Neregistrovaný uživatel

potreboval bi som nejake informacie ohladom chovu a najcastejsich chorob tohto druhu
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
potreboval bi som nejake informacie ohladom chovu a najcastejsich chorob tohto druhu
Nevím jak pokročilý jste holubář, přesto se pokusím některé problémy vyjasnit.
Kingové patří k těžkým masným plemenům holubů s živou hmotností kolem 1000 g. Vyžadují hodně prostoru jak v holubníku tak případně ve voliéře, aby se chovné páry navzájem co nejméně rušily. V holubníku o podlahové ploše 2x3 m mohou být s úspěchem chovány maximálně 3 páry. A i tak dochází ke rvačkám a ušlapání mládat nebo rozbití vajec. To mu se dá snáze předejít pořádným usazaním každého páru v přiděleném budníku. Ideální je však oddělený chov v samostatných kójích, kde každý pár má svůj klid na hnízdění. Rozměry budníku musí odpovídat velikosti holubů (minimálně 50x40x40-vzato dxhxv). Budník je rozdělen čístečnounebo úplnou přepážkou na dvě části, ve kterých je po jedné hnízdní misce. Je to kvůli tomu, že holubi snášejí další snůšku ještě v době, kdy v druhém hnízdě sedí dorůstající holoubata, která by jinak rodiče rušila v sezení.
Holoubata, která si chceme nechat pro další plemenitbu, je dobré odstavovat ve stáří 4,5 až 5ti týdnů do zvláštní společné voliéry pro výletky. Tam se osamostatní a naučí se od starších zobat a pít. Věnujeme jim zvýšenou pozornost. Holoubata nevyhovující standardu nebo prostě ta, která nechceme nechat vyletět, brakujeme také v tomto stáří.
Krmení tito holubi potřebují celodeně ad libitum. Vedle běžných obilovin je nutné zařadit do krmné dávky také kukuřici a hrách nebo vikev. Při pelichání přdáváme do krmiva olejniny jako např řepku nebo slunečnici kvůli vysokému lesku peří. Jako těžké plemeno mají vyšší nároky na obsah prvků Ca a P, které jsou důležité pro správnou tvorbu kostní hmoty a správný vývoj kostry. Vhodné je tedy doplňovat krmivo minerálními a vitamínovími přípravky pro holuby(např. kolumbin,plastin aj.).
Kingové netrpí zvláštními nemocemi jako jiná plemena. Pozor je třeba si dát na salmonelózu, pramixovirozu, pseudomor případně kokcidiozu a trichomoniázu. Proti těmto chorobám se bojuje preventivně očkováním a vakcinací. Na konkrétní vakcíny a očkovací přípravky se informujte v lékárnách ,ale nejdříve u svého veterinárního lékaře. Pro dezinfekci pitné vody se osvědčil CHOLESOL-modré tablety a ještě lepší jsou česnekové tablety, vyráběné speciálně za tímto účelem. Já jsem používal do napaječky rozmačkaný česnek. Pro dezinfekci vody v koupadle se dává cca 5 zrn HYPERMANGANU až se vody zbarví do slaběrůžova.
Kingové se velice rádi koupou, proto je dobré alespoň jednou týdně jim toto dopřát. I v zimě, ale počkáme na slunečný den, aby holubi do večera oschli. Jako nádoba postačí vyřazený hlubší pekáč na buchty nebo lavor, ve kterém voda bude holubům dosahovat cca po spodek těla.
Na podrobnější informace se zeptejte přímo nějakého holubáře ve vašem okolí. Nebo zkuste chovatelské časopisy či knihy např.: "Chov holubů", Jindřich Voráček; "1000 rad drobnochovatelům", Havlín a kol.; "Domácí chov zvířat", Havlín a kol.; čtvrtletník Informační zpravodaj chovu holubů IZ-tam jsou už speciální informace z činností jednotlivých klubů a výstav.
Chovu zdar Juraj Kafka