
Eva81
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 20. 4. 2021 00:13:21
Naposledy přihlášen: 9. 1. 2023 22:04:49
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Bohužel, patříte k čím dál častější sortě lidí, kteří nedokážou přijmout konstruktivní kritiku.
V čem je příspěvek ančovičky útočný? Jenom položila otázky. Normální a slušným způsobem.
Takže já to otočím. Za chvíli bude o strach tady odpovídat, abychom se náhodou někoho nedotkli. Přesněji řečeno se na to zkušení chovatelé vyprdnou, protože to nebudou mít zapotřebí.
A pak se ti méně zkušení nedozvědí nic.
Můj názor.
Dobře tedy, ještě můj názor:
Dotaz - to je necháte kousat do krve? Co je to za dotaz? Samozřejmě, že je nenecháváme oukousat na kost a nepřihlížíme, to je snad normální. Prostě se nám stalo, že večer všechno v pohodě a ráno byl poraněný králík. A ne nenapadlo mne, že 2 samci v jednom kotci z jednoho vrhu jsou problém, protože to nikdy problém nebyl, a ano, možná tady čekám, až mi někdo něco poradí, tak jak to udělali Achel a georgi a Vali80.
Ano, Dáváme Acidomid a jsme s ním spokojeni - méně kokcidiozy, méně se kazí voda v napaječkách, nevidím v tom problém.
…moc málo je krmíte… mi nepřijde jako dotaz, ani rada, je to pouze smyšlenka na základě špatně přečtené informace.
A vůbec mne neznáte, tak jak víte do jaké sorty lidí patřím, nikde jsem nepsala, že čekám, že mi poradíte nakapat “králičí Lexaurin”, abych měla pokoj, jak píše bodlinka.
Vaši první odpověď považuji také za konstruktivní, bez zbytečného osočování. Tak to má být.
Přeji vám samé šťastné a bezproblémové chovy a těm, co mi poradili děkuji.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Nenašla jsem nikde v jakém stáří se vám ti králíci koušou.Jak píše georgi ,králíci dospívají různě a záleží to i na roční době.
Chovám tři plemena Al,Ha -střední plemeno,Tč malé plemeno.Co mám vypozorované.Nejdéle spolu mohu nechat Tč,sourozenci spolu mohou být 5 i 6 měsíců,někteří i déle.A nejdříve se začnou honit Al.Ha jsou tak někde uprostřed.
Často ale stačí odstranit jednotlivce který je honí a je zase na čas klid.Pozor,ne vždy to musí být ten největší z nich,dokonce často to bývá ten nejmenší.
Třeba také mám vypozorováno,že mladý narozený na podzim či v zimě jsou dříve vyspělí než ti narození na jaře či v létě.
Ad krmení:nepíšete sice jak moc těch granulí dáváte,ale opět pokud je zima musí dostávat víc než pokud je vedro.
Doporučuji přečíst následující článek:
http://klubvss.cz/wp-content/uploads/2011/02/VyzivaAKrmeniKraliku.pdf
Děkuji za konstruktivní odpověď, jak říkáte, odstraníme agresora a je pak klid. Ale bylo to opakovaně v dalších kotcích. Opravdu mne nenapadlo, že se dospělí králíci běžně koušou, protože se nám to nikdy nestalo - nepovažuji se za experta na chov, nemám všechno načtené, a proto se občas ptám. Ale je možné, že letos jich bylo více, tak jsou starší než jindy. Krmení jsem tam dávala spíše proto, že jsem chtěla ukázat, že mají stravu pestrou a i vitaminy, že krmením to nebude, ale mělo to evidentně opačný efekt Krmíme je fakt dost, normálně přibývají a rostou, po zabití mají i podkožní tuk, za článek děkuji, už jsem četla, když jsme měli potíže s kojící samicí. Je skvělý.
Nechápu, proč je spousta chovatelů zde tak útočná a tváří se, že sežrali všechnu moudrost. Opravdu je to o strach zde založit nějaké téma a na něco se zeptat. Kdybyste si pořádně přečetla dotaz, dověděla byste se, že dostávají seno i granule, k tomu ještě obilí, dávku všeho jsem nepsala, tak jak víte, že je málo krmíme. Tchán je chová desítky let a ještě se nikdy takto nekousali, tak jsem se dovolila zeptat, co jsme přehlédli nebo jestli to nemůže být i vliv VSS, který máme prvně. Když jsem byla u chovatele kupovat samce VSS, určitě neměl králíky jednotlivě, jen chovné dospělé samice a samce. I velcí byli spolu. Králíci mají spíš pokousané hřbety. Dělíme je jak je to jen možné.
Dobrý den,
V poslední době se nám stává, že jeden králík pokouše druhého až do krve. Velikostí kotců to nebude, museli jsme od sebe dát teď 2 samce, kteří měli velkou králíkárnu jen pro sebe. Častěji je to u větších samců, ale už se nám kousaly i samice. Nejde jen o nějaké vytrhávání chlupů, dokážou si prokousat až díru do kůže na několika místech na těle. Chov máme mix - otec VSS, samice různé. Kousali se i odstavení, roztřídění z jednoho vrhu.
Chybí jim třeba něco v krmivu? Mají seno a granule bez kokcidiatik, do vody Acidomid, občas do vody Amivit, trochu ječmene.
Děkuji.
Slepice jsou v jiném výběhu za plotem a kurníku než kuřata. Dohromady zatím dat nelze - menší prostor, jen je navečer pouštím do společného výběhu, kde jsou přes den kuřata s kvočnou. Kvocna už o kuřata přes den moc nejeví zájem, při krmeni nebo když najde něco zajímavého se ožene i zobákem. Večer mi ale přišlo, ze čeká u dveří a kvoka, aby se k nim dostala.
Máme už kvočnu zavřít k ostatním slepicim a kuřata nechat zvlášť?
S ostatními je cely den nechci nechat, honí je od krmeni. Výběhy Jsou oddělené plotem, vidí na sebe.
Trávu už roky nekrmíme, protože se po ní nafukovali. Nechápu proč je tráva lepší. I v tabulkách v článku http://klubvss.cz/wp-content/uploads/2011/02/VyzivaAKrmeniKraliku.pdf kde je vojtěška plný květ vojtěška seno, vychází seno energeticky, na vlákninu i množstvím dusíkatých látek lépe na kg stravy. Minerály, vitaminy, které jsou navíc v granulich, dostávají do pití.
Přidat vločky tedy taky špatně i ječmen a v kurzu jsou teď jen granule? Už se v tom asi nevyznám, ani ten článek mi moc nepomohl. Je mi jasné, ze nejvyšší vydej energie je u kojení, ale nechápu, co tedy přesně přidat a kolik. Granule jsme měli Energys klasik forte, takže s kokcidiostatiky, což dávat preventivně, když nekrmíme jen granule spíš škodí. Energys granule pro kojící samice bez kokcidiostatik nemá. Jaké granule mate vy? Čím krmíte masná plemena?A za jak dlouho máte králíka od narození k porážce?
Samice jsou většinou kříženci a některé jsou Kaliforňačky. Tahle zrovna vypadá, že je.
Takže samici jsme přidali ovesné vločky - tak 1-2 hrsti denně+ječmen, co už měla dříve, ale teď ho dostává víc, ten jí ale zůstává v misce. A k tomu seno. Jak se pozná kvalitní nevim. Mame jak jatelinu, tak luční, dobre vlastnoručně ususene. Teď mají jatelinu, před tím lucni.
Dalšího králíka jsme mrtvého nenašli, takže snad zatím dobre. Děkuji za optani Mirriam33.
Jinak jsou to králíci na maso, krmeni roky podobně, i když občas i granule měli - tedy ne speciální, ale jen 1x denně. Letos máme tolik sena, ze granule zatím nebudou.
Samice rozhodne nevinná není - jediná z chovu opakovaně sezrala mladé, takže končí, nestojí mi to za to trnuti, jestli najdu mrtvolky nebo to bude OK.
A děkuji georgi - snažím se učit 😉 a učit i tchána (což je někdy tezke), ale vzdycky mne otráví, ze často místo rady najdu odsouzeni.🤔
Jako které podle vás ignorují? Paní řekla oves, zanesla jsem ji oves. Granule psí už dostala (jediná rada na diskuzi, kterou jsem našla a dokonce od několika chovatelů - viz výše)
Takže vyplach žaludku ji dělat fakt nebudu! A článek jsem si taky přečetla a granule, zvláště speciální nejsou v okolí k sehnání!
Takže dostane, co máme!
Ale mate pravdu, ze taky nechápu, proč se ptám, protože místo - tohle nedělejte, protože... tohle dělejte, protože... často odpovídá hned několik super odborníků ve stylu - všechno špatně, týdenní Králíky samice nežere, když jsem ji viděla resp.tchán - a taky ty tisíce králíků, co tchán odchoval, vlastně neexistuji, protože museli pojit hladem 🤷♀️
Takže prosím, pokud chcete komentovat, tak věcně. Děkuji Miriam33 a juhaj.
Predator určitě ne, přistihli jsme ji při činu, teda tchán. A taky půjde na svíčkovou. Jen bych rada zachránila těch 6.
Vodu má v pitku pořad k dispozici.
Krmime senem+jetel (jak se zrovna vezme ze seníku, nemáme odděleně). Dostávali i ječmen. Teď má ječmen v krmitku a ani ho nežere. Zkusim ji dat ještě ty ovesne vločky.
Meloun apod. taky jen malý kousek ta den.
Granule obyčejné jsme měli, ale teď máme tolik sena, ze to nemáme kam dat, takže se musí krmit seno.
Ano, našla jsem to zde na diskuzi https://www.ifauna.cz/kralici/diskuse/detail/2907066/proc-samice-zere-sve-mlade-kraliky
- ty granule, tak se ptám dalších zkušených chovatelů. Dala jsem jí na zkoušku 4 malé granulky.
Ta rybí moučka napadla jako zdroj bílkovin mne, ale asi je to blbost. V článku výše jsem našla, že hodně N látek obsahuje jetel, tak zkusíme pohledat, ve které části seníku bude více jetele. Samici z chovu vyřadíme, ale chci zachránit těch zbývajících 6.
A co pšenice? Ta obsahuje více N látek než ječmen. Mohla by se dát těm kojícím samicím?
Takže “děkuji” za seřvání. Ale ptala jsem se na radu 1.viděla jsem ji, jak ho žere! Potkan se tam rozhodne nedostal! 2.Králíky chová tchán už desítky let, takže krmí, jak je zvyklý (aspoň se mi podařilo prosadit ty minerály a vitaminy do pití) a králíků měl vždy dost. Tohle je první samice, co to dělá.Hlavy nechává. Granule jsem si nevymyslela já, ale našla zde na jiné diskuzi. Jsem ochotna u ni zkusit vše a prosadit to u tchána pro dobro těch zbývajících králíků. Ale měnit zabehle krmeni všech tchanovi nemůžu.
Samice už 2x požrala všechny mladé. Tchán jí dal ještě jednu šanci, takže teď má cca týden nové (otec velký šedý stříbřitý) a dnes už 2 zase sežrala. Ještě jich má 6.
Co dělat, aby zbytek dochovala?
Vodu má v pitku k dispozici non stop, do vody dávkujeme Acidomid, Optimin a občas Rabitin, 2x týdně Amivit.
Žere seno, občas ječmen, někdy slupku z melounů (jednu, dvě). Tady na diskuzi jsem se dočetla, ze zkusit dat psí granule, tak jsem ji tam teď 4 hodila do krmitka.
Pro slepice máme k doplnění bílkovin rybí moučku, nebylo by to lepší než granule? Zamíchat to do obilného šrotu?
Protože jinak už nevim, co by jí chybělo.
honzapm
napsal(a):
Acidomid je moc fajn. Dávám ho při každé výměně vody, což je denně.
Nedávám dávkování na obalu, ale nižší, své vlastní, léty vyzkoušené.
BeneFeed vloni uvedl na trh i velmi výhodné balení po 9 kusech.
A proč Acidomid není jen udržovač čisté napáječky i vody?
Krásný článek z roku 2003, tak snad to žádné místní superblbce nebude vaditi.
https://www.naschov.cz/pouziti-organickych-kyselin-v-krmivech/
Díky. A kolik dáváte tedy Acidomidu?
Asumba
napsal(a):
Ano, čtyři zdrobnělé australky (sestry, z líhně), jedna polohedvábnička - kvokalo vše, od tří kuřata už máme (dohromady 27) od dvou by se měly líhnout o víkendu, jedna sedí na vejcích od perliček a samotná perlička snad už kvoká takè.
První kvočna vodila jen měsíc, začala hned snášet znovu a mám pocit, že už zase začíná kvokvat. Eh? :D zacinam ztrácet přehled.
Ted už ale nasazovat nechci,připadá mi pozdě.
To je tak, když člověk vyšle vesmíru přání kvočny... a vrátí se mu to jako bumerang! Nicméně z okolí už tolik přání na kurice vychovane kvocnou, ze prezije-li predátory vše, poptávka je i tak vyšší.
Ale jo, je to krásny pohled. Jen tedy navečer je všechny navigovat,kam patří, je docela vtipné, nejradši by všichni bydleli společně.
To jsem se chtěla zeptat co děláte s kuřaty, když vyrostou a máte slepic dost. Naše letošní si necháme, ale kdyby příští rok zase některá kvokala, zkusila bych možná lepší vajíčka, kamarádka má nově slepice i s kohoutem, takže by to mohlo být lepší - letos z 10 jen 4 kuřata (jedno se nedoklubalo - slabé, 2 neoplozené, ostatní nevím, ale nevyvíjelo se nic). Pořídili jsme jí ještě 9 adoptivních z líhně, takže další slepice se k nám už příští rok nevejdou...
honzapm
napsal(a):
Na internetu sice najdete, že K1 má různé složení i různé určení do kolika týdnů.
Ale v reálu v kamenném obchodě, kde vám prodejce odsype z načatého pytle,
ty K1 s antikokcidiostatiky nejsou vůbec časté.
Není nad to koupit si celý nenačatý pytel, kde nejen víte, na čem jste, přesné složení
i doporučení výrobce, ale hlavně - datum expirace. Což je věc, kterou hlídám nejvíce.
Není nad to mít zásobu na několik příštích dnů/týdnů a nemuset experimentovat.
Jinak ten počet týdnů je skutečně doporučení a zejména kuřata odmala na zeleném
ocení, když jim tu K1 dáte i nějaký ten týden navíc oproti doporučení.
Když nastane týden X a vy máte ještě půlku pytle, tak ji přece nevyhodíte.
Naopak - koupíte si K2, pokud ji plánujete krmit, a pomalounku ji začínáte přimíchávat
do K1, aby přechod na jiné krmení byl pro kuřata co nejplynulejší.
S tím, že prodejci vypadne dodavatel se musí počítat, proto se i pro pár kuřátek
pod kvočnou koupí pytel celý, nebo dva atd.
K1 já třeba vloni krmil zcela celou sezonu, až do snášky, protože K2 má úplně jinou
formu a moje kusy to odmítají přijímat.
A když přestali vyrábět sypkou N2, kterou moje slepice vyhledávaly,
tak jsem je přes zimu také krmil sypkou K1 s nastrouhanou řepou (ne jako jediné
krmení, samozřejmě). Teď už nevyrábí můj dodavatel sypkou žádnou směs,
takže přecházím na jinou značku.
Máte kliku, že vám kuřátka žerou vlastně cokoliv.
Tzn. doporučení jsou jasná, nejsou pro srandu králíkům, ale je na chovateli,
který zná svá zvířata, svůj způsob chovu a svůj výběh a jeho velikost či úživnost,
aby si nastavil vlastní systém krmení.
Díky za vyčerpávající info - dám to přečíst tchánovi - dnes jsme se zase pohádali na téma - K1 je zbytečná, ať ta kuřata nerozmazluji apod. Ale stejně asi bude trvat na svém. Napaječky ke králíkům byla taky zhola zbytečná věc - stačí jim 2x denně do misky, i když jsem mu předložila nejnovější výzkum. Až když je měl i pan farář si dal říct. A nakonec kouká, že toho tolik vypijí, když mají neomezený přístup.
Očkovaná kuřata nemáme - stačí že očkujeme králíky - mixomatóza atd., s tím ještě souhlasil
Kterou K1 byste doporučil? Těch výrobců je mnoho. A kokcidiostatika jsou jako nějaké rostlinné preparáty nebo přímo lék v nízké dávce? Tam bych se bála vzniku rezistence, kdyby pak potřebovali léčbu. S kokcidiozou opakovaně bojujeme u králíků a trochu se mi zdá, že se vrací častěji, když jsme dávali granule s kokcidiostatiky + ještě seno. Tak abychom to nezačali mít i u slepic.
A ještě se chci zeptat na pití - začali jsme přidávat do vody slepicím Acidomid pro slepice, protože u králíků se nám osvědčil - voda se tak nekazí. Kuřatům to raději nedávám. Máte s tím nějakou zkušenost - u slepic i u kuřat?
Děkuji.
V K1 se píše do 6 týdnů a K2 nejdříve od 5. týdne. Resp. záleží na výrobci - u jiného jsem našla, že K1 4 týdny a u jiného do 7 týdnů a K2 až od 8 týdnů.
.Na složení jsem koukla - a nestačím se divit - K1 mají různí výrobci různé - někteří i s vitaminy, látkami proti kokcidioze, ... Jakou K1 tedy máme, to netuším - měli jsme odsypáno z velkého pytle...
Také je K2 hrubší, ale to už zvládají. Zkusím sehnat zítra K1 v druhém obchodě - mám radost, jak rostou, tak až se mají holky dobře :-)
Máme kuřata - 4. týden (líhnutí cca 29.4.), dosud jsme krmili (s tchánem - stará škola) K1+něco zeleného (mlíč, kopřivy, trávu na drobno) + brambory vařené, kvočně jsem občas přisypala pšenici. Když poprvé došla K1 (netušila jsem kolik toho sežerou :-) ), dostali chvíli místo K1 obilný šrot. Včera jsem zjistila, že K1 opět došla a tchán už dává K2, prý co se s nimi tak pářu, že babička nikdy žádnou K1 nedávala a taky jí kuřata vyrostla. Dnes jsem jela pro K1 a u nás bohužel K1 vyprodaná a do konce týdne nebude, musela bych objednat asi přes net. Firmu, od které je K1 nevím, máme to na váhu ze zemědělských potřeb odsypaném ale kuřata žerou až mají boule (nikoliv za ušima, ale pod krkem ve volátku :-) ).
Také dostávají na pití od začátku vodu - někdo tu psal, že do 5.týdne by měla dostávat jen kyselé mléko. To jako fakt? A proč?
Můj dotaz zní - nemůže jim K2 uškodit? Jen šrot bude asi málo, protože si myslím, že v K1 budou i bílkoviny apod.
Děkuji.
petraodlesa
napsal(a):
Jinak: kruh smrti poznáte dobře. Je to červený krvavý prstenec. Když vejce rozbijete, je kontrole, máte tam takovou tekutou s.ačku...
Ta co Šplouchala, jsem ani nerozbijela.Tohle jsem zkusila nožem naťuknout, zajímalo mne, co je vevnitř. A v podstatě explodovalo po tom tuknuti nožem. 🤷♀️ Uvnitr byl kus pevného žloutku.