daktari

Moje příspěvky

24.1.2021 20:28

kare napsal(a):
Děkuji za příspěvek, co se týče recesivní a dominantní mutace tak ok. Ale s tou skvrnkou si přeci jenom myslím že je to nějaká spíš fyziologická porucha než mutace. Skoro u každého většího chovatele se někdy nějaká objevila , ale výsledek žádný. A za tu dobu už by jich tady muselo být. Nikomu se to nedaří rozvinout dál. Když je nějaké potomstvo tak než dospěje tak většinou rodič dožije. Takže se to nedá dát na sebe atd. Měl jsem krásnou skvrnku, měl jsem od něho mladé, věnoval jsem se tomu, ale dál už žádná známka. A čekat 2-3 roky než se něco možná objeví to je složité. Ta dominantní straka by byla určitě reálnější a daleko mín složitější.

Zdravím pane Vesecký. Ještě v roce 2018 jste byl přesvědčen o mutaci mottle. Ale svět i názory se mění. Osobně se domnívám, že dominantní ani recesívní straka v Evropě prostě není. Ptáci, kteří tady u nás jsou strakatí, jsou prostě mottle. Ale ta dědičnost dle mých informací je složitá. Je to nejsíš kombinace recesívní a vázané na pohlaví. Je to složité. Ale v tom případě by mladí samci po samici mottle byli štěpitelní a mladí samci mottle měly mladé mottle. Asi jen čas ukáže jak to vlastně je. Každopádně ti strakatí ptáci padaj jak hrušky.

19.1.2021 19:44

kare napsal(a):
Děkuji za typ, ale ten prezentoval jen mottle a to dominantní straky nejsou. To je nejspíš nějaká fyziologickogenetická porucha.

Dovolím si vložit překlad z Australské knihy o mutacích neofém. Toto konkrétně modrohlavých.
Skvrnka (Mottle)
První Skvrnka modrohlavá se objevila v Evropě kolem roku 1967. Podle Herman Zomer (2005) byla tato mutace vyvinuta hlavně G van Malsenem.
Tato mutace způsobuje vymizení melaninu, nahrazuje zelenou žlutou, a modrou bílou. Mladí ptáci se podobají obecně normálním ptákům, když v opeření vytvářejí strakaté znaky v následných přepeřováních v průběhu několika let. Procento strakatých oblastí se dimorfismus, červené znaky na hrudi se pomalu vytrácí.
Tento typ progresivní strakaté mutace je znám jako skvrnka a byl zjištěn u andulek, hrdličky a alexandrů malých pohybuje mezi 5-95%. Jak strakaté znaky narůstají v oblasti náprsenky vylučují pohlavní. Jeho dědictví je složité, a proto proměny měnícího vzhledu ptáků, chovné výsledky mohou být matoucí. Nicméně, jednoduše řečeno, měl by chovatel s nimi zacházet jako s dominantní mutací.
Je-li pravda, že dominantní straky se měly objevit u modrohlavých, v první fázi objeví-li se na holátku strakatý vzor zůstane stabilní po celou dobu ptáka. Straka je dominantní mutace a má obecně v menší míře strakatých míst, a dimorfní vlastnosti by neměly být ovlivněny, tedy červená na hrudi bude zachována.
V Austrálii existují i ptáci podobní popisem skvrnkám. Jsou obecně známé jako recesivní straky, ale mají nestabilní, progresivní strakatý vzor. Mají normální přírodní peří a pomalu získají strakaté znaky (Campbell, 2001)- totožný s popisem u mutace skvrnka v Evropě. Ptáci v Austrálii byly odchováni nezávisle, ale nepochybně zapadají do stejné kategorie jako Skvrnka, což částečně vysvětluje, proč bylo obtížné pro chovatele chov rozvíjet.
Recesivní straka modrohlavá bude mít stabilní strukturu strakatých znaků, zůstane nezměněna po celou dobu života ptáka. Vzhledem k tomu, recesivní straka má anti-dimorfní účinky, kdy červená na prsou samce zcela chybí, bez ohledu na distribuci strakatých znaků.

14.2.2020 15:39

Lenkok
děkuji za přednášku, ano máte pravdu. Ale já se snažíl tazateli naznačit jak má zadávat do GK. Z vašeho výkladu si nejsem jist zda to zvládne když je začátečník.

14.2.2020 06:31

Zkusím a snad mne neukamenují...
V podstatě jsou 4 základní barvy, tedy samostatně stojící mutace a to :
zelená (přírodní), aqua, tyrkys a modrá. Všechny ostatní mutace jsou vždy v kombinaci se základní barvou. Tedy :
modrá violeta = modrá + fialová
Lutino = Ino zelené
albino = Ino modré
a tak dál.

12.2.2020 18:20

Ano, je to lemovaná. Ale kde se tam vzala ví bůh

11.2.2020 19:48

Mmmmmmmm napsal(a):
Stejné zbarvení měl i před přepeřením.
Od tohoto páru mám odchov již čtvrtým rokem a takové zbarvení mláděte mají poprvé.

Byl tedy strakatý po opuštění budky?

11.2.2020 18:35

Povezu agapornis růžohrdlý výstavního typu - mladé r. 2018 a 2019 v mutacích:
zelený, oranžovolící zelený, oranžovolící opalín zelený, D aqua, skořicová aqua, jednotlivce i nepříbuzné páry.

11.2.2020 18:31

milbe napsal(a):
Dobrý den.
Na známku strakatosti stačí pouze jeden světlý drápek na noze. Lehce to přehlédnete.
Ani nevím zda u modrohlavých existuje dominantní straka.

Ano, to je pravda. Dominantní straka to podle mne nebude. Je velmi vzácná a myslím ani v Evropě není. Pokud je to nějaká forma straky, tak to bude mottle. je to progresívní forma straky s dosud nejasnou dědičností. Udává se kombinace dominantní a vázané na pohlaví. Mladé opouští budku v normálním zbarvení a postupem času strakatí. Dominantní i recesívní straky (tedy další možné formy strak) opouští budku už strakaté.

28.11.2019 10:29

tn.cz napsal(a):
napiště mě váš email, při chvilce se pokusím něco splácat, ať to má hlavu a patu.

Mohu také poprosit o více informací? Děkuji. C.alba@seznam.cz

26.11.2019 06:25

Zemjanek napsal(a):
Osvědčil se mi také krmný pult s miskami(mám nově pryskyřicové). Až to jednou budu předělávat, tak si udělám krmný rošt a pod rošt nějaký výsuvný "pekáč" který bude přesahovat přes rošt, ať mi "bordel zbytečně nepadá na zem".
A navíc si dám misku na vodu na druhý konec dveří, protože mi vždycky při koupání nacákají do krmení. Misku na vodu mám výsuvnou "home made" jako koupací, ale udělám i jako primární pitnou.

Vaše "home made" jste okopíroval. Není to váš nápad.

23.11.2019 08:53

canar napsal(a):
Ono i těch Vašich 64 voliér za 4 hodiny by šlo ještě "zefektivnit" automatickými napaječkami a krmivo vozit na vozíčku, lopatkou "vrhnout" krmivo přes pletivo..by jste to mohl projet do hodiny.. ale timto směrem diskuzi smeřovat nechci..každý má právo si definovat chov po svém.. mne osobně těší to mé na co stačím časem a silami ..a že mám rel.i přehled..u mnohých jedinců si pamatuji i rodokmen po prarodiče.. to bych při stovce chovných párů nesvedl...

Pane kolego,myslím, že dost přeháníte. I Váš chov by šel zefektivnit, třeba programem chovu. Ale nechci se přít. U zadavatele 150 voliér zvládá jeho otec....

22.11.2019 20:38

Viděl jsem chov v zahraničí, kde dva lidé obsluhovali 330 voliér a zvládali to. Výpočtu tu jsou sice dobré, ale realita je jiná. Jen si to dobře rozložit. SVého času jsem měl 64 míst (je totiž jedno, jestli je to klec nebo voliéra) a za 4 hodiny se to dalo obsloužit.
Za mě práce snů.

27.10.2019 19:38

Zdravím. Protože to tu nějak nepadlo, nedalo mi to a zeptal jsem se v zahraničí. Overgoten je pouze "podivný" obchodní název pro mutaci dilute. Tak si kladu otázku, jestli není lepší používat správné genetické názvy. Hromadě lidí by to myslím pomohlo.

13.10.2019 19:19

Po dohodě mohu přivézt růžohrdlé viz inzerát.
Mladé rok 2018 a 2019, ceny dohodou.
https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/inzerce/r/detail/3374132/agapornis-ruzohrdly-vystavni-typ/

18.7.2019 21:48

1.0 modrá NSLino
x 0.1 zelená /NSLino
% ze všech 1.0
50.0% 1.0 zelená /modrá NSLino
50.0% 1.0 NSLino /modrá
% ze všech 0.1
50.0% 0.1 zelená /modrá NSLino
50.0% 0.1 NSLino /modrá
Vypočteno 18 Jul 2019 21:47:06 , Praha
© 2002 - 2019 Martin Rasek
Zpět

Myslím, že to bude takto

12.4.2019 14:03

Zdravím, povezu agapornise růžohrdlé v různých kombinacích v řadách aqua, tyrkys, modrá.
Mohu vzít i růžáky výstavního typu.

28.2.2019 18:23

Koliformní bakterie i E.Coli se bohužel vyskytují i v městských řádech a spousta dalších kontaminantů, co úpravny vody nejsou schopny odstranit. Na vše jsou smutné přípustné hodnoty. Nemáte zde profil, tak mi zkuste napsat na e-mail C.alba@seznam.cz

21.2.2019 19:20

misimisi napsal(a):
Děkuji za opravu 🤗 Co tedy je za mutaci šedá 1f modrá? Děkuji

To je prostě šedá modrá. POkud má dva faktory šedé, je dvoufaktorová šedá modrá ( DF šedá modrá). Ale nikdy ne D (jako dark)