anurra.rhonean23

Moje příspěvky

7.2.2018 15:25

Zkuste se podívat zde:
http://calopsitta.wbs.cz/

jsou to mé stránky o korelách.

23.12.2017 17:41

Dobrý večer,
To záleží na Váš, jakou konkrétní mutaci chcete odchovat, ale pokud se k sobě mají a Vy s korelami nemáte nějaký konkrétní plán - tedy nechcete šlechtit konkrétní barvu nebo vzhled, tak je nechte spárovat přirozeně dle jejich uvážení, určitě Vám budou za to vděčné, korely jsou totiž při výběru partnera velmi vybíravé.

Z kombinace 1.0 bělohlavý a 0.1 lutino může být výsledek různý, záleží na jaké další barvy štěpí sameček (popř. samička, ale u té těch možností je podstatně méně). Chtělo by to zadat trošku přesněji, zda-li je sameček šedý bělohlavý nebo skořicový bělohlavý a pokud víte, po jakých je rodičích, tak i jejich zbarvení. To samé u samičky, zda-li je to jen lutino nebo nebo perlová lutino či lutino straka a po jakých je rodičích. Pak se dá s velkou přesností zjistit, jaká mláďata budou.

Takhle Vám bohužel mohu říct jen to, že za jistých okolností mohou být mláďata jak bělohlavá, tak lutino, tak dokonce i albino, ale mohou být taky jen šedá, nebo šedé straky, nebo dokonce i úplně jinak zbarvená. To vše je totiž možné, ale záleží jen na tom, na co dalšího rodiče štěpí a jak se pak ty geny smíchají. Pokud není znám původ, tak to tady bohužel nerozluštíme a budete se muset nechat překvapit.

Jinak s touto kombinací by neměl být problém, pokud se jedná o nepříbuzné jedince. Bělohlavé a lutino korely jsem kombinovala v chovu často a nikdy nebyl žádný problém. Naopak, pokud se vyvedly po nich albino mladé, tak byly mnohem silnější a vitálnější, ale zase záleží na tom jací jsou rodiče a jací byli rodiče, prarodiče, atd.

S pozdravem
M.

3.12.2017 11:35

Ziky33 napsal(a):
Děkuju ja sem vtom měla jasno, samec co je u ní si zvesela prozpěvuje ale jestli je to teda ona tak se začíná uklánet a napodobovat ho, uz je jí přes rok.

Mimochodem samec se může předvádět i před samcem - projev nadřazenosti (neco ve smyslu: "já jsem větší frajer než ty") a ten druhý ho začne napodobovat, aby se mu vyrovnal. Nic neobvyklého při soužití dvou samečků.

3.12.2017 11:33

Ziky33 napsal(a):
No jasně že vím, já jen že se taky uklání a odtahuje křídla od těla jak samec do tvaru srdce!

Dobrý den korelka je mutace perlostraka a tudíž může ztrácet ty peričky později (u perlostrak z vlastní zkušenosti vím, že si dávají na čas s vybarvením), stejně jako ta ocasní pera se mohou vyměnit za úplně celočerná až ve 2 letech. Já jsem měla několik takových samců mutace perlostraka doma, kteří se předváděli, někteří už i pářili samičku a měli ještě "mláďěcí" peří v 1,5 roce. Ono není vždy pravidlo, že roční samec už bude na 100% přepeřený, zvlášť u perlostrakatých mutací (třeba u šedé přírodní korely nebo těch nestrakatých a neperlových to tak většinou je že na roce už jsou komplet), takže jen podle peří bych to neurčovala, pokud se uklání, odtahuje křídla od těla a zpívá melodicky, tak je to sameček, jen si dává s kompletním přepeřením na čas. Ta chocholka mi taky připadá spíš samčí, než samičí. Korely chovám přes 10 let, ale úplně na 100% Vám to jen takhle od pohledu neřeknu, zas takový odborník nejsem. Jestli má teprve rok nebo rok a pár měsíců, tak s tím 100% určením pohlaví ještě počkejte do jara. Na jaře se bude i víc projevovat.
S pozdravem
Michaela.

27.11.2017 18:17

Aracek napsal(a):
Dobrý den. mám krotkého samce rok a půl starého a nyní mu chci pořídit kamaráda, také samce. Bylo mě řečeno že to nemám dělat, že se budou prát ale já si myslím že si oba zvyknou a bude to v pohodě. Co na to zkušení chovatelé?

Dobrý den, určitě pořiďte mladého samečka, navykat na sebe dva starší už může být složitější. A navykejte je na sebe postupně, nejprve každého zvlášť v kleci a třeba je společně pouštějte prolétnout. Až si na sebe zvyknou, můžete je zkusit dát do společné klece. A až je budete dávat do společné klece, tak aby se ten "domácí" necítil tak dominantní, tak je vhodné v jeho stávající kleci něco změnit, třeba hračky nebo uspořádání bidýlek. A nebo dát toho "domácího" do klece k nováčkovi. Určitě ale přihlédněte i k povaze obou korel. Může se také stát, že nový a mladší kolega bude toho staršího prohánět víc, než naopak. Ale také se nemusí stát nic. Je to individuální a korely se mezi sebou relativně dobře snášejí. Já jsem měla celou skupinku korel společně, i několik párů pohromadě a snášeli se až na jedinou výjimku dobře. Takže dva samci by se měli v kleci, která bude dostatečně prostorná snést.

20.9.2017 16:19

Taky mám pocit, že mláďata na fotce jsou jen skořicová a šedá straka. Mutace emerald je až taková nazelenalá ta hnědá barva, ale toto mi připadá jen hnědé opeření s příměsí žluté. Ta skořice pravděpodobně štěpí do strak, proto ty žluté příměsi, měla jsem taková mláďata už několikrát, ale emerald to spíš nebude.

17.9.2017 19:40

Omlouvám se, jestli se tím někoho dotknu, ale nevím, proč je pro někoho takový problém to, že se zde ptají začátečníci a že jim někdo již pokročilý odpoví? Každý se prostě jednou učil a v dnešní době, kdy existuje internet a diskuze, se prostě lidé takto ptají. Koho to obtěžuje, tak přeci nemusí odpovídat ne? Mě nikdo také nenutí, abych odpovídala a když nechci, neodpovídám, ale to už musí být opravdu hodně provokující dotaz. Přesto ale v drtivé většině nemám problém odpovědět a třeba i vícekrát na na tentýž dotaz. Jsem na rozdíl od jiných ráda, že mohu pomoct.

Ano, druhá věc jsou tzv. trollové, kteří se tu vyskytují a mají neskutečnou zábavu z toho, že tu naštvou polovinu diskutujících. Takové dotazy však stačí ignorovat.Oni přesně čekají na to, až se člověk naštve. Ale občas jsou lidé, kterým prostě nebyla dána do vínku kdovíjaká inteligence, ale ti nejsou zlí a aspoň se snaží, byť se hloupě zeptají na triviální věc, já to ocením, protože raději se x krát blbě zeptat, než udělat nějakou fatální chybu, která by ohrozila zdraví a život zvířete a člověka mrzela. Tak to prostě neřešte. Nechcete-li odpovídat, tak diskuzi opusťte, odpoví někdo jiný.

A co se druhů týče, tak to je velmi individuální, někdo má rád malé papoušky, někdo střední a někdo ty velké. Někdo chová psy někdo kočky, někdo potkany, někdo velká hospodářská zvířata a někdo malá. Někdo chová vše uvedené.To je na každým chovateli, co mu vyhovuje. Menší papoušci nejsou nároční na péči a také finančně, jako ti velcí. Velký papoušek také potřebuje neustálou společnost, buďto svého druhu, nebo minimálně člověka.

Každý chovatel také neodchovává a nezabývá se šlechtěním, které je také velmi náročné co do péče, tak do financí. Oproti tomu někteří mají svoje svěřence ochočené a mají je jako členy rodiny a chtějí pro ně také to nejlepší a byť mi tu bude někdo namlouvat, že tomu tak není, jsou "mazlíčkáři" co třeba za malého papouška dají neskutečné výlohy za veterináře, jen aby jej zachránili, zatímco by nad takovým zvířetem jiný chovatel dávno zlomil hůl a to proto, že jim na tom jednoduše záleží.

Někdo chová 20 druhů, jiný je věrný jednomu jedinému, ikdyž by mohl chovat třeba i další druhy. Já také chovám víc jak 10 let jen korely, odchovávám i mladé, ale letos pravděpodobně naposled a nebo v budoucnu budu chovat jen velmi omezeně, jelikož už není takový zájem a množit je bezhlavě nemá smysl. Ale ikdyž se mi velcí papoušci moc líbí a mohla bych si pořídit alespoň jednoho či dva, tak to neudělám, protože bych jim nemohla poskytnout takovou péči, kterou potřebují. Velký papoušek má úplně jiné nároky a pokud je navíc ochočený, je to jako malé dítě, co nikdy nevyroste, které potřebuje neustálou péči třeba i na více než 30 let.

Proto nechápu, že se nad tímhle někdo pozastavuje. Chápu však na druhou stranu, že odchovy těch menších papoušků by neměly být v takovém obrovském množství a na úkor kvality odchovanců, což mnozí chovatelé dělají a to u těch větších a hlavně vzácnějších druhů jen tak nelze. Ale to už jsme trochu jinde...

15.9.2017 18:06

Podle fotky bych řekla, že koreláček je mutace šedá bělohlavá straka.

9.9.2017 19:17

Já chápu, že se tu někdy objeví nějaký opravdu začátečník, který nemá zkušenosti a možná se i pro někoho "blbě" zeptá, ale ten příspěvek mi opravdu připadá jako Troll a s velkou pravděpodobností to tak i bude. Už z té věty: "rohliky nekupujem ze jsou drahy" usuzuji, že je to nějaký hloupý fórek a jeho autor velice dobře baví tím, jak tu ostatní diskutují a zbytečně se zde rozčilují. Tak se mu všichni ještě jednou zasmějeme , no je to náramně vtipné, ale všechno vtipné, co trvá dlouho, již není vtipné, ale velmi trapné

7.9.2017 16:23

Letošní sourozenci, bělohlaví perloví strakáčci po rodičích: šedý strakáč / bělohlavé, perlové + skořicová bělohlavá perlostraka

Sameček je vylíhlý začátkem dubna 2017 a druhé korelátko (tipuji podle jemného vzezření spíše na samičku) je vylíhlé začátkem července 2017. Oba jsou zajímavě zbarvení po svém otci, sameček má jen jednu tmavou skvrnku na zádech pod křídlem a nepatrné skvrnky na lících, druhé korelátko má také minimum tmavé barvy v opeření. Oba zůstávají doma, sameček půjde do chovu, a mládě (asi samička) je velmi kontaktní, tak asi zůstane mazlík :).

14.8.2017 19:35

Tak ještě jednou I PRO PROVOKATÉRY ZDE !

(Ještě si dovolím poznámku:)

Každý nesnědl hned veškerou moudrost světa a zadavatel dotazu je možná začátečník, který se teprve učí, jak rozeznat pohlaví korel, tak si prosím nechte ty trapné a provokující komentáře a nepleťte lidem hlavu!

TOTO JSOU OPRAVDU DVA SAMEČCI.

Toto je korela přírodní šedá a tam je pohlaví podle vzhledu velmi lehce rozeznatelné. Zvlášť jedná-li se o dospělé nebo dospívající jedince. Samci jsou tmavošedí s výraznou žlutou obličejovou maskou s výraznými červenými lícemi a tmavými jednobarevnými ocasními pery. Samičky jsou mírně světlejší šedí barvy a takové trošku matnější, jejich obličejová maska prakticky není nebo velmi splývá s ostatní barvou celého těla. Lícní skvrnky jsou matně oranžovo červené a na spodní straně nažloutlých ocasních per jsou tmavé proužky. (první foto v mém komentáři: = sameček, druhé = samička).

14.8.2017 19:22

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Zdravím dnes mi vyleteli z búdky mladé korely, ktoré sú na fotkách ale neboli dostatočne operené a už majú cca 4 týždeň. Už som odchoval niekoľko koriel ale toto sa mi nestalo aby z búdky vyšli takéto slabo operené, vždy mi vylietavali iba silné a operené korely. Preto som ich dal poobede naspäť do búdky. Neviem či je to z tých horúčav alebo to majú zo stravy. Nestretol sa s tým už niekto ?

Dobrý den, mláďata vypadají spíš mírně oškubaná rodiči, ale to peří by jim mělo po odstavu dorůst. Bohužel nelze spolehlivě říct, co způsobuje škubavost, ale z vlastní zkušeností vím, že jen výživou to není. Záleží hodně na tom, zda chovný jedinec pochází ze škubavých rodičů, nebo ne, a takový pak může předávat tenhle zlozvyk dál. Měla jsem v chovu několik takových a bohužel jejich potomci vždy škubali také. Zkoušela jsem různě upravovat výživu, změnit prostředí, ale vše stejné.

Co se výživy týče, tak určitě vaječná směs může podpořit rodiče v další snůšce vajíček a tím budou chtít tyto mladé z budky dostat ven, ale přímo ta škubavost s tím často vůbec nemusí souviset. Škubavost může být také velmi přehnaná horlivá péče rodičů, kdy mladé škubou už od útlého věku bez ohledu na to, čím jsou krmeny a toto se pak přenáší dál. Někteří jedinci se naučí na čerstvá pera, která ještě nejsou otevřená a ozobávají jen tato, protože jim chutnají. Takže těch příčin je víc, než jen výživa. Mladé už bych do budky nedávala, pokud už byla venku, víc je to stresuje a rodiče je budou mnohem víc škubat. Takhle opeřená už mimo budku mohou klidně být, zima jim nebude. Zkuste ještě omezit tu vaječnou míchanici jen na období během páření a před snůškou vajíček, pak během inkubace nepodávat a pak podávat až od vylíhnutí 1. mláděte prvních 10 dní. Poté už opět nepodávat.

Některý pár může vaječnou míchanici po celou dobu hnízdění a na další snůšku nesedne dřív, než po odstavu, jiný pár musí být takto pod dohledem, jinak může chtít znovu zasednout. Zelené krmení a naklíčené zrní bych podávala dál, ale mám zkušenosti s hráškem, který se chová stejně jako vaječná míchanice, takže s tím opatrně.. Další vaječnou směs podávat až před další snůškou vajíček. Tím se omezí chuť korel k dalším předčasným snůškám a může se tím omezit i ta škubavost. Jestli to ale je porucha chování - tedy ta nadměrná horlivá péče, tak s tím bohužel nejde nic dělat. Já jsem takhle musela vždy samce od 14. dne od mladých oddělit a nechat je v péči samice, protože ten je oholil úplně celé i přes úpravu výživy. Dokonce takhle trhal i samičku, když si vzájemně přebírali peří. Samička za celých 5 sezón nikdy neškubala a ani nadále to nedělá, samec je letos dvouletý a bohužel škube. Příští rok už ho v chovu nebudu moct využít, protože nechci, aby to přenášel dál.

14.8.2017 18:51

Kiwiii napsal(a):
Dobry den, je to pár?

Dobrý den, toto jsou dva samečci.

13.8.2017 10:23

Pavel381 napsal(a):
Dobrý den chtěl bych koupit korely mužu je dát do voliery kde hnízdí andulky? A nebo radši počkat až vyzvednout mladé? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
já bych byla opatrná při společném chovu andulek a korel. Někdy se stává, že bývají andulky vůčši korelám velmi agresívní a mohly by jim poškodit snůšku, nebo zabít mladé. Někdy si i troufají na dospělé korely. Pokud je přesto chcete chovat spolu, tak rozhodně počkejte, až andulky vyvedou mladé a teprve pak k nim pořiďte korely. Budou mít čas se na další sezónu spřátelit, popř. poznáte, zda se vůbec snesou v jedné voliéře. Andulky by teď mohly být ve stresu z nových obyvatelů voliéry a mohly by být agresívní na tyto nové korely a zabít nebo se přestat starat o svá mláďata.

13.8.2017 10:20

bartunekvosel napsal(a):
Ja bych pockal az vyvedou mlade a prodal andulky, korely je další pakaz které je spousta.Porid něco rozumejsiho a na plevel se vybodni.

Na tohle jsem nechtěla reagovat, ale nějak mi to nedá...

Chápu, že každý preferuje a chová jiný druh papouška, ale nazývat živou bytost pakáží a plevelem, to může snad jen opravdový cynik s neúctou k přírodě a všemu živému!

Ano druhá věc je to, že se tyhle zmíněné druhy papoušků velmi množí - takoví ti notoričtí množitelé to flákají opravdu až příliš ve velkém a zbytečném množství na úkor kvality, hlavně aby vydělali a tím zahlcují trh a normální chovatelé mají často pak problém svoje odchovy prodat - to je věc druhá a tomu já rozumím velmi dobře, nicméně nazývat zvíře pakáž a plevel?!

Věřte, že ona ta zvířata za to nemohou, jednají na základě svého přirozeného rozmnožovacího pudu a bohužel, nějaký množař je takhle zneužívá ke svému obohacení! Tohle si prosím uvědomte, než něco takového vyplodíte. Stačilo by ty přeci odchovy trochu omezit. Proč musí mít každý 10 párů? Nebo i víc? Proč se musí chovat 3x ročně, nebo i vícekrát? Proč někteří neustále chov takových zvířat využívají jako výdělečnou činnost, přestože je jasné, že u takové "drobotiny" se prostě vydělávat nedá?

Pokud chcete nazvat někoho pakáží nebo plevelem, nazvěte tak ty chovatele, co toto praktikují! Díky takovým třeba slušný chovatel končí, protože si svoje papoušky cení, piplá je, chce pro ně to nejlepší a nechce je dávat překupníkovi za stovku nebo úplně zadarmo, aby toho zase někdo další zneužil! Já jsem musela v posledních 2 letech také hodně omezit chov svých korel, protože vím, že jich je spoustu a mladé se kor v létě prodávají hůř a to jsem předtím odchovávala od 2 nebo 3 párů jen cca 20 - 25 mladých ročně! Letos jsem to omezila ještě více, nechala jsem odchovat jen dva páry, takže 12 mladých a příští rok asi na to budu muset kašlat úplně, protože situace je taková, jaká je, tak jich přeci nebudu sekat 150 za sezónu ne?

Je to ale můj koníček a vím, že jako každý koníček to něco stojí, ale nebudu je zneužívat k výdělečné činnosti! Prostě to omezím a hotovo, jiné druhy prostě chovat nechci, takže mám jasno. Jenže tohle třeba jiní neudělají. A proto bych pochopila, že napíšete někomu slušně, ať se přesměruje na jiný druh, ale nikdy bych svoje ani jiné korely nenazvala tak, jako vy! Tohle prostě člověk, který má rád zvířata nedělá a pokud nemáte zvířata rád, tak je raději nechovejte vůbec!

13.8.2017 09:47

Silvie S. napsal(a):
S korelami zůstali jen čerstvě mladé andulky se samcem. Ve druhé budce, kde měly minule hnízdo, je sneseno jejich vejce. Nemůžou zabíjet korely, že se připravují na nové hnízdění.?NEBO..Korely mají velikost budek jak andulky..mláďata vypadají jak udušená. Ale to by korely poznaly ne? Děkuji za rady.

Vzhledem k tomu, že andulky bývají mnohem agresívnější, než korely, tak bych spíš tipovala, že to udělaly andulky a asi bych se s korelami nenechávala ve společné voliéře. Někdy je to v pohodě, ale stačí jedna hodně agresívní andulka a příjdete o všechny odchovy mladých korel a ještě si často troufají i na dospělé korely. Já bych je raději chovala odděleně, ale letos už s tím nic nenaděláte, sezóna pomalu končí. Zkuste tedy alespoň příští sezónu vyzkoušet a dát je úplně odděleně, zda bude situace lepší, nebo stejná. Pokud by byla i nadále stejná, pak budete mít jistotu, že to dělají opravdu korely a takový pár dejte raději pryč. Korely mohou také někdy zabít své mladé kvůli dalšímu hnízdění, zvlášť pokud krmíte po celou dobu vaječnou směsí (nejlepší je krmit jen v období páření, během snůšky a inkubace přestat a pak max v prvních 10 dnech po vylíhnutí mladých a pak už vaječnou směs nedávat. Ale často spíše mláďata škubou, pokud zabijí, tak to už musí být opravdu nějaká porucha chování a pokud by situace v další sezóně byla nadále takto nepříznivá, tak takový pár bych dál v chovu nevyužívala.

13.8.2017 09:17

kennedy napsal(a):
Já jsem měl letos od šedého samce a světle šedé samici jedno albino s čeným okem a 3 lutina a 2 šedý.Ted po druhém hnízdění 4 šedý a 1 bílá s červeným okem.Z toho albina jsem byl teda překvapen od šedých rodičů.

Něco mi tu nehraje: to albino myslíte opravdu s černým okem? Nebo je to překlep?

Jde o to, že "albino" s ČERNÝM okem zřejmě nebude albino, ale jen bílá černooká (může se jednat i o bělohlavou straku, která nemá skoro žádné tmavé peří. Mám jedno takové mládě doma, je celé bílé, má černé oči a jen jedno pírko na zádech tmavé a několik našedlých skvrnek v obličeji ( je po otci šedý strakáč, štěpák do bělohlavých, matka skořicová bělohlavá perlostraka). Viz. foto

Ti šedí rodiče asi oba štěpí na bělohlavé a možná i na straky, proto vzniklo takové bílé černooké mládě. Jinak albino (ČERVENOOKÉ) by vzniknout po šedých rodičích mohlo, pokud by otec štěpil krom bělohlavé i na INO a to je zřejmě případ Vašich korel. Takové mládě bude na 100% samička, stejně jako všechna ta lutina na hnízdě.

5.7.2017 19:18

A je opravdu nutné chovat takové velké množství? Pokaždé někde čtu, nebo slyším, že to každý dělá jen pro potěšení, nikoliv pro peníze, ale tak proč tedy tolik? Pak se tady řeší nějaké výkupy a div se tu nepoperou dvě skupiny "pro" a "proti" a ti největší chytráci tady zase melou nesmysly a srovnávají se jablka s hruškami.

Chovám už přes 10 let korely, jsem HOBBY chovatel a nedělám ani nehodlám to dělat ve velkém, ročně odchovám cca 20 - 25 mladých (od 2 někdy od 3 párů, odchovy mají max 2x do roka, rozloženo po celý rok, chovám v bytě). Všechny mladé stihnu prodat normálním způsobem (tedy přijede si k nám např. rodina pro mazlíka, nebo chovatel pro posilu do chovu). Pro to potěšení korel i chovatele to přeci stačí.

Samozřejmě se asi stalo, že moje odchovy mohly skončit kdoví kde, ono do toho kupujícího taky nevidíte, ale záměrně jsem do výkupu svoje odchovy nedala a nemám k tomu důvod.

Nicméně věřím, že pokud bych to drtila třeba na 20 párech 3x ročně, tak bych pochopitelně musela dávat odchovy do výkupu také, ale otázka je proč takové množství chovat ? Ano trh je přesycen, tak proč tak šíleně množit kvanta dalších mnohdy i nekvalitních kusů ?

A jako výdělek? Tohle? Nezlobte se na mne, ale peníze vydělávám tím, že chodím přeci do práce. Na tomhle se nedá vydělávat, nebo vlastně asi dá, když to tak čtu, ale já na to nemám žaludek a svědomí. A teď mě tu klidně sežerte, na negativní komenty jsem tady zvyklá a dělám si z nich velký P*D!

5.7.2017 19:03

luck napsal(a):
Výkup a proč se tomu vyhýbat?Je sorta lidí která to nemůže zkousnout ale to je jen jejich problem a tak ať si ho vnitřně řeší.Je zajimavé že řízek si z vepřové kotletky dají a neřeší velkovýkrmny prasat.Tady křičí že by do výkupu nikdy nedali své odchovy ale maso a je jedno jaké jestli kuřecí, vepřové nebo hovězí tak to si dopřejí obden.A tak nehrajte si na všehospasitele a připravte si chovy na dobu kdy andulky a korely se stanou jatečnými zvířaty a budete je spolu s červy přijímat jako biologicky plně hodnotnou potravu.

To je zase názor srovnávat papoušky s hospodářskými zvířaty.

4.7.2017 16:27

Nikol001 napsal(a):
Dobrý den nevím co mám dělat našemu kubíčkovi se polámaly ocasní pírka je to druh korely a nevim jestli mu dorostou prosím o rychlou odpověď děkuji.

Dobrý den,
"druh korely" myslíte zřejmě nějakou barevnou mutaci že? Ale rozumím :)
Pírka se občas polámou a není to žádná tragédie, určitě dorostou a jak tu už bylo řečeno, nejlepší je polámané peří šetrně vyškubnout, urychlí se tím růst nového.Zlámané peří se stejně nedá nijak opravit. Nemusíte se bát, korelce to sice příjemné nebude, ale není to bolestivé. Nová pírka by měla začít růst do 2 měsíců.

Korely přepeřují okolo 6. měsíce (někdy i později až okolo 9. měsíce).
Mladé korely mohou pelichat i dříve, často se objevuje tzv. "mláděcí pelichání" okolo 3. - 4. měsíce, ale není to ještě to klasické klasické přepeřování na dospělácké opeření.

Přepeřování v dospívání trvá různě, u šedého zbarvené často bývá opeření a vybarvení kompletní do věku 1 rok, ale u některých barevných mutací, jako je perlová nebo straka (nebo perlostraka), se může proces přeperování (hlavně u samců) prodloužit až do 2 let (často se jedná o nevybarvená ocasní pera). Takže spíš počítejte s možností, máte-li samečka, že se bude i vybarvovat déle, než do věku 1 roku. Po přepeření většinou bývá vybarvení konečné, ale hodně záleží na tom, jaké barevné mutace korela je.

U perlové mutace samečci ztrácejí většinu perlování v 1 roce a zbytek postupně do 2 let. (výjimečně se však stává, že perličky zůstávají i déle, nebo trvale). Samičkám perlové mutace zůstává opeření o celý život stejné (maximálně se může lehce lišit odstín).