
deauville
Informace o uživateli:
Mým životem prošlo několik koní, koček, králíků a morčat. Všechno byli nebo jsou rozmazlení a nevychovaní jedinci. Asi někde dělám chybu, raději mi moc nevěřte:-)
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 1. 9. 2022 07:09:55
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Takhle - ve stáji máme dvě smíšená stáda (bez hřebců, jen valaši a kobyly). Když se některá kobyla říjí a touží po konkrétním valachovi, některý si dá říci - někdy jen v určitém období, někdy jen u některé kobyly, prostě je to individuální.
Ustajovatelka to neřeší, zpravidla ani majitelé koní. Pokud má některý majitel/majitelka problém s tím, že mu žádostivou kobylu obskakuje valach, holt nechť si hledá jiné ustájení. Nikdy s tím nebyl problém, spíš se na to díváme tak, ať si koníčci užijí, když to chtějí. Ano, je možné, že se koně navzájem zraní, ale to je prostě v pastevním (volném) ustájení riziko, bez ohledu na pohlaví zvířete.
ALE - neřešíme ten tělesný nepoměr. Prostě chlaďas a ponička (nevím, jak je to u zadavatelky) bude vždycky riziko. Ovšem nejen při sexu V případě tělesného nepoměru může dojít k úrazu i bez sexu. Vlastní smutná zkušenost
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
To si na to opravování písemek, fikovnice, nemůžete zjednat nějakého doktoranda?
Tak OT, ale fuj, styďte se Jako jeden bývalý doktorand jsem na to alergická U nás na fakultě doktorand = holka (nebo kluk) pro všechno. Za stipendium, ze kterého by nevyžil ani bezdomovec.
Souhlas s kometou. Některé kočky jsou mazlicí, muchlovací, tahací, některé ne. Je to temperamentem, povahou, předchozími zkušenostmi... A měnit se to moc nedá.
Pokud se týká močení do postele, zdravotní problém to být může, ale já bych hledala příčinu spíš v nespokojenosti. Pro kočku je přirozené močit a kálet někam, kde může hrabat (kočkolit), což v posteli moc nejde. Možná se Vám snaží dát najevo, že se jí doma něco nelíbí. Nepíšete, jak je stará, jak dlouho ji máte, v jakém managementu (jen bytová/výběh ven) atd., takže těžko odhadovat. Ale možné to je.
kallisto
napsal(a):
Nerozumím. To mu nejde někde oddělit část výběhu a dát ho na samotku? Maximálně s tím druhým koněm toho majitele.
Tyjo, to by určitě šlo, ale co ty věci okolo... Další přístřešek, další balík sena někam navozit/nanosit atd. Ono kůň ve stádě navíc se dá zvládnout, ale kůň navíc mimo stádo, resp. další stádo, to už je teda větší nálož...
Pro zadavatelku: pokud to nejde jinak, jiné řešení než výpověď není.
vattunka
napsal(a):
Dekuju. Právě ze s tím nemam zkusenost. Byl to napad. Asi blby. Ale ta miska mu pomohla. Nedělal až teď. Ale v předchozím ustajeni to pry dělal taky. Tak u nás skákat nemuze,nebudu riskovat zdraví kobyl,nejen váhou ale i případnými záněty ☹️
Pokud je stádo stabilní a všichni zdraví, záněty nejsou to největší nebezpečí. Ta váha bohužel už ano.
Pouta na pastevko, to bych teda měla strach.
Když je u Vás už od podzimu, dělal to už na podzim? Nebo teď poprvé? U nás ve smíšeném stádě taky někteří valaši skákají na kobyly, většinou na nově příchozí kobyly (které se většinou při příchodu do stáda rozříjí), nebo právě po zimě, když kobyly mají první "pozimní" říji. Neřešíme to a necháváme jim sexuální svobodu , ono to valachy po první říji přejde a je zase pokoj. Ale je pravda, že u nás nejsou tak velké rozdíly ve velikosti, resp. hmotnosti.
Pokud to nedělal na podzim, myslím, že by ho to po první říji mohlo přejít. Je na Vás, jestli to budete testovat s rizikem zdravotní újmy některé kobyly. Pokud se to nevyřeší, pak ve smíšeném stádě prostě být nemůže. Pouta na pastevku s volným pohybem mi přijdou jako velké riziko.
Naprostá většina mladých koček (kocourů) zvládne kastraci bez problémů. Normální veterinář by Vám měl automaticky dát léky proti bolesti na prvních pár dní, ale jak už bylo řečeno výše, pokud nedá, je dobré se připomenout. Moje zkušenost: většina koček se po kastraci bez těch léků proti bolesti obešla, ale v každém případě je dobré je mít, není přípustné nechat zvíře trpět.
Ad límec: naše kočky ho taky neměly (snaha z naší strany byla, ale chyběla ochota z jejich strany ). První 2-3 dny jsem hlídala, aby si ránu nelízaly, ale pak je to nějak samo přešlo. Tohle ale bude individuální, takže límec pro jistotu doporučuju.
Horsana: jasně, mrtvola je no go, jen si myslim, že i když se senáž přebírá ručně, nějaký ten ocásek od myšky atd. (citlivé povahy prominou) tam prostě může propadnout, zvlášť pokud jsou v senáži nějaké rostliny s tlustšími stonky (jetel a tak).
A ano, obecně je to prostě buď - anebo. Buď krmím s tím (i když asi relativně malým) rizikem senáží, nebo dám přednost "bezpečnějšímu" senu.
No, ono teď máte bohatou senáž, ale příště může být klidně chudší, záleží na tom, co Váš zemědělec sklidí, kde to sklidí, kdy to sklidí a co a kolik tam toho přidá, aby z toho byla senáž:-) Senáž může mít desítky podob.
Senáž je pro koně super, u nás ve stáji se už pět let krmí jen senáží. Nikdy se žádný zdravotní problém nevyskytl a pro dušné koně, kterých u nás ve stáji několik máme, je to super. Ustajovatelka dokonce bere dva druhy senáží, jednu bohatší pro hubeňoury a hůře krmitelné, druhou pro tlusťochy. No, ne vždy se to dodavatelům povede, je to prostě trochu alchymie. Ve máme traktor, který může balíky převážet.
Ale popravdě, kdybych měla stáj, nešla bych do toho ani s mechanizací, je to prostě daleko větší dřina (přebírání), hlídání, aby to někdo, ať už člověk či zvíře, nepoškodil. A toho plastového odpadu, to je taky nářez. Stájníci ji obecně nemají rádi
Tady bych s Horsanou možná trochu polemizovala - já tomu nerozumím vůbec, ale prodávám, jak jsem koupila. Přítel je agronom a téma senáže pro koně a možné nákazy botulotoxinem jednu dobu hodně řešil (objevilo se někde na Táborsku, asi před třemi čtyřmi lety).
Konzultoval to s několika odborníky (jména si nepamatuju, není to můj obor), hlavně z Brna z veteriny. A ti mu řekli, že bohužel žádné varování, že balík senáže obsahuje botulotoxin, neexistuje. Ano, kadávery a kousky hlíny je velký špatný, jenže i při nejlepší snaze a krmení s přebíráním můžete zbytek zvířecího tělíčka nebo nějakou tu hliněnou hrudku přehlídnout. Na druhou stranu se prý (podle velikosti ložiska) botulotoxin drží jen v určitém "akčním rádiu" okolo kadáveru nebo hlíny, nemusí být nutně nakažen hned celý balík. Ale botulotoxin nesmrdí, ani nemá žádnou pachuť, takže kůň ho klidně sežere. A pak záleží na velikost "kusu", jaký sežral atd.
Na druhou stranu všichni tihle odborníci potvrdili, že ve své praxi se s nákazou botulotoxinem zas tak často nesetkávají, a pokud ano, nelze vždy říci, že to bylo v souvislosti se senáží:-) A tak si to přeberte
Každopádně botulotoxin nesmrdí a není vidět, to, co uvádí zadavatelka, je "jen" plíseň.
Buggyra má ve všem pravdu.
Snad bych doplnila jen to, že u senáže je fakt potřeba dávat pozor na sebemenší dírku ve folii, ta může celý balík opravdu zlikvidovat. Pokud se Vám zdá, že senáž pracuje i ve folii, pak je buď špatně zpracovaná, nebo je na vině vzduch (tedy díra ve folii).
V létě je řešením krmit "sušší" senáž, jak píše Buggyra, ale pokud máte dostatek koní, dá se krmit i mokrou, jen to prostě musíte víc hlídat a zkonzumovat co nejdříve.
Nepíšete, kde jste kotě koupil, každopádně sedmiměsíční kotě už je povahově celkem hotové zvíře, pokud nebylo socializované během prvních měsíců života, už to snadno nedoženete. Spojila bych se s chovateli, co si o tom myslí oni...
Každopádně jako první věc bych kocourkovi omezila prostor. Na jeden pokoj. A tam s ním být co nejčastěji.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Ja nerikala spolehat jen na wow!! Nevytrhavejte to. Jen rikam ze kone ktery splnuke rozumova kritetia bych nebrala uplne prvniho ale toho kde to wow bude. A ano ze z nekterych kriterii lze pripadne slevit a nasledny vliv to zas mit nebude a z jiných (zdravi, povaha) zas slevit nejde. Apod.
Proslo mi rukama 5 vlastnich koni. Z toho 3 byli trefa na cernou a posledni nad kterou vsichni zpocatku kroutili hlavou jak muzu bejt tak pito ma trefa nejvetsi a nepotentovat se vse je doma dodnes a klape to. Ale za to dik cloveku co mi je nabidl a vedel moc dobre co a proc a koho mi dava do rukou a jak se s tim popasuju.
Ale to vůbec nebyla reakce na Vás... poprvé "wow" použila zadavatelka, reagovala jsem na ni. Není třeba všechno hned brát jako útok na vlastní osobu
bongani
napsal(a):
Leithian, koni bude na jaře 22 let a upřímně se obávám, že by ho nikdo koupit nechtěl. A hlavně bych mu to neudělala, aby se musel na stará kolena někam stěhovat. Jemu rozhodně nic nechybí, má péči, jakou potřebuje, kamarády, výběh, seno, deky, veterináře, zubaře atd. Chodím za ním, co nejvíc můžu, ale zase v tomhle je výhoda koně, že když zrovna nemám čas přijít, tak mu nescházím. A já jsem si ho pořídila, takže tu odpovědnost prostě mám a postarám se o něj, jak bude potřebovat. Že jsem si vlastnictví koně představovala trochu jinak? Ano, představovala. Ale ten kůň za to nemůže a nebudu se ho kvůli tomu zbavovat. Kdyby mu bylo 10, byla by to jiná situace.
Jo, tohle je asi nejlepší příspěvek na téma "vlastní kůň". Obrovská odpovědnost, která na člověka nejvíc dolehne, když se všechno nevyvíjí tak, jak čekal. Pak si majitel může rvát vlasy a nadávat si, ale pokud je odpovědný, holt svůj úděl ponese statečně:-)
Všechno, co tu bylo řečeno, je pravda. Ať už od příspěvků, které podporují koupi vlastního koně, i těch opačných. To nejtěžší, tedy rozhodnutí, je na zadavatelce:-)
A ještě na závěr: pokud na vlastního koně dojde, přikláním se variantě nespoléhat na "wow". Ale přemýšlet hlavou.
Nemůžete dělat nic, jen pátrat na vlastní pěst. Ale kdyby Váš příběh snad četl někdo s podobnými myšlenkami - pokud už prostě musíte pro zvíře najít nový domov, doporučuji promluvit si s nějakým útulkem, poptat se, jak na to, na co si dát pozor. Mají zkušenosti. Já můžu narovinu říct, že domácnost, kde jsou kočky s koťaty (jak píšete) už by pro mě bylo varovné znamení. Oni nemají peníze (chápu, to se dnes stává), ale mají na to, aby uživili kočky a další koťata? Nebo to mají na kšeft?
Další věc: u koček je důležité, aby si v novém domově zvykla. Než ji pustí noví majitelé ven, je ideální držet ji aspoň tři týdny v uzavřeném prostoru, jinak hrozí, že půjde hledat původní bydliště. Pokud ho po týdnu pustili ven, bylo to moc brzo.
O tom, že by ho prodali, pochybuju. Ledaže by byli tak vychytralí a tvrdili novému zájemci, že je to čistokrevná norská lesní nebo sibiřská nebo cokoliv, akorát že nemá PP, protože atd. Může se stát.
KVS nepomůže.
Aja85
napsal(a):
Děkuji za reakci, můžu udělat něco teď pro zlepšení? I když jak říkám, nenechá na sebe ani sáhnout....ze dne na den.... Finančně jsme na tom v pohodě, jen teda se neorientuju kolik se případně testy pohybují ,avšak i když se zjistí na co je alergický tak nedokážu zamezit aby na něj dotyčný hmyz nelezl....
Nevím, kde se nacházíte, ale normální koňský vet poradí. Někdy má smysl dělat testy, někdy má smysl dát rovnou kortikoidy. Je ale potřeba vyloučit jiné příčiny (paraziti?).
Jestli je na tom ještě teď v říjnu tak špatně, pak se rozhodně vyplatí se tím zabývat detailněji, ale to bez veta, který se bude snažit věci přijít na kloub, nemá smysl.
Můžete mu výrazně ulevit muchařskou dekou, ale teď na podzim, když už občas prší, je to zase náročné na management.
Jak jsem psala, u těžkého muchaře jsou dvě možnosti: kortikoidy (v sezoně) a/nebo muchařská deka.