
evina66
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 29. 3. 2018 01:12:48
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
čada
napsal(a):
Břišní svaly mám na králíkovi nejradši To bych nepřežila, dát to do polívky. Ale jako nápad zajímavý, jen u nás to neprojde
U nás vede klasická polévka z králíka. A pečený na kořenové zelenině. Nesnášim, když ho někdo osmaží
A proč?
Králík na řízek je vynikající. Ale musí se to samozřejmě umět. Já jsem ho poprvé jedla smaženého u babičky a dodnes se mi nepodařilo dosáhnout křehké ho a zároveň šťavnatého masa tak, aby zůstala kůrčička křupavá u NEVYKOSTĚNÉHO králíka. Vždycky mám tu strouhanku měkkou. Postup je tento : králíka klasicky naporcuji, osolím a obalím v trojobalu. Osmažím asi 5 - 7 minut po každé straně až strouhanka zezlátne. Naskládám ho do pekáče a podleju horkým vývarem nebo vodou. Maso je ponořené až do 2/3 výšky. Dám na to 2 - 3 lžíce sádla a přikryté peču v troubě do změknutí. Maso je měkké, šťavnaté a zalité sosem z králíka. Jak se babičce podařila ta křupavá kůrčička nevím.
Játra jsem ofotila a hodila do kotle. Pokud to nebude mít v každých játrech určitě nebude vyhazovat peníze za laboratoř. Dala jsem to sem jen pro zajímavost, popřípadě jestli jste se s tím někdo nesetkal. Ta tasemnice liščí by to mohla být, má louky u lesa a krmí trávou. Já taky, tak budu doufat, že se to nebude opakovat.
Soused zabil 4 letého samce (pořídil si mladšího) na první pohled ve skvělé kondici. Žral, byl pěkně vykrmený, osrstěný a při vyvržení jen koukal na tato játra. Viděla jsem játra s kokcidiemi, ale něco tomuto podobné ještě ne. Vy ano? Ostatní vnitřnosti byly napohled naprosto v pořádku.
jarouj
napsal(a):
jaké může králík obilné zrní a kolik ? a kukuřice (čerstvá nebo sušená) ,slunečnice ,,,,???
děkuji
Chovným dávám ráno a večer malou hrst ovsa + seno a voda. Vykrmuji směsí oves+ječmen+pšenice+doplňkové granule, velká hrst ráno i večer + seno, voda.Když mám kukuřici přidám do směsi,když mám slunečnici taky přidám, ale opatrně. Je mastná, můžou dostat průjem i když ji milují.
jeanes
napsal(a):
Ahoj,
Kolik ječmene potřebuju na vykrmeni jednoho králíka středního plemena na 2,3 kg živé váhy (7 měsíců)
Díky
Honza
Nevím jak zkušený jste chovatel, ale králíky bych jen ječmenem nekrmila. Rozhodně bych koupila část ovsa pro chovné kusy, aby nezatloustly. Kromě toho někdy mají mladí s ječmenem trávící problémy. Já ho dávám opatrně a pozvolna. Pokud jde o množství, když jsem chovala na 5 samicích, připouštěných 3x ročně, odchovávala jsem kolem 80 - 100 mladých za rok. Kupovala jsem 4q lámanky, 2 ovsa a 2 ječmene. Vycházela jsem od sklizně do sklizně, zabíjela jsem ve 4 - 5 měsících s váhou nad 2 kila. Jen pro představu. Chovu zdar!
tera1
napsal(a):
Dobrý den, přátelé králíkáři.
Mám v chovu problém s málopočetnými vrhy. Ramlík je čistokrevný papírový VSS, 3 samice bez původu.
Samce jsme koupili na výstavě vloni v září, narozen v únoru 2013. Letos jsme jím začali připouštět a ani v jednom vrhu nebylo víc jak čtyři mladý. Většinou jsou jen dvě.
Holky jsou dvě tříletý a jedna loňská. Tlustý nejsou.
Vloni jsme si půjčovali samce neznámého původu od souseda a ani jeden vrh nebyl pod 5mladých, nejvíc jich bylo 9.
Můžete mi, prosím, poradit?
Pokud vám jde o králíky na maso, nekupujte si "papíráky" na výstavách. Pořiďte si křížence od chovatele, kterému věříte, od samice, která má mnohočetné vrhy. Není tam 100procentní záruka úspěchu, ale 90procentní ano. Sama jsem se několikrát nechala unést a papíráka si koupila na výstavě a vždy to byla chyba. Krmím klasicky - seno, jádro, v létě tráva, celoročně doplňkové krmné směsi, vitamíny, v zimě okopaniny, občas tvrdé pečivo. Kříženci prospívají skvěle, ale pro papíráky vyšlechtěné na směsích je přechod na užitkové krmení těžký. Dost často neprospívají.
Tak koukám, že na původní kořen dotazu ...mám zlikvidovat i je? Vám nikdo z expertů na chov králíků neodpověděl. Pokusím se tedy já. Pokud JE TO MOR a máte naočkováno, samice nelikvidujte. Pokud nemáte naočkováno a JE TO MOR - pokud je neporazíte pojdou samy. Mor má téměř 100 úmrtnost. Přeji příště více úspěchů v chovu.
Paréza vzniká nedostatkem Calcia. Krávě se píchá Calciovka, samicím králíků je třeba dodat calcium v krmení. Kupte si kvalitní granule pro kojící samice. Já jsem u samic s mnohočetnými vrhy dávala ovesné vločky a dokonce někdy calcium tabletky do vody. (jako poslední záchranu.) Paréza není z překrmení, ale z nedostatku a to vápníku - calcia.
A to, co z nich otrhá žere nebo ne? Pokud to peří polyká chybí jí něco v potravě. Mám podobný problém, vypadá to na vitamín A. Ještě hledám na netu. Soused tvrdí, že potřebuje maso, tak jsem to vyřešila psí konzervou. Zatím ji dávám 2. den a připadá mi, že oštipování skoro ustalo, mě zase otrhávala 4týdenním mladým nové peří na křídlech a polykala ho.
Úryvek z letáku Pestorin.mormyx:
Plná chráněnost po vakcinaci se vyvine u myxomatózy za 9 dní a u hemoragického onemocnění za 10 dnů a přetrvává proti hemoragickému onemocnění po dobu 1 roku a proti myxomatóze po dobu 6 měsíců.
Doporučuje se očkovat chovné kusy 2krát do roka, ale nevím proč bych ho rvala vakcínou na zimu, kdy myxomatoza není a na mor dle letáku funguje očkování 12 měsíců. Chovné kusy očkuji pouze v květnu (bydlíme na Vysočině, výskyt hmyzu je pozdější než v nížinách), mláďata v 10. týdnu věku. V zimě očkuji mláďata jen na mor, od jara kombinovaně.
jarvan
napsal(a):
Tak toto bych zařadil mezi "blud roku".
Chovatel by měl vědět, že se králici před porodem srst uvolňuje z lůžek, což jí vlastně umožní její vytrhání a následnou stavbu hnízda. Tak že žádné línání, to je naprostá blbost.
Jinak králíci skončili s línáním před necelým měsícem...
Mezi "normální" dobu od planovaného porodu bych viděl tak maximálně do 4 dnů, což se někdy stává, když je mláďat jen malé množství, ale potom je problém s tím, že plody jsou již hodně velké a samička má poblém s jejich porodem, který je většinou spojen s mohutným krvácením.
Vzhledem k faktu, že mi právě přelínávají 2 samice Nč (nepřipuštěné) byste si měl něco o chovatelství dostudovat. Samice uvolňuje chlupy před vrhem, ale pokud vím, tak na spodní části těla, ne na zádech. Když zůstávají zadavatelce po pohlazení v ruce chlupy,řekla bych, že jde o normální línání. Neznamená, když vám dolínali králíci před měsícem, dolínali celému Česku.
martin1147
napsal(a):
Samice se neprskaj, samice se remlují.Prskaj se kozy pane chovately!!!
Když už tak ramlují a ne remlují, paní chovatelko (z německého rammeln =pářit se) a "pane chovateli" (jako muži) nikoli "pane chovately"! Když už tady tedy chcete řešit věci, které jsou pro chov irelevantní.
kralikofil
napsal(a):
Toto je stoprocentní encefala a v chovu si jí rozšiřujete. Projeví se vždy u oslabených jedinců. Genetická záležitost to rozhodně není.
Vzhledem k tomu, že se mi takto projevuje pouze jeden králík z každého vrhu pouze od jedné a té samé samice, kterou mám už 3 roky a nikdy se to neprojevilo žádného jiného králíka zůstávám v klidu.
To je náš křivohlávek. Když jsme si koupili 2 čistokrevné samice Nč, pokaždé má jedna a ta samá ve vrhu takového mrzáčka. Normálně žerou, rostou . Takže to asi nebude encefalitozoonóza ale genetická záležitost.
borax
napsal(a):
Také jsem takhle míchal různé druhy krmení.
Jenže si to potvůrky vždycky přebrali.Ostatní obiloviny pak nejedli.
Je to opravdu alchymie namíchat to tak, aby nechytli entero.
Stejně ať děláte co děláte občas ji některý z vrhu chytne a to je pak konec. Mám kamaráda,který má doma granulovací stroj.Ideální poměr si namíchám sám a on mi to pak "stlačí"...
Jinak bych oponoval předchozímu článku ve kterém je doporučovám na kokcidiozu Sulfadimidin.Je levný, ale to je tak vše.
Věřte Esb3 je o mnoho lepší i když dražší.
Nesmíte jim toho dávat moc a vyžerou všecko. Když jdu krmit jsou misky prázdné, jenom pluchy z ovsa tam zbudou. Dávám hrst na 4 měsíčního králíka. Po odstavu na 9 králíků jen 6 hrstí.