beginner

Moje příspěvky

8.6.2015 02:12

Určitě je tady hodně lidí, kteří by vám odpověděli 100% dobře...kdyby vejce drželi v rukou a mohli se podívat. Že přetočíte vejce v ruce a zárodek s žilkami reaguje na každý pohyb, že vyplave na vrch vajíčka, tak to se mi nezdá v pořádku. To není pohyb za teplem. Za pár dnů budete moci sám určit, ve kterých vejcích jsou zárodky v pořádku a kde ne. Když si označíte "tekutá" vejce obyčejnou tužkou, usnadní vám to porovnání.

5.6.2015 01:56

5. den je na prosvěcování dost brzy. S vejci byste neměl radši hýbat, alespoň do osmého dne. Pokud ve vejci jakoby plave, mám za to, že je to špatně. O.K. bude to, kde se nehne, ale je dost brzy dělat si konečný názor, uvidíte sám po pár dnech jak vývoj postupuje.

28.5.2015 02:49

Také jsem málem propadla mánii podávání léků, které propadne pomalu každý, kdo si přečte příspěvky na IFauně týkající se odčervování a kokcidiózy. Většině lékařů-veterinářů jde o přežití zvířete. Nebudou řešit, jestli budete mít v budoucnu přirozeně odolné hejno nebo ne.
Měla jsem štěstí, že náš veterinář přiznal, že drůbeži nerozumí, zvedl telefon a zavolal jinému, který drůbež dělá a ten striktně řekl, že preventivně se nosnicím nepodává NIC, žádná odčervovadla ani antikokcidika. To mě zklidnilo. Skutečně nedávám nic, ani kuřatům. Mám drůbež s kachnami Indických běžců společně už skoro dva roky a nepozoruji nic co by mě mělo zneklidňovat.
Pořizovala jsem drůbež, abychom měli kvalitní vejce a maso bez zbytků antibiotik a jiných léčiv, které běžně používají ve velkochovech. To, že léky mají ochrannou lhůtu na maso, neznamená, že po uplynutí lhůty je drůbež zcela "čistá", ale pouze to, že zbytkové množství "neohrožuje" lidské zdraví. Zákaz používání u nosnic je téměř u každého léčiva.
Většina z nás chovatelů jsme laici, nemáme laboratoře ani nic neměříme. Jediné co máme, je pocit, že se po podání léku nic neděje a všechno je v pořádku. Pokud se někdy v budoucnu objeví nějaké zdravotní komplikace, nikoho nenapadne, že mohou být následkem něčeho z minulosti. Skutečně bych byla opatrná, zvlášť u dětí a těhotných žen.

Při podávání léků je také potřeba vyčistit a vydezinfikovat všechny chovné prostory, napáječky, krmítka i nářadí. Když to chovatel neudělá, tak je podávání léků na nic, protože pokud v chovu nákazu nemá, není co léčit a pokud má, tak to tam bude mít i po přeléčení.

24.5.2015 21:28

K. napsal(a):
Děkuji moc všem, kteří si udělali čas a na otázku odpověděli. Ale popravdě - jsem stále na vážkách, protože jsou tady jedinci, kteří si stojí za dešťovou vodou a druzí jsou zase jen pro pitnou. Tak tedy nevím

Tak to v životě chodí, posbírají se informace, ale rozhodnout se musí každý sám

24.5.2015 16:03

Delší dobu používáme dešťovou vodu, a když delší dobu neprší, plníme sudy vodou ze studně. Voda z kohoutku nemusí být vždy ta nejlepší, viz dnešní Praha Dejvice, kde má už 130 lidí průjem. Pro drůbež by taková voda byla asi konečná

16.5.2015 02:09

Myslím, že pokud je vyvážená strava, tak doplňkové přípravky mohou být víc ke škodě než k užitku.
Když například podáváte vitamín AD3 zvířatům, která mají vyváženou stravu a jsou ve volném výběhu, tudíž na slunci, tak je vitamíny předávkujete. Předávkování vitamínu A může vést k hypervitaminóze a ta způsobuje osteoporózu. Předávkování vitamínu D narušuje metabolismus vápníku a fosforu vede k hyperkalcémii a může skončit i smrtí. Jenže co napadne chovatele při prvních příznacích? Většinou to, že mají zvířata těchto vitamínů nedostatek a ještě zvýší dávku.

Krůty nemám, ale kuřata, slepice a kachny. O účincích Acidomidu mám také své pochyby, nikdy ničemu nezabránil ani nepomohl, takže už delší dobu žádné doplňkové přípravky nepoužívám, mají vitamíny obsažené ve stravě, sucho v odchovnách i kurnících, čerstvou vodu a musím zaklepat, úplná pohoda.

7.5.2015 23:32

Vytáhl příspěvek starý 9 let, aby sem mohl dát odkaz

1.5.2015 00:10

Teď je tohle vychloubání jak vám nesou denně o ničem. V tomhle ročním období snáší všechny slepice dobře. Napište sem to svoje "denně" v říjnu, listopadu, prosinci, v lednu. Nevěřím, že by jakákoliv slepice snášela denně, to znamená nepřetržitě, bez přitápění a světelného režimu i v zimních měsících.
I v teplých měsících si dá slepice pár dnů pauzu, třeba po čtrnácti denní nepřetržité snášce.

30.4.2015 23:40

Vlevo vejce 52 gr, vpravo 67 gr. Žloutek vlevo 17 gr, vpravo 19 gr.

30.4.2015 10:31

tom.50 napsal(a):
Největší vejce ze všech slepic nesou husy.

Stejně chytré mi připadá zadání tohoto vlákna. Odborná literatura totiž tvrdí, (to by zadavatel musel ale číst), že žloutek je u slepičího vejce stejný u všech velikostí a rozdíl dělá jen větší či menší bílek a ten je považován za méněhodnotnou složku vejce.

A tak pídit se jen po velikosti vajec a ne jiných kvalitách je celkem diletantské, řekl bych hloupé.

Například u sportovců je podíl bílku ve vejci důležitý, takže také mě zajímalo, která slepice snáší velká vejce. To, jestli se tazatelka zajímá i o jiné kvality, nemůžete vědět, prostě se tady zeptala na velikost, tak proč hned tazatelku srážet a označit její příspěvek za hloupý a diletantský
Jsem spokojená s čistokrevnou Maranskou měděněkrkou. S kvalitou vajec i velikostí. Jestli by nesly jenom na zbytcích z kuchyně to nevím.

27.4.2015 23:18

skodovak napsal(a):
Dobrý den, zkusím napsat sem, mám makro líheň a kromě přestěhování do chladné místnosti, což nemám možnost, nevim jak srazit teplotu, každý naopak dává izolaci má teplotu nízkou já naopak.
Teď jsem zkusil dát vajíčka dolů, protože jak kvůli teplotě tak kvůli silným otřesům vajíček.
Momentálně mám dole na lisce 38.3 to je vhodné na vaření vajíček.
Jestli udělat nějakou díru nebo já už nevím co s tím.
Děkuji.

Zdravím, jestli už máte vejce v líhni déle než 12 dnů, tak už zárodky sami hřejí a teplota 38.3°C může být ovlivněná teplem z vajec. Teplota by měla být +- 37.8°C ve výšce zhruba půlky vejce a teplota 38.3°C není žádný extrém, akorát počítejte s tím, že by se kuřata mohla líhnout dřív.

26.4.2015 01:35

Roční snáška se uvádí cca 280 vajec ročně od jedné nosnice za předpokladu kvalitní výživy. To je na vašich 12 slepic průměr +- 9,3 vajec denně. Hybridky versus některá čistokrevná plemena nejsou ve snášce až takový zázrak, jak si lidi myslí.

16.4.2015 02:40

Každopádně z nějakého důvodu si s tím dali práci a zkrátili zobáky. Kvůli lepší snášce to asi nebude, když je pak prodají. To abyste se bála, jak se začnou chovat, kdyby jim zobáky dorostly. Co to je za chov, že je každé kuře jiné?

7.4.2015 22:13

To je smutný pohled. On by se žloutek vstřebal, kdybyste jim "nepomáhala" předčasně.

7.4.2015 12:44

Existují dva druhy Bresse drůbeže: originální staré plemeno Bresse gauloise (hnědé oči,.. a další znaky dle standardu), vybrané podle standardu drůbeže Francie, které soutěží na národních a mezinárodních výstavách a Bresse kuře pro potravinářský průmysl (červené oči) s ooznačením původu zboží (AOC), od roku 1957. Obojí je dobré, ale je potřeba odlišovat a nekřížit navzájem. Pokud vás zajímá standard, zagooglujte na internetu, určitě najdete francouzské stránky, kde si o standardu Bresse gauloise můžete přečíst víc.

Možná tomu někdo říká módní záležitost, ale když je něco dobré, tak se to v Čechách uchytí napořád, pokud to tedy chovatelé sami nepokazí příbuzenskou plemenitbou, křížením a rozmnožováním nestandartních kusů.

7.4.2015 00:41

Bylo by dobré, kdyby chovatelé nesledovali pouze ceny, ale také se podívali na standard, jak má plemeno vypadat a nevyhovující zvířata vyřazovali z chovu a dalšího rozmnožování. Vím, že sehnat pěknou gauloisku bez vad je těžké, ale když se budeme snažit, za pár let to může být znát

6.4.2015 14:54

oskar222 napsal(a):
Ty jsou hodne svetle, ale pekny

Bresse má snášet světlá vejce slonová kost až bílá, tak proč je tam to ale?

5.4.2015 03:00

Penedesenca má s Maranskou společnou snad jen barvu vajec. Měla by mít tmavší vejce než Maranska, ale podle fotek na internetu mi to nepřijde. Penedesenca je přelétavá, k lidem ostražitá, nesnáší omezený prostor a vzhledem k tomu, že pochází ze Španělska, je skvělá ve snášce v teplém podnebí, ale ne moc dobrá v chladném počasí. Snáška se u ní uvádí 3 vejce/ týden. Jeden chovatel píše, že snáší 200-240 vajec, ale asi bude záležet na místě chovu.

2.4.2015 19:40

rapotacka11 napsal(a):
Pro beginner
Moje slepice nesou v kuse jedenáct měsíců.
Ale dnes začaly pelichat, vajíčka zatím 100%.
Tak uvidím, zda přestanou nést.
Je to o krmení.

100% by bylo cca 330 vajec za 11 měsíců na jednu slepici. Tak to gratuluji, asi máte nějaké super krmivo nebo extra hybridy

2.4.2015 10:25

kop82 napsal(a):
Dobrý den, potřeboval bych poradit. Chci koupit napáječku pro slepice a tak zvažuji jaká je solidní za přijatelnou cenu. Jestli koupit plastovou nebo nějakou plechovou, případně jde doma něco vyrobit? Předem děkuji za jakýkoli tip či nápad.

Jsem velmi spokojena s kýblovými napáječkami.

http://www.zbozi.cz/vyrobek/vedro-napajeci-pro-drubez-pozinkove-10-l/.