
elka
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
proxima
napsal(a):
To Elka:-)
No tak se vyjádřím k těm appaloosám..Hodně jsme se o ně zajímali-zajímáme,chováme je,dělám stránky o nich,překlady z USA..No a tak jsem dospěla k závěru že appaloosa co měli indiáni už asi nikde živá nebude
Prostě to plemeno vzniklo pak znova křížením různých plemen-aby to barevně a konstitučně vypadalo jako ta appaloosa co někdy indiáni měli..A jestli někdo ví jak vypadala ta původní indiánská..toť otázka..Teda na starých fotkách indiánů jsem nikdy neviděla puntikatého koně a už vůbec ne něco co by vypadalo jak Crazy,ani jak moderní typy appa..Vše to byli kostnaté herky,většinou strakáči..
Takže FPD se u appa píše,ale co je na tom původního to nevím..Navíc když vidím Crazyho a některé appa z Lažínek ,tak nemůžu říct že by se mě líbili..Takže jsme se rozhodli po dlouhém zvažování (původně jsme chtěli chovat co "nejpůvodnější"appa)že raději budem chovat appaloosy co jsou ušlechtilé a pěkné,a mají dobrou povahu -což nám vyšlo nějalépe křížení appa x QH..
To k appaloosam..
Jinak k Janisce...hodně QH má žlutou barvu a dobrou povahu..Jestli ti jde hlavně o to a ne aby koník měl dobrou stavbu těla,dobrý hřbet a kopyta..tak to teda trochu nechápu..Hledala bych koně co má všechno v pořádku a ne jen část..Ale každý na to má jiný názor..Ať si každý dělá dle sebe..To přestavění je ale myslím dost veliký problém co se dědí..
Tak a už vás něchám řešit hafloše..Mějte se a dobrý výběr
To Proxima: Díky za odpověď. Já jsem si myslela, že nebudete proti křížení QH x appa. Mně se taky líbí výrazně víc. Říká se, že původní indiánské appaloosy byli koně pro zemědělství. A u koně "do pluhu" jsou požadavky na ušlechtilost, chody, tvar hřbetu a temperament někde jinde než u koně jezdeckého, šlechtěného do westernového sportu. Však dnešní HF také není ten samý jako poválečný. Já tomuto způsobu chovu fandím, šla bych stejnou cestou stát před touto volbou. Koňská plemena se mají vyvíjet tak, aby co nejvíc splňovala požadavky dnešní doby. Do vozu už appy (a konečně HF) nikdo nejspíš zapřahat pro denní obživu nebude .
Ještě ke QH/PH/appa hřebcům. Je škoda, že také nemají nějaké hodnocení tělesné stavby v rámci plemene, jako je třeba u plemen koní zastřešených pod ASCHK (myslím tím bodové hodnocení exteriéru - Mg Doc Joe Chex dostal jako ČSP 7,9 bodu, Ramba Watani 7,1 - je jasné, že to nevypovídá o tom, jak by byli zhodnoceni jako APH a APPA). Pak by se chovatelé (a množitelé ) měli čeho chytit - nejen zajímavé barvy a slov hřebcova majitele o korektním exteriéru (už jste někdy viděli nabídku na připuštění hřebcem, který by ji neměl?
). U amerických plemen může připouštět každý hřebec, je to jen na úvaze jeho držitele a zaplacení poplatku. A plemeníků je v ČR opravdu jako máku. Pak se v nich vyznejte. Občas vídám u inzerátů německých hříbat QH bodové hodnocení z výstav typu 7,0, 7,5 apod. Ale to asi není povinné a v ČR to nejspíš nebude zavedeno vůbec (kromě soutěží v halteru, ale to je zase trochu něco jiného).
Myslím, že nikdo nechce vědomě připustit na svou klisnu hřebce se špatným postojem, vadou hřbetu, dědičným onemocněním kopyt apod. jen kvůli barvě či charakteru. Jen to občas někdo zjistí, až když je pozdě. Takže díky za osvětu.
microfon
napsal(a):
Elka: vědět dám ale kdybych zapoměla, jistě bude snadné najít si hříbo v Poníkářích tak kolem poloviny dubna(snad bůh dá)
Osobně si jsem skoro jistá , že bude zapsané jako typ pony. S tou barvou jsem si dělala procentuální tabulku jaká mi může vzniknout, a jediné co není možné, je belouš, pseudolbín a puntíkáč
USA stránka je opravdu zajímavá nejen pro ilusraci. Ze všech se mi nelíbil jen jeden hřebeček, ostatní byli dle mě moc pěkní až vskutku krásní. A to obzvláště ta jedna klisna mi nepřišla zrovna korektní v ideálním typu pro toto křížení.
Hlavně u tohohle křížení mi přijde jen velice nepravděpodné že se nějak zvrtne povaha( samozřejmě nemluvím o křížení už tak povahově nevyrovnaných jedinců), než u A1/1 či ČT s američany
Jo jo, děkuji. Budu poníkáře sledovat a těšit se, co se narodí. Držím palce, ať to dobře dopadne .
Jsem ráda, že se stránka líbila, také jsem se fotkami kochala, ale chápu, že některým chovatelům QH/PH a HF s PP to může být proti srsti .
proxima
napsal(a):
No jestli se vám tu do toho můžu připlést..
Že by Ramba měl tolik potomků to bych zase neřekla,ale ty co má,tak fakt jsou většinou jednobarevní a hlavičku on moc nezjemní..
To bych ale netvrdila o všech appa-že nezušlechtí - a už vůbec bych neříkala něco o tom co je "typická" appaloosa-to nikdo totiž neví.. Kor v u nás v Čechách kde je appaloosa skoro každý kůň s puntíkem na prdeli..
Myyslím že u nás je spousta pěkných appa hřebců kteří zušlechtí dost dobře.
Jinak ke hřebci co stojí v Kopřivnici a koníkům po Pavoškovi..je jich k vidění fakt hodně a hodně co jsem viděla jsou přestavění koníci(což bohužel hřebec asi předává)..
Sami máme po něm kobylku QH a je to celkem problém na ní pak sehnat padnoucí sedlo,a myslím že tihle koníci co chodí po předku mají o hodně větší šanci že budou mít problém s nohama..Prostě než připustíte tak se na koníka pořádně podívejte.
To Proxima:
Smím se ještě v návaznosti na reakci výše zeptat, co pokládáte za "opravdovou" appaloosu? Tak nějak jsem se totiž domnívala, že se u tohoto plemene počítají původní geny, resp. appa předci v rodokmenu (FPD), a čím jich je více, tím je to typičtější appa. Možná to motám, tohle plemeno sleduji spíš okrajově. Za typickou appu bych proto pokládala kupř. plemeníka Crazy Legs Luck, který má 90 % FPD. A zušlechťovatel bych mu zrovna neříkala, ale to je asi zbytečné slovíčkaření . Mně se víc líbí appaloosy, které mají jednoho z rodičů QH, ale ty už mi zase nepřijdou "typické" pro plemeno. Směřují všemi rysy ke QH a jako bonus mají puntíkatý kožich. Tak jak to je? Děkuji za osvětu.
S hodnocením kopřivnického hřebce naprosto souhlasím. Na fotkách je opravdu hodně přestavěný a dělá mu to propadlý hřbet. Asi bych se podívala po palomino barvě jinde. Není v ČR jediný v tomto atraktivním zbarvení. Našla jsem v nabídce ještě třeba tohoto QH http://zvirata.bazos.cz/ inzerat/5275246/Plemenik-QUARTER-HORSE-PALOMINO. php (2krát mezera: před inzerat a php).
proxima
napsal(a):
V Americe se kříží všechno se vším a všechno má své asociace..
To by mohlo přijít sem-tady by se to to opravdu šiklo..
No jo, to je jako v Německu. Tam mají zase pintoaraby a haflingoaraby. U nás to holt spláchneme pod ČSP (když je to do KVH 148 cm) a ČT (když je to teplokrevné, arabské nebo plnokrevné). Jsme menší země, tak máme menší možnosti, no .
Já to nijak nepropaguji, jen ukazuji ostatním, co jsem našla. Tolik fotek z křížení HF a PH jsem jinde pohromadě neviděla. Pro QH se mi nic podobného dohledat nepodařilo. Jinak si myslím, že termín "Spotted Haflinger" musí rvát (nejen) Rakušákům uši. Vždyť HF je plemeno s typickou barvou (bělohřívý ryzák), dokonce i znaky na nohou jsou nežádoucí. Říkat strakáčům hafling by se podle mého názoru nemělo. Už jsem narazila v německých inzerátech na pojem "Quaflinger" (HF x QH), tak tady by možná bylo na místě "Paintflinger" ). Jinak strakatí hafloši v USA patří pod Pinto asociaci, ta taky spláchne vše strakaté. Takže výsledkem takového křížení je pinto pony, pokud to vyjde barevné. A oni používají výhradně PH hřebce homozygoty, takže jim strakatost vychází.
microfon
napsal(a):
Elka:
děkuju za pochvalu naší huculiny
Já jdu legální cestou tak jako tak, náš hřebec je licentovaný v ČR a zapsaný v URP., takže nelegálně rozhodně nejednám.
Druhou klisnu mám v PPK ČSP a o MG Doc Joe Chexovi vím, skvělý hřebec, ale na druhé straně od nás a bohužel jen 147KVH, Ramba Watani mě nenadchnul, má hrubou hlavu a to je jedna z věcí, které bych nerada předávala , obě moje ponice nemají ošklivé hlavy ale ušlechtilé zrovna také ne, tak o hrubost nestojím, mám ráda malé hlavinky s velkými žuchvami -> zkrátka takovou má přesně ten náš hřebec
Jinak do PH jsem jít nechtěla(opravdu jsem dělala výběr z okolních 150km a jediný kdo mi přesně seděl je náš otec PH Pepino San Bar, tak doufám, že flekatí nebudeme, každopádně s huculinkou mám opravdu hrozně moc možností na barvu, bude to veliké překvápko:D
Samozřejmě uplně nadšená že nedělám papírový chov nejsem, ale bohužel na šistou QH zatím peníze nemám a navíc jsem dost praktická, dost by mě děsilo, sedět na tak drahém koni při obyčejné rekreaci a hobby sportu, když stačí jeden hloupý krok a vše jde do háje. Ale ceny jdou stále dolů, tak do 10 let věřím, že už čistý američan možná bude dostupný i pro nás obyčejné lidičky.
Všem budu držet palce, hucinka nám nechtěla zabřeznout, tak mě celá ta sranda jen ohledně pouštění vyšla nejméně na 13 tis, tak snad si vaše kobylky s vybraným hřebcem sednou
To Microfon:
Ještě jedna prosba: Dáš pak prosím vědět nejen, jaké hříbě se narodilo, ale také jako co ti ho inspektor zapsal? Nějak si nedovedu představit, že to bude typ teplokrevný (WB) . Popř. víte někdo jiný, co z toho udělají? Díky. Zaslechla jsem, že "typ hafling" už se prý psát do modrých průkazů nesmí, svaz proti tomu protestoval. Kromě toho je velká šance, že se barva typická pro haflinga neudrží. A mít pak třeba strakaté hříbě v "typu HF" by byla vcelku legrace
. Možná "typ pony"?
A taky jsem našla na netu zajímavou stránku. V USA se HF x PH již pár let kříží a vychází jim tohle http://www.nash2006.com/ .
microfon
napsal(a):
Elka:
děkuju za pochvalu naší huculiny
Já jdu legální cestou tak jako tak, náš hřebec je licentovaný v ČR a zapsaný v URP., takže nelegálně rozhodně nejednám.
Druhou klisnu mám v PPK ČSP a o MG Doc Joe Chexovi vím, skvělý hřebec, ale na druhé straně od nás a bohužel jen 147KVH, Ramba Watani mě nenadchnul, má hrubou hlavu a to je jedna z věcí, které bych nerada předávala , obě moje ponice nemají ošklivé hlavy ale ušlechtilé zrovna také ne, tak o hrubost nestojím, mám ráda malé hlavinky s velkými žuchvami -> zkrátka takovou má přesně ten náš hřebec
Jinak do PH jsem jít nechtěla(opravdu jsem dělala výběr z okolních 150km a jediný kdo mi přesně seděl je náš otec PH Pepino San Bar, tak doufám, že flekatí nebudeme, každopádně s huculinkou mám opravdu hrozně moc možností na barvu, bude to veliké překvápko:D
Samozřejmě uplně nadšená že nedělám papírový chov nejsem, ale bohužel na šistou QH zatím peníze nemám a navíc jsem dost praktická, dost by mě děsilo, sedět na tak drahém koni při obyčejné rekreaci a hobby sportu, když stačí jeden hloupý krok a vše jde do háje. Ale ceny jdou stále dolů, tak do 10 let věřím, že už čistý američan možná bude dostupný i pro nás obyčejné lidičky.
Všem budu držet palce, hucinka nám nechtěla zabřeznout, tak mě celá ta sranda jen ohledně pouštění vyšla nejméně na 13 tis, tak snad si vaše kobylky s vybraným hřebcem sednou
Jo jo, špatně jsem se vyjádřila, legální cestou jistě, však většina z nás chce mít zapsaného otce v průkazu koně (takže ten musí být evidován v URP), byť to bude "jen" kříženec. ČSP je spíš oficiální způsob přes uznané plemeno. Ale k oběma hřebcům mám podobné výhrady jako ty - MG Doc Joe Chex je opravdu krasavec, byť menší (ale ona ta KVH je prý ze 3 let věku, kdy ho zapisovali, takže možná se ještě povytáhl na 150 cm), ale u nás jsou trochu komplikace s říjením, potřebuji mít klisnu u hřebce déle, aby se začala ukazovat, a to by tady podle slov pana majitele (jinak maximálně vstřícného, nad křížením PH a poníků rozhodně neohrnuje nos) nešlo (preventivně napíchat, jak mi bylo doporučeno, aby přijela na optimální den, nechci, minule nám to - s HF hřebcem - pěkně vyšlo přirozeně, jen si tam kobyla pobyla déle). A mám to dost daleko na to, abych jezdila "pokusně" sem a tam a doufala, že se trefím do správného dne.
Prostě potřebuji nejen připouštění, ale i ten plný servis okolo . A jsem samozřejmě ochotná si ho zaplatit
. Připouštěcí poplatek v rámci ČSP je spíš směšný, tak se nedivím, že k němu nejsou žádné výhody navíc.
Ramba Watani dává koně často jednobarevné, viděla jsem pár APPA z A1/1 a byli to obyčejní hnědáci jemné konstituce, celí po mamině. Hlava se mi taktéž nelíbí. Ony ty typické appaloosy toho moc nezušlechtí, jak jsem viděla, to musí být už ty dost prokřížené s QH. Připouštění je u Ramba Watani ještě složitější, protože je prý málo míst pro klisny a přednost mají APPA (není divu, také platí za připuštění úplně jiné peníze). Takže se opět musí dojet přesně na den (a ještě se netrefit do závodů, aby tam majitelé byli), hop a šupem domů. Je to tedy info z loňska, tak třeba má někdo novější zprávy.
Také držím palce, ať se hříbouš povede. Tyhle plavé jsou dost dominantní barvy, myslím, že máš velkou naději na jednobarevného tmavého potomka.
Já to beru nastejno - QH a PH, vždyť je to totéž, jen je jedno strakaté. A barva nejezdí.
microfon
napsal(a):
já už jsme si tady na toto téma vyměňovala názory nekolikrát.
Mám totiž připuštěnou papírovou huculu nevěřím, že stvořím hybrida
No, já na tohle téma diskutuji dnes prvně, takže jsem nevěděla, jaké ohlasy vyvolám. Čekala jsem ukamenování od obou táborů - chovatelů čistých QH i HF, kteří mě sprdnou za podivné nápady, a jsem mile překvapená, ale třeba se ještě dočkám.
Z huculky ti určitě žádný hybrid nevypadne, vždyť stavbou těla je americkým plemenům podobná. Dej sem pak určitě foto hříbka, ať se mohu podívat. Jsem zvědavá na barvu. U HF čekám jedině ryzáka, popř. z painta rezavě strakaté hříbě, ale ty máš s tmavou plavkou (nebo špatně vidím?) víc možností.
Jinak ono to jde i legálně, kdyby člověk chtěl. Já mám kupř. svou HF zapsanou i v PK českého sportovního ponyho (čistokrevné huculky berou taky, jen ti ji musí znovu popsat inspektor chovu a platíš zápis). V PK ČSP je potom jeden appa hřebec (Ramba Watani) a jeden PH (Mg Doc Joe Chex). Já tedy touhle cestou asi nepůjdu, ale možná je pro někoho dobré vědět, že existuje.
microfon
napsal(a):
Haflingovi (tomu klasickému typu) chybí trochu více ohebnosti, lepší chody a výška.
typické QH chybí zdravotní odolnost, skromnost, výborné kopyto.
Kouzlo tohoto křížení je v tom, že dle mě nelze nic zkazit. Jedině snad pokud by někdo vybral velmi macatého haflinga a spářil s američanem velmi maličkých kopýtek, ale to by musel být hlupák.
Ovšem na druhou stranu je pravda, že mezi oběma plemeny lze najít takové zástupce, kteří odpovídají přesně tomu co má z ideálně dopadlého křížení vzniknout. ovšem to už jsme zase u peněz
myslím si že lepší 100x zkřížit haflinga s QH než tepláka(či neforemného plňáka) s QH
To Microfon: Mluvíš mi z duše. Kříženců ČT x QH vídám moře a povedený je jeden ze sta. Přece jen jsou to typově zcela rozdílní koně. Také doufám, že při křížení HF x QH se zkazit nic moc nedá. Chci na svou HF (mám ten modernější, štíhlejší typ, KVH přes 140 cm) pustit jemnějšího vyššího hřebce (koukám hlavně po reiningových liniích), myslím, že dodat hmotu nějakým halterovým šampiionem nepotřebuje . Nemám vůbec nic proti čistokrevným QH (snad jen, že na rekre a hobby sport je to trochu drahý luxus
), moc se mi tohle plemeno líbí, ale chovají se pořád ještě hodně na kšeft, takže leckdy se připouští kobyly se zdravotními či jinými omezeními. Zvlášť v ČR mi přijde, že chovná stáda jsou složena zejména z klisen, co nešly obsednout, popř. kulhaly už v mládí. Ale chovatele (měli od 2 do 6 klisen) jsem zblízka poznala jen 3, tak snad to není všude takové
.
To Janiska: To je parádní kříženec HF x QH! Tak akorát vysoký a kompaktní. Ryzáky můžu na všechny způsoby, takže to, že ztratil bílou hřívu, by mi nevadilo.
Jsem ráda, že jste mě podpořily, ve svém okolí jsem se setkala spíš s názorem, že si mám pořídit další HF hříbě a nic nevymýšlet, že nad tohle plemeno stejně není, tak proč ho \"prznit\" nějakým amíkem.
stieberova
napsal(a):
Já osobně proti křížencům nemám vůbec nic, ale v křížení haflinga s QH nevidím jediný přínos. Co chybí QH a má to hafling nebo naopak, aby bylo co čím zlepšit?
Svůj názor jsem už psala výše. Hafling je v podstatě malý chlaďásek, i když se už pár let šlechtí víc do jezdeckého koně. V povaze je to pohodový flegmouš. Westernové disciplíny se s ním jezdit dají (a v Německu i jezdí), ale pořád mu bude chybět oproti QH potřebný temperament a chuť do práce (jsou to trochu lenoši - a občas i tvrdohlaví, aspoň většina z nich). Je taky robusnější a má nižší KVH (obvykle je to kolem 140 cm, což je pro narostlejšího dospěláka málo). Jeho rámec je obdélníkový, jsou spíš delší. Z toho vyplývají i jiné chody, než jsou pro westernové ježdění žádoucí. Představuju si KVH kolem 150 cm, pohodový charakter, temperament tak něco mezi haflingem a QH, souměrnou postavu, lepší vlohy pro western, odolnost a pevné zdraví. Prostě trochu všestrannějšího koně z pohledu westernového jezdce, než je čistý HF. Ale moc takových kříženců jsem nepoznala, tak vyzvídám, zda s nimi má někdo osobní zkušenosti. Třeba se ve svém odhadu, co z takového míšení vzejde, pletu
.
janiska
napsal(a):
no,já jednu kobču v Kostelanech i viděla,krásná izabela se skvělými chody a povahou.Já sama mám haflinu původem z itálie a chci udělat zvěrstvo-byt milovník čistých koní,pokud se hříbě zdaří.zůstává doma a jako táta se mi zamlouvá Tivio z Bubla ranche,viděla jsem ho párkrát a to by bylo hříbo...Po paintech jsem jich taky pár viděla,ale strakatý hafloš,to není pro mně ideál,mně lahodí jejich barva...Zkusím pohledat pár fotek,ale neručím,že nejsou v druhém pc.Ale toto spojení by mohlo zaručit hoodně dobrýho koníka.Ale pozor,obsedat jako hafloše,čili později..
Díky za info. Chystám se k něčemu podobnému (také pro domácí využití), tak se pídím po podobných konících . Představuji si trochu odlehčit HF a zvětšit rámec, přidat víc ochoty k práci (v podstatě i temperamentu) a při tom zachovat klidnou přátelskou povahu (na barvě netrvám
). Sama jsem zatím viděla na živo jen jednu haflu x paint, byla jednobarevná vranka, milá, ale po otci měla snad jen tu černou barvu, jinak celý hafloš - mohutností, chody (ale je fakt, že máma byla spíš do norika, hodně těžká, ani neměla čistě haflingerský původ, spadala do pomocné PK). Ale ta kříženka byla teprve dvouročka, ještě na ní nejezdili. Tak pátrám, kdo něco podobného zná.
janiska
napsal(a):
Jestli máš papírovou kobču,tak rozhodně bych šla do licencovaného hřebce.St.Largos ve skutečnosti vypadá mnophem lépe,ale ostatní fotky v druhém Pc...Já mám jasně vybráno.Jsem proti křížencům a koním bez původu,mám dvě kvalitní kobylky a volba je jasná.Pan Bílek mi nabízel ještě dva hřebce,takže si je chci prohlédnout,neb mamča Anabela -Grétka je polotěžká,Ariel je po Navajo Lucky,není to dokonalé,spíš se chystá malá skákat než na westernový sport....Orne je zase spíš avelínský typ,mohutná,fortelná,pořád váhám,že si spáchám křížence s QH-mou volbou je Tivio z Bubla ranče z Kopřivnice.Ano skalní haflingáři nejsou moc nadšení z těchle jezdeckých,áčkových haflošů,má se snad přivézt ještě jeden hřebec....uvidíme..
V ČR bude působit v sezóně 2009 opravdu kvalitní haflingerský hřebec importovaný z Itálie - Nibelung-V. Na rozdíl od Artista-L má IA třídu chovnosti a několik uchovněných synů po celé Evropě, takže to by asi byla moje volba. Pravda, nestojí na SM, ale v SČ, ale někdy se vyplatí zajet si trochu dál . Foto viz www.haflingove.cz.
ladys
napsal(a):
Jojo my poušteli kobylku, která má 150 cm, ale naštěstí nám ji uchovnili do HPK, takže je pro ni Mozart ten pravý. Ale je pravda že je to prcek, ale krásnej.
Ta lysinka je z Itálie. Známý si odtamtud dovezl kobylku a že tam mají tohle pravidlo. Zajímavé je, že kobylka byla v Itálii hodnocena velice vysoce a u nás byla předposlední z celého svodu , holt se naši mají co učit, protože kobuše fakt krásná.
Mě se líbí na každém koni něco jiného, na tmavších nosní pruh a na světlejších právě široká lysina přes nozdry
To je legrace, Artista uchovnili v Meranu, takže v It., zřejmě jim tak moc nevadí . Po Mozartovi znám pár koní, všichni nádherní, ušlechtilí s krásnou dlouhou hedvábnou hřívou. Pokud má kobylka 150 cm, vyjde z toho určitě krásné hříbě taky do HPK.
redbla
napsal(a):
No jestli půjdem na svod se ještě neví, ale pp z německa máme, hříbka chceme pro radost a taky kvůli kobylce, prej se to tak má (je jí 9 a ještě hříbě neměla), ale ať se rozhodnem jakkoliv tak jde i o to nemnožit podprůměrný koně
Na svod bych zašla zcela jistě, abyste pak neměli hříbě bez PP. Pokud kobyla původ má, bylo by to škoda. Teď jsou vypisovány svody jen pro haflingy, kde je posuzuje vícečlenná komise (v Čechách i na Moravě stejná), takže by to měla být záruka určité objektivity. Šampionát mladých klisen v Pardubicích vyhrála Galánka po Norkovi a líbila se i zahraničnímu rozhodčímu. Norek má hodně klisen v HPK. Takže pokud bych chtěla starší těžší typ, volila bych jeho.
janiska
napsal(a):
Ano,s tím Simmelem jsi mně dostala,že za moc nestál,po Maditovi bohužel nezůstal kvalitní plemeník,mám dva kluky po Nugátovi,ti jsou výteční a líbí se mi Stony,což je táta St.Largose.I rakušané nejsou nadšeni tím zjemnováním a v¨ětšina chovatelů chce zůstat u tradičních a hlavně všestranných typů.To je totiž na nich to nejúžasnější-vzhled,povaha a všestrannost,na co sáhnou,to umí.A Němci se také drží v chovu tradičních beganů,bez ohledu na Rakušany.A italští avelínové,de facto původní představitelé těchto beganů? Jednu doma mám,byla dovezená z Itálie na Slovensko a je to úžasný všestranný koník.A tak s tím zjemnovaním plemene padá další výhoda-dlouhověkost,bohužel....
Simmel měl v letech 200-2004 plodnost 20,59 % (zdroj ročenka Hafling v ČR, s. 34), kupř. v roce 2003 připustil 23 klisen, z toho se narodila 4 hříbata, takže opravdu cenný plemeník to nebyl.
Němci i Italové skáčou, jak Rakousko píská, Italové už jsou s Rakušáky ve Světovém svazu a hrají podle jejich pravidel. Němce tam Rakušáci nechtějí, jelikož si do haflinga pustili arabské koně, protože chtěli výsledek vhodný pro pony sport. Takže teď mají mišmaš s procentním podílem arabské krve. Zrovna Němci o begany nijak nestáli a také mají svou rasu Edelbluthaflinger, která má až 1/4 araba.
Všestrannost to ano, to také vidím jako největší klad plemene hafling. Hodí se na všechno. Tomu ale určité zjemnění nevadí. není zas tak drastické, jak se zdá. Naopak těžký typ je robusní natolik, že se hodí spíš do zápřadu a také sehnat na něj sedlo je fuška.
jarin
napsal(a):
My letos připouštěli Mozartem, je to moc hezký, elegantní a ovladatelný zvíře.
Nemáte někdo fotky Husara z Bohušovic?
To ano, obvladatelný, ale na zemi, obsedlý není a zapřáhli ho jen jednou. Majitel ho má na parádu. Nicméně potomci jsou jezditelní bez problémů, takže charakteru bych se nebála.
elka
napsal(a):
Řekla bych, že je to pochopitelné, když plemeno hafling v Rakousku vzniklo. K nám byli první hafloši dovezeni až po roce 1989, takže opičit se jaksi musíme. Chybí tu tradice chovu tohoto plemene a koně, kteří tu jsou, mají leckdy pochybnou kvalitu (asi se při importu koukalo hlavně na cenu, no). U hucula můžeme klidně chov zlepšovat a tvořit vlastní standard, ale u haflinga nám nezbývá než se řídit rakouskou PK a jejími požadavky na vzhled plemene. Simmel byl prakticky neplodný, nadto s nepříliš skvělou povahou (příliš temperamentní, což u haflinga není žádoucí). Na svou mohutnost měl dost slabou holeň, takže toho neoplakávám. Madit byla jiná třída, ale jeho potomků tu běhá dost, má dva syny-plemeníky, i když ani jeden nedosahuje jeho kvalit. Hrubou hlavu ale mají a mohutní jsou dostatečně . Taky se mi nelíbí preference "vanilkové" a "palomina". Hafling má být bělohřívý ryzák a šedožlutě grošovaný, jak se dnes často vidí. Ale zjemnění vítám - chci koně pod sedlo, ne na stahování klád v lese.
Oprava NE šedožlutě grošovaný
janiska
napsal(a):
když v původní zemi nemají zájem udržet tradici,tak i my jako známií opičáci kopírujeme od nich.Bože,my Češi se máme opravdu za co stydět.A tak si za chvilku budeme vozit z Rakous bílé hafloše,vanilla typy a jiné,kteří jsou už zase spíše kříženci a budeme jásat nad vlastní přizpůsobilostí,viz. některé naše chovatele.Madit je po smrti,Simmel také ,to byli dva kvalitní begani dle standartu.A kdyby byl býval Artist tak kvalitní a úžasný,tak by nám ho za pár korun neprodali
Řekla bych, že je to pochopitelné, když plemeno hafling v Rakousku vzniklo. K nám byli první hafloši dovezeni až po roce 1989, takže opičit se jaksi musíme. Chybí tu tradice chovu tohoto plemene a koně, kteří tu jsou, mají leckdy pochybnou kvalitu (asi se při importu koukalo hlavně na cenu, no). U hucula můžeme klidně chov zlepšovat a tvořit vlastní standard, ale u haflinga nám nezbývá než se řídit rakouskou PK a jejími požadavky na vzhled plemene. Simmel byl prakticky neplodný, nadto s nepříliš skvělou povahou (příliš temperamentní, což u haflinga není žádoucí). Na svou mohutnost měl dost slabou holeň, takže toho neoplakávám. Madit byla jiná třída, ale jeho potomků tu běhá dost, má dva syny-plemeníky, i když ani jeden nedosahuje jeho kvalit. Hrubou hlavu ale mají a mohutní jsou dostatečně . Taky se mi nelíbí preference "vanilkové" a "palomina". Hafling má být bělohřívý ryzák a šedožlutě grošovaný, jak se dnes často vidí. Ale zjemnění vítám - chci koně pod sedlo, ne na stahování klád v lese.
janiska
napsal(a):
To všechno vím,ale Norek se mi moc nelíbí
.wulf zase předává rezaté žíně a vůbec to tu všechno směřuje k tomu neslanému nemastnému modernímu haflingovi.Vždyt krásný Nass spíš připomíná WPB než haflinga
.Rozhodně nejsm sama,kdo touží po tomhle typu hřebce na chov.A místo pořádného klasickho hafloše dovezli Artista
Tak si projdi zahraniční weby a koukni se na fotky. Rakušáci nechtějí mít z haflinga "begana do vozu", ale všestranného hobby koně lehčího typu pod sedlo. Tomu se musí přizplsobit i chov v ČR. Typický hafloš je dnes Artist L. Pro někoho bohužel.