vyvíjející vlákno milovníků těchto holoubků. Proč to děláte? Jste chovatelem pražských krátkozobých rejdičů? Není to již nějaká duševní porucha? Ve skrytu duše jsem tajně doufal, že toto vlákno o pražských rejdičích, bude pro chovatele PRK něco takového, jako se daří př. Potůčkovi a dalším přátelům ČS na nejdelším vláknu zde na Ifauně. Že se sem budou chodit chovatelé a příznivci pražských rejdičů kochat nad novými fotkami, diskutovat o plemeni a vůbec holubářsky žít mezi svými bez vzájemného napadání a znevažování něčí mravenčí práce. Bohužel vidím, že to nemá absolutně cenu a já tímto příspěvkem v tomto vláknu končím. Kéž by někdo vymyslel nějaký antivirový program, který by „chytil“ vaše „odborné“ příspěvky, vyplatilo by se zainvestovat...
Jinak vám chci připomenout, že stále všichni čekáme na fotky vašich „bratislavských“ krátkozobých rejdičů, které jste slíbil vystavit v Nitře a nakonec na to asi raději zapomněl a nechal organizátory připravenou voliéru prázdnou... Mějte se fajn. J.S.
Zdravím Vás Jiří, určitě by byla škoda aby ste tohle vlákno opustil zvlášť kvůli Krajcimu.On má možná toho svého bájného jednorožce vysněného jen ve své hlavě a možná právě proto nebyli ani v Nitře a nejsou ani tady na ifaune a když už se tady objeví tak jednou jako typický Pražák a podruhé jako typický bratislavak.já sice kratkozobym plemenům moc neholdují ani jim moc nerozumím ale určitě to jsou krásní holoubci kteří si zaslouží pozornost a uznání tak jako si zaslouží uznání i chovatele kteří se jim venuji
já si letos udělal radost a pořídil sem si Pražáky taky ale stredozobe
Ahoj Martine, škoda, že se nezajímáš o krátkozobá pelemena. Mají svojí krásu a hlavně velkou tradici. Pražáci jsou opravdu velmi zajímavý, jemní holoubci. Hodní zájmu chovatelů. Však kdybych měl místo, hned bych se do nich pustil, ale k tomu je třeba míti ještě chůvi a já už mám staváky, chebáčky a nově se chystám na české bubláky. Ty zatím jen okrajově. Moje mamka je už ze mě na hlavu, ale je ráda, že mám tenhle koníček.

Včera jsem měl napsaný příspěvek na pana Krajčiho. Na všech vláknech o krátkozobých rejdičích jen parazituje a divím se, že už se na to nevykašle. Je mi strašně líto všech těch, kteří to zde zásobují foty a kvalitními příspěvky. Pokládám si otázku proč? Proč zase udělal kaňku na tak hezky se rozvíjejícím vlákně. Nepochopitelné, ale jak jsem pochopil on na to nemá aby pochopil! Když někdo zná jen jednu barvu, těžko ho budete přesvědčovat o jiných barevných tónech. Takže jsem to vzdal a nereagoval. Tyhle negativa jen škodí!

Pro vás Jirko, vy tohle vlákno neopouštějte, protože jste tady rozjel hodně slušný počin okolo PRK. Opravdu pro mě velmi zajímavá diskuse pokud sem chodíte se všemi těmi chovateli ať s Ondrou, př. Veselý a př. Stojanov který odemě bydlí nějakých 42km. Pokračujte dál a přeji vám, ať sem chodí jen zapálení chovatelé PRK, kteří budou i nadále obohacovat tohle vlákno a samozřejmě, že vám přeji aby sem chodili i příznivci těchto krásných holoubků. Všechny vás zdravím přátele Bohouš P.

Pokračujte ve vámi nastolené práci a nenechte se odradit.
bobánek napsal(a):
Ahoj Martine, škoda, že se nezajímáš o krátkozobá pelemena. Mají svojí krásu a hlavně velkou tradici. Pražáci jsou opravdu velmi zajímavý, jemní holoubci. Hodní zájmu chovatelů. Však kdybych měl místo, hned bych se do nich pustil, ale k tomu je třeba míti ještě chůvi a já už mám staváky, chebáčky a nově se chystám na české bubláky. Ty zatím jen okrajově. Moje mamka je už ze mě na hlavu, ale je ráda, že mám tenhle koníček.

Včera jsem měl napsaný příspěvek na pana Krajčiho. Na všech vláknech o krátkozobých rejdičích jen parazituje a divím se, že už se na to nevykašle. Je mi strašně líto všech těch, kteří to zde zásobují foty a kvalitními příspěvky. Pokládám si otázku proč? Proč zase udělal kaňku na tak hezky se rozvíjejícím vlákně. Nepochopitelné, ale jak jsem pochopil on na to nemá aby pochopil! Když někdo zná jen jednu barvu, těžko ho budete přesvědčovat o jiných barevných tónech. Takže jsem to vzdal a nereagoval. Tyhle negativa jen škodí!

Pro vás Jirko, vy tohle vlákno neopouštějte, protože jste tady rozjel hodně slušný počin okolo PRK. Opravdu pro mě velmi zajímavá diskuse pokud sem chodíte se všemi těmi chovateli ať s Ondrou, př. Veselý a př. Stojanov který odemě bydlí nějakých 42km. Pokračujte dál a přeji vám, ať sem chodí jen zapálení chovatelé PRK, kteří budou i nadále obohacovat tohle vlákno a samozřejmě, že vám přeji aby sem chodili i příznivci těchto krásných holoubků. Všechny vás zdravím přátele Bohouš P.

Pokračujte ve vámi nastolené práci a nenechte se odradit.
Cau Bohousi, on zajem by mozna i byl vzdycky se mi libili modri sedlati purclici ale moje casove a kapacitni rozlozeni tomu neodpovida...bouzel... jelikoz bydlim ve meste a mam zahradu kde nikdy nevim kdy se majtel(majtele) rozhodne pro neco jineho nemuzu se moc rozbihat a casove na tom nejsem taky moc dobre pres sezonu delam 10set a vic hodin tak sem rad kdyz u holubu stravim aspon dve tri hodiny odpoledne a hodinu rano ale to uz musim vstavat ve ctyri proto sem si vybral plemena jake tet mam tj.moje hlavni cinsky holub a doplnkove prazak stredozoby at mi neco nad tou zahradou lita smajlík
Jirko vykašli se na toho blázna který hledá svůj blud a kazí vše co by se mohlo vyvíjet k propagaci a rozvoje PRK. Kdyby šlo a nikdo by mohl bylo by potřeba mu zakázat přístup do jakékoliv příspěvku na tomhle blogu. Chovatelé PRK jen přispívejte dál. O.K.
Ondřej K. napsal(a):
Jirko vykašli se na toho blázna který hledá svůj blud a kazí vše co by se mohlo vyvíjet k propagaci a rozvoje PRK. Kdyby šlo a nikdo by mohl bylo by potřeba mu zakázat přístup do jakékoliv příspěvku na tomhle blogu. Chovatelé PRK jen přispívejte dál. O.K.
Za me
Na Krajčího se vys..te je to duševně nemocný člověk, Bratislaváky nemohl vystavit asi proto že mu je nechtěli půjčit chlapi ke kterým si chodí holuby půjčovat a pak je fotí a vydává za své (pane Krajčí jestli chcete tak je zde klidně jejich jména můžu uvést, myslíte si že na Slovensko nejezdíme a nejsme v kontaktu s místními chovateli krátkozobých holubů, zkazky o vás jsou tam víc legendární jak ty o Juro Jánošíkovi, myslím že odměna na vaši hlavu se tam už taky nějaká vypsala)k tomu si stáhne fotky od jiných chovatelů a hurá jaký jsem chovatel a odborník a šlechtitel Bratislaváků.Takže už od vás tu opravdu nechceme žádné bludy a výmysly my chováme PRK a nemůžu mluvit za ostatní ale za mě si myslím že zde vůbec nikoho nezajímá nějaký Bratislavský rejdič proto si zakládejte vlákna na Slovenské stránky když jste takový patriot třeba se tam chytne nějaký blázen jako vy a nebo a to spíš vás hodí do Dunaje no ostatně by to třeba taková terapie pomohla...
Písať o pražskom krátkozobom letúnovi je veľmi nebezpečná téma, obzvlášť ak sa v tzv. demokratickej spoločnosti vyslovia aj kritické slová. Reakcia je okamžitá a nevybočuje zo sloganu a urážok, úrovne slniečkárov a pražských kaviarníkov. Pretože len oni majú pravdu a sebe iný názor sa neakceptuje.
Pražský krátkozobý letún je pekný holúbok a je chovaný ako na Slovensku, tak aj v Česku. Má určité nedostatky na ktoré bolo upozornené, ktoré sa však pri dobrej spolupráci dajú rokmi vylepšiť. Viac menej sa tieto úprimné slová týkali chovateľov zo Slovenska.
Mali by sa vyvarovať všetkých chýb na ktoré tu bolo upozornené. Ostatne v názve plemena sa uvádza „ krátkozobý“ a práve táto pozícia je najviac sledovaná, ako je nasadený. Podobne je to u všetkých zrovnateľných plemien.
Neviem prečo tu niekto otočil tému a chrlí nadávky na bratislavského krátkozobého. To len tá nenávistná zotrvačnosť u niektorých, tak hlboko leží v žalúdku?.. Ten s týmto vláknom nemá nič spoločné.
Nemusíme tu vôbec písať a vy sa môžete uspokojovať, ako to u vás dobre funguje.. A to sme žili v spoločnom štáte 70 rokov!
Nie je to na zamyslenie, aké komentáre tu vyplodili niektorí tiež chovatelia? Zrovnateľné: „S krochaním – kvíkaním, ako podsvinčata pred porážkou“, že pán Eddi alias Anderle.. –pk-.
1372006 napsal(a):
Cirkus ešte ani neutíchol v problematike bratislavských krátkozobých a už tu máme nový.. Pokračuje vo verzii Pražského krátkozobého letúna na vlákne iFauna. Ako náhrada za nepovolenú výstavu v Lipčicích nad Vltavou.
Samozrejme pod vedením niektorých funkcionárov klubu. Sprostredkovane predvádzajú svoje výtvory rôznych morfologických tvarov, od podarených a zodpovedajúcich plemenu, až po úplné nepodarky...
Nestranní milovníci miniatúrnych plemien mimo Česko-Slovenska si môžu vybrať, ku akému plemenu niektoré z nich možno priradiť. Nielen v profile hláv... Jedny majú spustený, polospustený alebo rovno nasadený zobák. Akoby to boli tri plemená, bez vzájomnej prepojenosti: celofarebný, sedlatý a bocianikovo kreslený.
Netreba nikomu pripomínať, že existujú v tejto rovine aj iné plemená. Spomeňme napríklad štetínskeho, hamburského, berlínskeho, elblinskeho, gumbinského, wroclavského alebo poľskeho bociánika / szeka/. Exteriérovo sú hodne podobné a len odborník - špecialista ich vie navzájom rozlíšiť. Napriek tomu, každé z týchto plemien má svoj štandard, s presnou a vymedzenou konfiguráciou hlavy a nasadenia zobáka.
Medzinárodne výstavy krátkozobých plemien v / IKC/ združujú tieto plemená a nemajú s tým žiadne problémy. Nevedno, ako by si poradili s plemenom, tak diferencovane rozdielnymi znakmi, ako nám tu predvádzajú klubový činovníci pri pražskom krátkozobom letúnovi..
Preto znova prikladáme perokresby najrozšírenejších krátkozobých plemien chovaných v ich kolíske, v Podunajsku a vzdialenejšom v Česku.
Milovníci týchto holúbkov musia dostať jasnú správu a mať predstavu, v čom sú ich hlavné rozdiely a typické znaky. Bez toho sa k ničomu nedopracujú, akurát ku všeobecnému sklamaniu.. -pk-.
Pane Krajči, běžte do zádele. Prečo volaký Čobol hodnotí práci českých chovatelů? Odtrhli jste se od Čechů, kteří vás léta okupovali. Jste velmi trapný pane. Zůstaňte tam kde jste a nekritizujte nikoho, komu nesaháte ani po kotníky.
1372006 napsal(a):
Písať o pražskom krátkozobom letúnovi je veľmi nebezpečná téma, obzvlášť ak sa v tzv. demokratickej spoločnosti vyslovia aj kritické slová. Reakcia je okamžitá a nevybočuje zo sloganu a urážok, úrovne slniečkárov a pražských kaviarníkov. Pretože len oni majú pravdu a sebe iný názor sa neakceptuje.
Pražský krátkozobý letún je pekný holúbok a je chovaný ako na Slovensku, tak aj v Česku. Má určité nedostatky na ktoré bolo upozornené, ktoré sa však pri dobrej spolupráci dajú rokmi vylepšiť. Viac menej sa tieto úprimné slová týkali chovateľov zo Slovenska.
Mali by sa vyvarovať všetkých chýb na ktoré tu bolo upozornené. Ostatne v názve plemena sa uvádza „ krátkozobý“ a práve táto pozícia je najviac sledovaná, ako je nasadený. Podobne je to u všetkých zrovnateľných plemien.
Neviem prečo tu niekto otočil tému a chrlí nadávky na bratislavského krátkozobého. To len tá nenávistná zotrvačnosť u niektorých, tak hlboko leží v žalúdku?.. Ten s týmto vláknom nemá nič spoločné.
Nemusíme tu vôbec písať a vy sa môžete uspokojovať, ako to u vás dobre funguje.. A to sme žili v spoločnom štáte 70 rokov!
Nie je to na zamyslenie, aké komentáre tu vyplodili niektorí tiež chovatelia? Zrovnateľné: „S krochaním – kvíkaním, ako podsvinčata pred porážkou“, že pán Eddi alias Anderle.. –pk-.
P.Krajci tak uz nam konecne ukazte ty vase bratislavske v porovnani s prazskymi ale ne na perokresbe ale na fotkach at uz konecne muzeme tehle nesmyslne debate udelat konec!pokud nic na porovnani nemate tak uz prosim nepiste nikoho to tady nezajima!je rozdil o necem psat a rozdil si to taky obhajit!
Přátelé,
děkuji všem, kteří jsou za zachování vlákna o pražských krátkozobých rejdičích zde na Ifauně. Ale nesmíme dovolit, aby se téma díky jednomu přispěvateli odklonilo od původního záměru, kterým bude vždy náš pražský krátkozobý rejdič. Prosím, pojďme udělat tlustou čáru za dosavadní výměnou názorů a začneme znovu.
Ještě naposledy ve vší slušnosti pro př. Krajčiho. Všichni skutečně víme, jak má PRK vypadat, jaké jsou plemenné znaky odlišující našeho rejdiče od nejbližších příbuzných plemen, zejména od vídeňského krátkozobého. Ale teorie je jedna věc a praxe druhá. Naprostá uniformita plemene je pouhé zbožné přání u všech, nejen krátkozobých plemen. To vám ostatně musí být naprosto jasné, vždyť buďte konečně soudný. Vám se za celou tu dobu nepodařilo dát dohromady ani dvě fotky vašich „bratislavských“, kteří by si byli opravdu podobní a dodstatečně odlišní od pražských a vídeňských.
Bohužel náš krátkozobý má tu nevýhodu, že má velkou podobnost s příbuznými plemeny a rozdíly jsou opravdu markantní u skutečně typických, starších představitelů plemene a těch není opravdu v žádném chovu nadbytek. Dosáhnout skutečně „vzorníkového ideálu“ je nesmírně obtížné právě díky velmi náročným plemenným znakům, kdy většina je tak trochu „proti přírodě“. Díky tomu bylo v každé době mnoho odchovů, které nespňovaly požadavky chovatelů pražáků a končily v trzích a pod. Právě tito vyřazení jedinci se tak mohli stát základem různých regionálních forem krátkozobého rejdiče, pokud se chovatelé spokojili s jistými úlevami na prošlechtěnost stěžejních znaků. Rovně nasazený zobák, menší zaoblenější hlava, užší a bledší obočnice – to je vždy daleko, daleko snáze dosažitelné, jako jasný projev atavismu. Tím chci říct, že v žádném případě nezpochybňuji historické skutečnosti o chovu rejdičů takového typu v Bratislavě, nebo v Ostravě. Ale zároveň zastávám názor, že by nám dnes měl stačit tento historický fakt a nezatěžovat tím dnešní chovy uznaných hodnotných plemen.
Takže se nikdo nemůže divit, že se občas mezi focenými zvířaty na tomto fóru objeví jedinec, který nesplňuje úplně požadavky vzorníku PRK. O tom to ani není, opravdové chovatele a šlechtitele zajímají i ti pracovní jedinci, kteří mohou při kompenzaci vhodným protějškem přinést výborný a typický odchov. A o tom to přeci je. Nemá smysl čekat na nějakou horší fotku slabšího jedince a okamžitě odsoudit chovatele a celý jeho chov, př. Krajči. Chovatelů, kteří v dnešní hektické době věnují obrovské úsilí chovu plemen vyžadujících krmiče, „lepší“ krmení, dvojnásobné prostory pro velké množství pomocných párů atd., skutečně ubývá i bez těchto škodlivých výstupů. To snad vidíte i na Slovensku. Obrovský úbytek chovů komárenských rejdičů, orientálních racků, turbitů a jiných nádherných plemen, která měla ještě relativně nedávno na Slovensku výborné chovatele a skutečné „srdcaře“.
Ještě jednou prosím všechny přispěvatele, pojďme udělat tlustou čáru a bavit se již jenom jako kamarádi s jediným společným cílem, a tím je náš krásný, standardní PRAŽSKÝ KRÁTKOZOBÝ REJDIČ. Přeji všem holubářům úspěšnou sezónu. Jirka Suda.
Chovná holubička původ J.Suda z mého pohledu úžasná 0,1 která zůstává v chovu.
0,1 2016 dcera holubice na předchozím příspěvku je delší v zadní partii kterou zdědila po otci který byl vyřazen z chovu ona bude ponechána do chovu.prednosti budou v hlavě a zobu.
Chovná 0,1. Přednosti šířka hlavy nese úžasné skrápění těla a šířku hrudi. Zasloužila by větší obočnici kterou ovšem přenáší.
0,1 2016 holubička 2016 delší v těle slabší v zobu je hodně pozdní bude ponechána mimo pár jako náhradnice ale nezařazená.
Ondro, super. Takhle to bude nejlepší, každý si hned dá k fotce komentář a nebude to muset dělat někdo jiný, ne?
Přidávám portrét jednoho hodně slušného černého sedlatého holuba, kterého odchoval Toša Stojanov z originál páru od Jindry Mrázka.
Jirko je to úplně nejlepší jen majitel a chovatel toho jedince ví opravdu co je v jedinci co od něj má čekat jaký měl rodiče z jakého důvodu si ho ponechává v chovu. Nehledě na to že fotky zkreslují a udělat dokonalou fotku je HROZNĚ těžké hlavně aby se líbila vsem.

Tohle je 1,0 takový můj poklad je to holub originál od p.Kuběnského kterého jsem náhodou získal. Mám po něm 10 odchovů za tři roky co ho mám vše co z něj vypadne ponechávám do chovu nebo jako náhradníky je to 1,0 r.2004 a stále plodný loni dvě holoubata zimuje v teple a není ani v hejnu jen v chovném boxu sólo s holubicí.
Holoubek první odchov předchozího holoubka přednost má v zobu a v přenášení kresby bohužel nese i bílé letky. Je trochu delší v zadní partii.
Pražske kratkozobe, chovane v Bratislave.
FeroBA napsal(a):
Pražske kratkozobe, chovane v Bratislave.
Pěkné zvířata a ty stříkaný potažmo tygři
FeroBA napsal(a):
Pražske kratkozobe, chovane v Bratislave.
Ferko pěkný počin další blázen co se pustil do tygříků to je dobrá zpráva, i když asi zase znám původ těchto holubů takže to krevně zas tak moc nepomůže, hlavně si drž od těla Krajčího ať se pak nedivíš co že
to vlastně že chováš
Nějaký černý tygříci starší chovný holoubek a jeho odchov z ř.2016.
Nedá mi, aby som nereagoval na nepravdive informacie o klube ktory existoval v minulosti v Bratislave. Informacie podavam z listu pana Jana Prochazku, ktory bol clenom a isty cas zastaval aj funkciu v klube. No po roku 1945 sa prestahoval aj s rodinov do Ceskeho Krumlova. Citujem list z 5.9.1975: Podla mojho pamiatku sa I Pozsonyi - Pressburger Tumler Tauben klub bol zalozeny 1904 roku. Kazda schuza bola zapsana do velkej knizky ze sodovkarny z Valonskej ulici. Na prveho predsedu sa nepamatam, ale p. Gull bol dlho predsedom. Aj ja som po Dudovi robil tajomnika, ponevac tam zapisal vseliake blbosti mily pan Poldi. Este sa pamatam ze prvy jednatel bol nejaky Wavrovic, bol to holic z Cukermandlu (stvrt pod hradom). Skoda len ze sa ta knizka stratila, tam bola cela kronika I. Pressburger Tummler Kurzentauben klubu. V mojich chlapeckych rokoch som videl najlepsie Kamzle vystavene od Pepika Klusza, viac prazskeho typu ale nie dnesneho typu koraby, indiani. Zo sedlatyma vtedy nemohli konkurovat chovatele z Budapesti ani z Viedni. Ten Pepik Klusz bol povodom "Prazak", krejci a tahal do Prespurku prazske sedlate, boli okate, male, kratkozobe a figurantne, ale sedlate previsovali poctom jak farebne i Bp. diszgolyas (Budapestianske capiky), tolko citat.
Podla mna a inych informacnych zdrojov za I. Ceskoslovenskej republiky bola tomuto klubu v istom obdobi pozastavena cinnost a bola obnovena znovu v roku 1939, iny klub v Bratislave nebol. Chovu zdar.
Zdravím na Slovensko. Díky za příspěvek o historii krátkozobých holubů v Bratislavě. Od J. Procházky jsem kdysi měl velmi kvalitní pár sedlatých pražáků. Získal jsem ho nejméně z "třetí ruky". Holub byl desetiletý a holubice asi o rok mladší, nebo obráceně. Na tomto páru jsem založil celou linii černých sedlatých PRK v mém původním chovu. Bohužel v roce 2002 mi chov kompletně zlikvidovala kuna. Na starých naskenovaných fotografiích je tento originál pár od J. Procházky z Českého Krumlova, na další fotografii odchov od tohoto páru. S pozdravem Jirka Suda.
Zdravím přátelé, od př. Procházky z Č.Krumlova ul. U sv. Ducha jsem měl několik krásných
chovných párů kamzlů. Myšových, černých a žlutých. Vynikaly obočnicí, kostka-
tou hlavou a štítky na křídlech. Po létech jsem začal s tygříky od př. Pastuchy
z Horní Suché. Rád vzpomínám na tyto krásné holoubky. Jsou to holoubci mého
mládí. Rád navštěvuji toto vlákno stejně naladěných chovatelů. PZ.
Nějaký letošní a starší PRK.
Přidávám dvě fotky PRK sedlatých z evropské výstavy ve francouzských Metách, chovatelé MVDr. Ráček (černý) a Jirka Suda (šedohnědý).
Fotky z časopisu chovatel-rádce 1998, chov p.Kuběnský.
Docela poučný je článek v posledním čísle chovatele o PRK, je neuvěřitelné jaký je na toto plemeno náhled v rozmezí cca 20 let od těchto fotografií kde i laik si může všimnout že ti nejvíc hlavatí holubi jsou delšího rámce a to nejsou holubi v hlavách nic moc hlavně na tu dobu kdy ještě jakž takž byli.Stačí si prohlédnout pár snímků z chovu pana Oldřicha Svobody jak vypadali jeho kamzlíci a další historické fotky těchto holubů.Kde jsou třeba dnes pověstné štítky dříve důležitý plemenný znak?Proč mají kvalitní PRK starších ročníků podbradky, silné zobáky a výrazné obočnice, z přilití krve Vídeňských určitě ne, tyto znaky nemají jen u sedlatých modří kteří jsou v ČR z 90% dnešní populace vytažení z Vídeňských z původního chovu pana Procházky z Českého Krumlova který se jejich původem ani nijak netajil.Jediná původní linie modrých sedlatých byla ještě z chovu Mirka Kalouse i když později tam byli i holubi od Procházky, troufám si tvrdit že poslední zbytky modrých sedlatých Pražské linie ještě byli trochu zastoupeny v chovu pana Drahoše který získal poslední zbytky Kalousova chovu tenkrát prodaného do Prahy a okolí.Jindra Mrázek poslední dobou dominoval s jakými holuby?Bylo uplně jedno jestli měl holub o 5 cm víc či neměl dokonalou kresbu ale měli od ostatních holubů na výstavě hlavy jak krabice od bot.
eddie napsal(a):
Docela poučný je článek v posledním čísle chovatele o PRK, je neuvěřitelné jaký je na toto plemeno náhled v rozmezí cca 20 let od těchto fotografií kde i laik si může všimnout že ti nejvíc hlavatí holubi jsou delšího rámce a to nejsou holubi v hlavách nic moc hlavně na tu dobu kdy ještě jakž takž byli.Stačí si prohlédnout pár snímků z chovu pana Oldřicha Svobody jak vypadali jeho kamzlíci a další historické fotky těchto holubů.Kde jsou třeba dnes pověstné štítky dříve důležitý plemenný znak?Proč mají kvalitní PRK starších ročníků podbradky, silné zobáky a výrazné obočnice, z přilití krve Vídeňských určitě ne, tyto znaky nemají jen u sedlatých modří kteří jsou v ČR z 90% dnešní populace vytažení z Vídeňských z původního chovu pana Procházky z Českého Krumlova který se jejich původem ani nijak netajil.Jediná původní linie modrých sedlatých byla ještě z chovu Mirka Kalouse i když později tam byli i holubi od Procházky, troufám si tvrdit že poslední zbytky modrých sedlatých Pražské linie ještě byli trochu zastoupeny v chovu pana Drahoše který získal poslední zbytky Kalousova chovu tenkrát prodaného do Prahy a okolí.Jindra Mrázek poslední dobou dominoval s jakými holuby?Bylo uplně jedno jestli měl holub o 5 cm víc či neměl dokonalou kresbu ale měli od ostatních holubů na výstavě hlavy jak krabice od bot.
Ahoj Edo,
stále nějak nechápu, co jsi nám chtěl sdělit. Zkus mi trošku zasvětit. V posledním Chovateli žádný článek o PRK není. Jirka.
V článku rejdiči v Métách si přečti jak má PRK vypadat.Chtěl jsem se stavit mrknout na ty sedlaté původem od Mrázka minulý týden, ale náš umělecký malíř krmil tuleně
tak to nevyšlo.Chlapi měřte si radši přirození třeba u Rákosníka v Libčicích a na PRK se raději zaměřte na jiné znaky které se pomalu vytrácejí, třeba v Lysé to byla hrůza hlavně ti zeleňáci středozobí s kulatýma hlavama a když už je tam celkem pěknej holub plnobarevnej tak se ČC dá radši uplně hroznýmu černýmu i když tam měl Bubník pěknýho žluťáka a Vacek červeňáka kteří byli uplně někde jinde.I ten modrej pruhovej Jardy Turka byl jinde jak ti černohrotí bělouši kteří byli sice krátcí ale hlavičky jak špendlíky, tak nevím co je lepší, delší hlavatej holub nebo krátkej Vídeňák s drobnou hlavičkou.Jsem laik tak bych rád kdyby to někdo fundovaný vysvětlil asi směřuji chov špatným směrem, když trend je někde jinde.
Zdravím příznivce PRK,

k otázce, jak má plemeno vypadat, se vyjádřili nejfundovaněji činovníci klubu v obsáhlém pojednání o PRK v časopise Svět holubů. Tento příspěvek byl nejkvalitnějším publikačním příspěvkem o PRK v posledních desetiletích. Nyní klub zase připomínkuje vzorníkovou kresbu, což je výborným projevem klubové aktivity a snahy s naším plemenem něco dobrého udělat.
Článek o našich holubech v Metách přinesl spíše pobídnutí, že délka holubů se měří jinak, než ho v minulosti popisovaly všechny standardy PRK. I současný standard z roku 2011 uvádí, že toto plemeno měří od hrudi po konec ocasu 22 cm. Měřit nějaké zvíře od půlky těla dozadu je naprosto zavádějící, a proto jsem avizoval, že u holubů se VŽDY měří délka od špičky zobáku po konec ocasu. Protože v každém vzorníku PRK byla nějaká míra uvedena (dříve 20-24 cm, nyní 22), je vhodnější stanovit rozpětí délky celkové a toto zakomponovat do novelizace vzorníku. Všechny naše vzorníky uvádí, že PRK je malý rejdič. To, že máme i velké linie, je samozřejmě velmi dobře, neboť někde tu velikost hlavy musíte získat. Osobně fandím spíše holubům menším, s velkými kostkovitými hlavami a širokým zobákem, ale určitě budu využívat i služeb holubů větších, kteří vynikají jiným způsobem.
Cílem chovu každého plemene by měla být jednotnost typu napříč barevnými rázy. To ale neznamená, že na holubnících nebudeme mít extrémní jedince. Chov rejdičů je hlavně o "hlavě", takže si dovedu představit, že hlavatí (a delší) holubi budou vyhrávat výstavy i v budoucnu. Přesto fandím současnému vedení klubu, že chce docílit holubů uniformnějších a v perfektní kondici nejen v chovu, ale i na výstavách.
S.
eddie napsal(a):
V článku rejdiči v Métách si přečti jak má PRK vypadat.Chtěl jsem se stavit mrknout na ty sedlaté původem od Mrázka minulý týden, ale náš umělecký malíř krmil tuleně
tak to nevyšlo.Chlapi měřte si radši přirození třeba u Rákosníka v Libčicích a na PRK se raději zaměřte na jiné znaky které se pomalu vytrácejí, třeba v Lysé to byla hrůza hlavně ti zeleňáci středozobí s kulatýma hlavama a když už je tam celkem pěknej holub plnobarevnej tak se ČC dá radši uplně hroznýmu černýmu i když tam měl Bubník pěknýho žluťáka a Vacek červeňáka kteří byli uplně někde jinde.I ten modrej pruhovej Jardy Turka byl jinde jak ti černohrotí bělouši kteří byli sice krátcí ale hlavičky jak špendlíky, tak nevím co je lepší, delší hlavatej holub nebo krátkej Vídeňák s drobnou hlavičkou.Jsem laik tak bych rád kdyby to někdo fundovaný vysvětlil asi směřuji chov špatným směrem, když trend je někde jinde.
Edo, Edo,
vypadá to, že jsi zase „U pavouka“ víc mluvil, než poslouchal. Nechápu, odkud se bere tvůj komentář o měření čehosi v Libčicích. Debaty o měření PRK v žádném případě nevzešly z našeho klubu, ale od Saši Veselého. V klubu jsme nikdy neřešili nějaký centimetr navíc, pokud je holub kompaktní a proporcionálně vyvážený. I celkově robustnější holub s delšími zadními partiemi za předpokladu dostatečně prsaté postavy nemusí nutně působit nestandardně (dlouhá a šavlovitá křídla tahaná po zemi jsou samozřejmě něco jiného). Navíc si myslím, že měření má smysl např. u římanů, nebo koburských skřivanů, kteří mají minimální rozpětí křídel jasně definováno. U PRK je určitě důležitější celkový dojem, proto je formulace o délce těla ve vzorníku dostačující.
Dále píšeš o trendu šlechtění. Ten je přes sto let stejný – co největší (nejvyšší a nejširší) hlava s krátkým, tupým, silným a klopeným zobákem a výraznými obočnicemi na co nejmenším, nejkratším a nejprsatějším holubovi. K tomu není potřeba něco dodávat a už vůbec ne na tom něco měnit. Jakým směrem ubíráš svůj chov, to skutečně nevím, tebou odchovaného pražského krátkozobého rejdiče jsem ještě nikdy na vlastní oči neviděl. Pokud ti směr šlechtění není jako laikovi (jak sám píšeš) jasný, dej se na PH, tam je jediným kritériem co nejrychlejší návrat na mateřský holubník...
K té tvé kritice expozice PRK v Lysé (předpokládám, že máš na mysli loňskou celostátní) nemohu nic dodat, nebyl jsem tam a na řeči „jedna paní povídala“ opravdu nedám. Na rozdíl od tebe mám na věci vlastní názor a nepotřebuji někoho papouškovat, nebo někomu poklonkovat. Pokud můžeš své tvrzení o špatném výběru cen a vůbec o špatném posouzení na této výstavě dokumentovat např. fotkami, udělej to. Pokud ne, nemá cenu se o tom zpětně bavit, po bitvě je každej generál. Za posouzení je plně odpovědný delegovaný svazový posuzovatel.
Prohlédnout si fotky holubů z chovu Oldřicha Svobody bych také někdy chtěl. Vím pouze o jedné jediné fotce černého sedlatého holuba ve vzpomínce na O. Svobodu mladšího v článku ing. Benedikta v časopisu Chovatel. Ale pokud jich máš víc, rád bych je viděl. Mám v archivu naskenované velké množství fotografií PRK ze všech našich chovatelských periodik. Jsou tam fotky ze Zvířeny, Rádce z Předmostí, Chovatele atd. Kdysi jsem tomu věnoval docela dost času, to plemeno mi opravdu zajímalo a stále zajímá. V minulosti bylo holubů tohoto plemene nesrovnatelně více, ale v kvalitě opravdu různé. Roztříštěnost typu napříč barevnými a kresebnými rázy byla dle dobových fotek ještě daleko výraznější, než v dnešní době. Z tohoto hlediska zastávám názor, že se současní chovatelé pražských krátkozobých nemají vůbec za co stydět. Takže bych uvítal, kdybys místo bezduchého kritizování všeho pražského a klubového přiložil také ruku k dílu a pomohl zachovat toto plemeno příštím generacím (pokud nějaké budou).
Asi nemá cenu unavovat návštěvníky Ifauny, kteří se chtějí příjemně bavit, nějakými „moudrostmi“. Takže pokud budeš mít nějaký konkrétní dotaz, nebo mi případně budeš chtít podat vysvětlení tvých „krkolomných“ komentářů k pražskému krátkozobému rejdiči v tomto vláknu, kontaktuj mi mailem. Jirka.
5555 napsal(a):
Přidávám dvě fotky PRK sedlatých z evropské výstavy ve francouzských Metách, chovatelé MVDr. Ráček (černý) a Jirka Suda (šedohnědý).
Ahoj Sašo,
jenom ti opravím malou nepřesnost. Ta myšová (šedohnědá) holubice z tvé fotky z EV není z mého chovu, já kroužkuji na pravou nohu. Tato holubice je ze "soutěžní" kolekce černých sedlatých MVDr. Ráčka
incas napsal(a):
Edo, Edo,
vypadá to, že jsi zase „U pavouka“ víc mluvil, než poslouchal. Nechápu, odkud se bere tvůj komentář o měření čehosi v Libčicích. Debaty o měření PRK v žádném případě nevzešly z našeho klubu, ale od Saši Veselého. V klubu jsme nikdy neřešili nějaký centimetr navíc, pokud je holub kompaktní a proporcionálně vyvážený. I celkově robustnější holub s delšími zadními partiemi za předpokladu dostatečně prsaté postavy nemusí nutně působit nestandardně (dlouhá a šavlovitá křídla tahaná po zemi jsou samozřejmě něco jiného). Navíc si myslím, že měření má smysl např. u římanů, nebo koburských skřivanů, kteří mají minimální rozpětí křídel jasně definováno. U PRK je určitě důležitější celkový dojem, proto je formulace o délce těla ve vzorníku dostačující.
Dále píšeš o trendu šlechtění. Ten je přes sto let stejný – co největší (nejvyšší a nejširší) hlava s krátkým, tupým, silným a klopeným zobákem a výraznými obočnicemi na co nejmenším, nejkratším a nejprsatějším holubovi. K tomu není potřeba něco dodávat a už vůbec ne na tom něco měnit. Jakým směrem ubíráš svůj chov, to skutečně nevím, tebou odchovaného pražského krátkozobého rejdiče jsem ještě nikdy na vlastní oči neviděl. Pokud ti směr šlechtění není jako laikovi (jak sám píšeš) jasný, dej se na PH, tam je jediným kritériem co nejrychlejší návrat na mateřský holubník...
K té tvé kritice expozice PRK v Lysé (předpokládám, že máš na mysli loňskou celostátní) nemohu nic dodat, nebyl jsem tam a na řeči „jedna paní povídala“ opravdu nedám. Na rozdíl od tebe mám na věci vlastní názor a nepotřebuji někoho papouškovat, nebo někomu poklonkovat. Pokud můžeš své tvrzení o špatném výběru cen a vůbec o špatném posouzení na této výstavě dokumentovat např. fotkami, udělej to. Pokud ne, nemá cenu se o tom zpětně bavit, po bitvě je každej generál. Za posouzení je plně odpovědný delegovaný svazový posuzovatel.
Prohlédnout si fotky holubů z chovu Oldřicha Svobody bych také někdy chtěl. Vím pouze o jedné jediné fotce černého sedlatého holuba ve vzpomínce na O. Svobodu mladšího v článku ing. Benedikta v časopisu Chovatel. Ale pokud jich máš víc, rád bych je viděl. Mám v archivu naskenované velké množství fotografií PRK ze všech našich chovatelských periodik. Jsou tam fotky ze Zvířeny, Rádce z Předmostí, Chovatele atd. Kdysi jsem tomu věnoval docela dost času, to plemeno mi opravdu zajímalo a stále zajímá. V minulosti bylo holubů tohoto plemene nesrovnatelně více, ale v kvalitě opravdu různé. Roztříštěnost typu napříč barevnými a kresebnými rázy byla dle dobových fotek ještě daleko výraznější, než v dnešní době. Z tohoto hlediska zastávám názor, že se současní chovatelé pražských krátkozobých nemají vůbec za co stydět. Takže bych uvítal, kdybys místo bezduchého kritizování všeho pražského a klubového přiložil také ruku k dílu a pomohl zachovat toto plemeno příštím generacím (pokud nějaké budou).
Asi nemá cenu unavovat návštěvníky Ifauny, kteří se chtějí příjemně bavit, nějakými „moudrostmi“. Takže pokud budeš mít nějaký konkrétní dotaz, nebo mi případně budeš chtít podat vysvětlení tvých „krkolomných“ komentářů k pražskému krátkozobému rejdiči v tomto vláknu, kontaktuj mi mailem. Jirka.
Pěkně napsané.
eddie napsal(a):
Ondro ty si tam narval do těch tygříků ty vídeňáky zrcadlový?Tygřík by měl mít červenou obočnici, vidím že si tam dal do toho i bělouše černohrotý to je lepší cesta jen ty obočnice budeš muset pak otočit zpátky, je to těžší než udělat kresbu.Ale dyť je to jedno když vystavíš holuby s bílýma štítama a budou vypadat jak ti zrcadláci, budou středozobí tak máš vyhráno a holubi typický s největšíma hlavama a super zobákama ti vyhodí kvůli kresbě, však víme svý
.Tady ten jeden z hnízda už vypadal do dalšího šlechtění nadějně.
No možná to holoubě vypadá nadějně, ale fotka je buď hodně letitá nebo kroužkujete holoubata kroužky 8 let starýma?
Je zajímavé, kolik našich vzorníků a knih začíná pojednáním o pražském rejdiči krátkozobém. Toto plemeno je zkrátka fascinující, byť se nechová v takových počtech jako staváci či pštrosi, což je při jeho krátkozobosti logické. Ve sborníku vzorníků z roku 1974 je např. uvedeno, že postava PRK je: drobná, velmi jemná a středně krátká, jako vady malé je uvedeno: poněkud větší, jako vady velké: příliš velká, hrubá.

Co se týče "měření" PRK, o kterém jsem psal, nemusíme v tom hledat něco "velkého". Někdo z chovatelů měří šuplerou šířku hlavy, jiný si zkontroluje u svých holubů délku. Je to projev zájmu o detaily, které někoho třeba nezajímají, neboť mohou být vodítkem jeho šlechtitelské práce...

Většina vzorníků národních plemen uvádí nějaké míry či hmotnost. Ve vzornících bývá uvedena délka zobáku, délka těla, hmotnost, šířka a délka lysky, počet bílých letek, a podobně. Jedná se o část vzorníku, která patří k objektivním informacím, zatímco výklad ostatních znaků může být více či méně subjektivní. Míry uvedené ve vzornících jsou ZÁVAZNÉ. Týká se to třeba i délky u malých plemen. Třeba brněnský voláč měl až do doby nedávné stanovenou maximální délku 37 cm. Nemohlo tak dojít k preferenci holubů delších, někteří chovatelé měli doma narýsováno 37 cm a názorně byli schopni ukázat, že jejich holubi nejsou přerostlí, ale vše řádně splňují. Přednášku o měření jsme absolvovali například vloni v létě u hanáckých voláčů, kde se ukázalo, že ti nejlepší holubi mají 47 cm, což vzorníku odpovídá, zatímco někteří zdánlivě hezcí holoubci s délkou 43 cm byli nestandardní a příliš jemní. Míry se při posuzování řeší poměrně málo, ale při debatách o standardech v klubech a při vlastním vedení chovu bychom na ně neměli zcela zapomínat. Jsou totiž normou závaznou, kterou naši předkové do vzorníků nedali náhodou... S.
...Jsou totiž normou závaznou, kterou naši předkové do vzorníků nedali náhodou... S. Napsal 5555. A já bych se přimlouval, aby právě i vlastnosti holubů byly "normou závaznou", které byly a někdy i jsou do dnes uvedeny ve vzorníku. Předkové dávali jména svým holubům a nejen jim, mnohdy podle jejich vlastností, rejdič, stavák, bublák, voláč...A dnes se mnohde tyto zásadní vlastnosti vytrácejí, či již úplně zanikly?
5555 napsal(a):
Je zajímavé, kolik našich vzorníků a knih začíná pojednáním o pražském rejdiči krátkozobém. Toto plemeno je zkrátka fascinující, byť se nechová v takových počtech jako staváci či pštrosi, což je při jeho krátkozobosti logické. Ve sborníku vzorníků z roku 1974 je např. uvedeno, že postava PRK je: drobná, velmi jemná a středně krátká, jako vady malé je uvedeno: poněkud větší, jako vady velké: příliš velká, hrubá.

Co se týče "měření" PRK, o kterém jsem psal, nemusíme v tom hledat něco "velkého". Někdo z chovatelů měří šuplerou šířku hlavy, jiný si zkontroluje u svých holubů délku. Je to projev zájmu o detaily, které někoho třeba nezajímají, neboť mohou být vodítkem jeho šlechtitelské práce...

Většina vzorníků národních plemen uvádí nějaké míry či hmotnost. Ve vzornících bývá uvedena délka zobáku, délka těla, hmotnost, šířka a délka lysky, počet bílých letek, a podobně. Jedná se o část vzorníku, která patří k objektivním informacím, zatímco výklad ostatních znaků může být více či méně subjektivní. Míry uvedené ve vzornících jsou ZÁVAZNÉ. Týká se to třeba i délky u malých plemen. Třeba brněnský voláč měl až do doby nedávné stanovenou maximální délku 37 cm. Nemohlo tak dojít k preferenci holubů delších, někteří chovatelé měli doma narýsováno 37 cm a názorně byli schopni ukázat, že jejich holubi nejsou přerostlí, ale vše řádně splňují. Přednášku o měření jsme absolvovali například vloni v létě u hanáckých voláčů, kde se ukázalo, že ti nejlepší holubi mají 47 cm, což vzorníku odpovídá, zatímco někteří zdánlivě hezcí holoubci s délkou 43 cm byli nestandardní a příliš jemní. Míry se při posuzování řeší poměrně málo, ale při debatách o standardech v klubech a při vlastním vedení chovu bychom na ně neměli zcela zapomínat. Jsou totiž normou závaznou, kterou naši předkové do vzorníků nedali náhodou... S.
Ahoj,
samozřejme neříkám, že je dobré toto plemeno nějak zvětšovat. Vždy bude ideál „velká hlava na malém holubovi“.
Ale nesouhlasím s tebou s měřením od špičky zobáku. Od hrudi po konec ocasu je přeci délka holuba (nejkrajnější body obrysu těla). Vše ostatní je již jenom o délce krku. V neposlední řadě od špičky zobáku po konec ocasu naměříš hodnoty podle toho, jak moc natáhneš krk. Samozřejmě jsem to nejen já zkoušel, a rozdíly při silně nataženém krku (a téměř týraném zvířeti), nebo lehce dopředu napřímeném krku, jsou značné. Navíc bez pomocníka je to v ruce celkem komplikovaně proveditelné (bez nějaké stupnice někde na stole). Myslím si, že toto měření je spíše ornitologické, např. u čápů, jeřábů nebo hus, kde právě délka krku hraje roli.
Naproti tomu od hrudi po konec ocasu je míra konstantní, snadno změřitelná a holubů často používaná. Některým chovatelům rejdičů stačí ke zjištění délky holuba třeba i rozpětí prstů na ruce, pokud tento údaj mají změřený. Ale je to pochopitelně můj názor a nikomu ho nevnucuji, já budu ale určitě dále považovat za ukazatel délky holuba míru od hrudi po konec ocasu.
Mějte se všichni fajn a přeji úspěšnou sezónu. A "ptačí chřipka" snad už dá taky pokoj, ať se můžeme bavit u holubů, a ne u klávesnic. Jirka.
Ahoj, sezona se opravdu úspěšně rozbíhá, včetně pražských krátkozobých, taky ostatním přeji zdravé a bohaté odchovy.

U měření celkové délky holuba natáhneme krk, není elastický, takže míra je přesná. Holub je při měření naprosto v pohodě a zvládnou to i svalnatější jedinci celkem bez újmy na welfare našich miláčků.


Na holubníku jsem naměřil tyto míry u holubic a holubů sedlatých PKR (vždy první je od prsou po ocas, druhá je celková délka od zobáku po ocas)
0.1 žlutá 2016...23.5/31.5
0.1 dun 2016...24/32
0.1 stříbrná 2016...23/30.5
0.1 stříbř. kapr.2015...23.5/31.5
1.0 červený 2016...24.5/33
1.0 modrý 2016...23/31
1.0 modrý 2013...24/31.5
1.0 černý 2016...24/31.5
1.0 černý 2011...25/33
1.0 černý 2009...25.5/33.5

Holubice 24/32 cm je jednoznačně přerostlá, stejně jako samci 24.5/33,25/33 a 25.5/33.5. Dal jsem je na partnery, kteří by jejich odchovy mohli nasměrovat lepším směrem.

Pro zajímavost upřesňuji, že současný standard uvádí délku 22 cm! Takže chovám asi samé dlouhány
.

Jestli si udělá někdo z tohoto měření nějaký závěr nevím, ale v každém případě dlouhého a velkého pražáka poznáte na první pohled i bez měření
.
5555 napsal(a):
Ahoj, sezona se opravdu úspěšně rozbíhá, včetně pražských krátkozobých, taky ostatním přeji zdravé a bohaté odchovy.

U měření celkové délky holuba natáhneme krk, není elastický, takže míra je přesná. Holub je při měření naprosto v pohodě a zvládnou to i svalnatější jedinci celkem bez újmy na welfare našich miláčků.


Na holubníku jsem naměřil tyto míry u holubic a holubů sedlatých PKR (vždy první je od prsou po ocas, druhá je celková délka od zobáku po ocas)
0.1 žlutá 2016...23.5/31.5
0.1 dun 2016...24/32
0.1 stříbrná 2016...23/30.5
0.1 stříbř. kapr.2015...23.5/31.5
1.0 červený 2016...24.5/33
1.0 modrý 2016...23/31
1.0 modrý 2013...24/31.5
1.0 černý 2016...24/31.5
1.0 černý 2011...25/33
1.0 černý 2009...25.5/33.5

Holubice 24/32 cm je jednoznačně přerostlá, stejně jako samci 24.5/33,25/33 a 25.5/33.5. Dal jsem je na partnery, kteří by jejich odchovy mohli nasměrovat lepším směrem.

Pro zajímavost upřesňuji, že současný standard uvádí délku 22 cm! Takže chovám asi samé dlouhány
.

Jestli si udělá někdo z tohoto měření nějaký závěr nevím, ale v každém případě dlouhého a velkého pražáka poznáte na první pohled i bez měření
.
Ahoj,
zajímavá studie. Nejmenší rozdíl měření mezi hrudí – koncem ocasu a zobákem – koncem ocasu máš 7,5 cm a největší rozdíl 8 cm (pouze u 1,0 červeného 2016 je to 8,5 cm). To je docela malicherné rozmezí, ne? Z toho pro mne vyplývá, že měření od hrudi po konec ocasu ukazuje na naproto stejné hodnoty. Ale to je každého věc.
Holubice 24/32 je jednoznačně přerostlá a všechny ostatní o celých 5 mm kratší tímto dojmem nepůsobí? To máš tedy zvláštní smysl pro detail, ha ha! (legrace)
Tvoje citace „V každém případě dlouhého a velkého pražáka poznáte na první pohled i bez měření" mluví za vše a možná by touto větou bylo lepší tuto debatu ukončit, vidíš, jak se toho někteří negativně chytají. Jirka.
Existují plemena, kde se měří délka od hrudi po konec ocasu, z těch nejznámějších mne napadá king nebo gigant. Když jsem si pořídil PKR všichni holubi měli od hrudi po konec ocasu "standardní" délku (dle starších vzorníků) do 24 cm, a přesto někteří působilli jak malí "římani". Poté, co jsem zavedl celkové měření, jsem si ujasnil, že ti s celkovou délkou 32 a výše jsou z mého pohledu přerostlí. Je to ovšem jen můj názor na věc. Celkový dojem z holuba ale nedělá jen délka, nýbrž i hloubka a šířka postavy a krku, šířka postoje. Některá plemena jsou při měření od hrudi po konec ocasu jen o pár centimetrů delší než pražáci a váží kolem jednoho kilogramu, takže není to jen o délce, ale také o stavbě a osvalení těla. A hodně o postoji. Malí pražáci mají postoj jak "baletky", větší linie mají pevný postoj, chybí jim ta okázalá elegance. Ale jak uvidí holubici...dovedou se nějak přemoct
.
Jen tak něco z provozu.
PRK nasedají 7 holoubat už tu píská. Uvidíme až bude vidět jaký budou.
Pozdrav z Bratislavi, posielam fotky prveho tohtorocneho odchovu.
A foto chovneho samca, stara klasika.
Moc pekny holub
Pro pana Fera krásnej pražák z Brna
Ano, holub je zchovu pana Chrastila z Brna, ktory mi ho prenechal za co som mu povdacny. Boli s nim trochu trampoty ale zadarilo sa. Koncom leta minuleho roku som odchoval od neho slusnu zltu holubicku. Tento rok som mu dal modru od pana Jirka Sudu z Rokycan. Az budu mlade poslem foto. Zdravim vsetkych chovatelov "idealistov" PRK. Zelam vela zdravia, pohodu a pekne odchovy. F. Klubnik z Bratislavy.
Motto dna : Kto seje vietor, nebude mat co zat.
Červený na hnízdě.
PRK pod káníkama.
Černý tygříci.
Další černý tygříci.
Od dubna klid a mír, tak kluci, kde jsou odchovy PKR? Je to opravdu super plemeno, vděčné, plodné, temperamentní... co snesená vejce, tak dvě oplozená... odchov občas trochu boj, ale kdo má nějaké zkušenosti s krátkozobými, dává to OK. Těším se na vaše příspěvky a sám přidávám pár písklátek...mám odchovy sedlaté v barvách černá, červená, žlutá, stříbrná, modrá, modrý bělouš, dun a stříbřitá kapratá. A.Veselý.
5555 napsal(a):
Od dubna klid a mír, tak kluci, kde jsou odchovy PKR? Je to opravdu super plemeno, vděčné, plodné, temperamentní... co snesená vejce, tak dvě oplozená... odchov občas trochu boj, ale kdo má nějaké zkušenosti s krátkozobými, dává to OK. Těším se na vaše příspěvky a sám přidávám pár písklátek...mám odchovy sedlaté v barvách černá, červená, žlutá, stříbrná, modrá, modrý bělouš, dun a stříbřitá kapratá. A.Veselý.
Parádní.

Přidat reakci

! Doporučujeme se před přidáním prvního příspěvku zaregistrovat nebo se přihlásit na již vytvořený profil.

Text tučně Kurzíva Potržený text


Souhlasím s pravidly diskuze.
Zrušit sledování diskuze « Zpět na výpis diskuzních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Sépiové kosti 1kg od 99 Kč  !!!
Sépiové kosti 1kg od 129 Kč, posíláme ČR i SR, sépiové ZLOMKY již od 99Kč/kg !!! www.abcpet.cz
OBCHOD-RYBARENI.CZ
Rybářské potřeby, prodejna a e-shop se spoustou akčních nabídek pro rybáře. Slevový program, doprava zdarma.